UWAGA!

W bibliotece smaków i aromatów

 Elbląg, Uczestnicy spotkania mieli okazję spróbować kuchni staropolskiej
Uczestnicy spotkania mieli okazję spróbować kuchni staropolskiej (fot. Michał Skroboszewski)

Starannie dobrane mięso, świeże zioła czy własnoręcznie przyrządzany olej – gmach Biblioteki Elbląskiej wypełnił się cudownym aromatem, wprowadzając uczestników w klimat suto zastawionych stołów dawnej Polski. Dziś (3 sierpnia) odbyły się tu warsztaty kulinarne "Dekonstrukcja, czyli zderzenie nowego ze starym – polędwica skradziona z sarmackiego stołu ". Zobacz zdjęcia.

- Kuchnia staropolska to przede wszystkim ogromne ilości jedzenia i przyprawy. Nikomu niczego nie żałowano. Gość, który wyszedł nienajedzony, był złym gościem. W tamtych czasach była to bowiem oznaka braku szacunku dla gospodarza - opowiadał Przemysław Zwański, prowadzący zajęcia w sali "U św. Ducha".
       Podczas przygotowywania popisowego dania – polędwicy po sarmacku – Przemysław Zwański częstował uczestników licznymi opowieściami na temat dawnej kuchni. Nie chodziło jednak tylko o ukazanie stylu jedzenia sprzed wieków. Na spotkaniu można było zobaczyć nowoczesne

  Elbląg, Przemysław Zwański opowiadał o kuchni sarmackiej
Przemysław Zwański opowiadał o kuchni sarmackiej (fot. Michał Skroboszewski)

sposoby przyrządzania potraw, co w połączeniu z wieloma praktycznymi poradami na temat gotowania stworzyło sporą pigułkę wiedzy, którą zabrali ze sobą uczestnicy warsztatów. 
       - Choć kuchnię polską znam bardzo dobrze, wykorzystuję inspiracje zaczerpnięte z tych spotkań. Powinniśmy pielęgnować i przekazywać dalej tradycje kulinarne - powiedziała nam jedna z obecnych na warsztatach kobiet.
       Kolejne spotkanie już 10 sierpnia o godzinie 11 na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej. Wykład pod tytułem "Uczty w średniowiecznym Elblągu" poprowadzi dr Grażyna Nawrolska.
      

Radosław Florkowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A potem narzekania i lazenie po doktorach tu mnie boli tam mnie boli. W pewnym wieku niestety już trzeba odstawić frykasy i przejść na lekką dietę. Metabolizm już nie ten co za młodu kiedy mozna było jeść wszystko. Tak jak o swój organizm dbasz tak na starość masz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Kierchu(2017-08-03)
 • A może niech władze biblioteki pochwalą się zamykaniem z dnia na dzień bibliotek w budynku na Świętego Ducha. Spotkania to jedno a gdzie czytanie i czytelnictwo. Znaczy się zwykły czytelnik nic nie znaczy. .. .
 • bibliotekarki muszą robić na portierni (nic więcej nie trzeba dodawać), szanowanie ponad wszystko, najbardziej kulturalna dyrekcja, młodzi uciekają z BE, remonty, zamknięta BE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  melomann(2017-08-03)
 • Ale frekwencja sama młodzież hihi
Reklama