UWAGA!

Uznanie honorowym krwiodawcom

Zwieńczeniem obchodów „Dni Honorowego Krwiodawstwa” w Elblągu było uroczyste spotkanie władz Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa z zasłużonymi dla tego społecznego ruchu dawcami.

W listopadzie minęło 50 lat od chwili, gdy na wieść o tysiącach ofiar powstania w Budapeszcie Polacy spontanicznie przekazywali swoją krew dla walczących o wolność Węgrów. W Elblągu punkty przyjmujące ten szczególny dar solidarności pracowały wtedy przez całe doby. Dopiero po dwóch latach od tamtych wydarzeń ówczesne władze Polski pozwoliły ruchowi honorowego krwiodawstwa nadać formy organizacyjne.
     Kluby honorowych dawców od wielu lat działają przy zakładach pracy, w jednostkach wojskowych, uczelniach wyższych, a także przy wielu parafiach i przy Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu. W ubiegłym roku od honorowych dawców z rejonu elbląskiego pozyskano 3 444 litry krwi. Potrzeby lecznictwa są jednak znacznie większe, toteż najważniejszym wyzwaniem na najbliższe lata jest rozbudowa szeregów honorowych dawców krwi.
     W czasie spotkania w elbląskim ratuszu Anna Szyszka, wicewojewoda warmińsko-mazurski uhonorowała najbardziej zasłużonych krwiodawców odznaczeniami państwowymi. Złote Krzyże Zasługi otrzymali Tadeusz Krawczyk i Szymon Kuciński, srebrne - Mirosław Dąbrowiecki i Mieczysław Kamedulski, a brązowe - Sławomir Grela, Tomasz Kocięba i Robert Sajda. Honorowe wyróżnienie „Za Zasługi dla Elbląga” otrzymał Janusz Burnicki. Kilkunastu osobom wręczono Odznaki Honorowe PCK i odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.
     
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A jakie są w Elblągu kluby HDK? Rok temu przeniosłem się do Elbląga i tu na miejscu nie jestem zapisany do żadnego klubu. Ktoś ma jakieś kontakty?? Najlepiej jakiś klub wojskowy
Reklama