UWAGA!

VIII Marsz Podchorążych

 Elbląg, VIII Marsz Podchorążych
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl

W czwartek, 29 listopada o godz. 15 przy Muzeum Archeologiczno - Historycznym z okazji rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego młodzież z Międzyszkolnego Koła Historycznego, Szkół Podstawowych nr 3, 4, 8, 19, 25 oraz Zespołu Szkół Gospodarczych, Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 odtworzą jedną godzinę na podstawie tekstu dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Noc Listopadowa”.

29 listopada to w kalendarzu wydarzeń historycznych kolejna rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Określa się go jako „noc listopadowa" i pod tą nazwą wydarzenia dziejące się w niespełna 16 godzin w Warszawie przeszły nie tylko do legendy: naszej narodowej mitologii, lecz także do literatury, stając się kanwą dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Wybuch Powstania Listopadowego zawdzięczany nielicznej grupie konspiratorów zgromadzonych wokół Piotra Wysockiego i Józefa Zaliwskiego, młodych podporuczników uczących w Warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty Królestwa Polskiego z siedzibą w Łazienkach Królewskich. Młodzi ludzie należący do Sprzysiężenia Podchorążych, porwani duchem rodzącego się romantyzmu, dufni w własne siły, porwali się na bunt przeciwko Cesarstwu Rosyjskiemu, największej potędze ówczesnego świata i osobiście przeciw carowi Mikołajowi II, dorabiającemu się osławionego tytułu „żandarma Europy", z którym to przejdzie do kart podręczników historii. Ani Wysocki ani Zaliwski buntując przeciw Mikołajowi II Szkołę Podchorążych nie zdawali sobie sprawy, że wywołana przez nich burza pchnie naród polski i społeczeństwa zamieszkujące ziemie II i III zaboru rosyjskiego w odmęt strasznej i długotrwałej przemocy wykonawców woli wszechrosyjskiego cara.
       W czwartek, 29 listopada o godz. 15 przy Muzeum Archeologiczno - Historycznym z okazji rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego młodzież i dzieci z elbląskich szkół odtworzą jedną godzinę na podstawie tekstu dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Noc Listopadowa”.
       W poszczególnych scenach zobaczymy postacie Pallas-Ateny, Wielkiego Księcia Konstantego, Wysockiego, Zaliwskiego, gen. Sowińskiego i Potockiego. W trakcie inscenizacji szturmu na Arsenał w batalistycznej sekwencji strzelać będzie broń czarno-prochowa. Ta żywa lekcja historii ma zachęcić uczniów różnych typów szkół do refleksji nad naszą historią w imię podstawowego celu nauki. Nauki, której definicja brzmi: Historia jest nauką o przeszłości na podstawie źródeł historycznych, której celem jest wyciąganie z niej nauki w przyszłości.
      
Piotr Imiołczyk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama