UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W niedzielę procesje z palmami

2014-04-12
Aktualizowany 2014-04-13 07:13
Elbląg, W trady­cji ludowej palmy postrzegane są jako symbol corocznej odnowy roślin, zapo­wiadający czas ich kwitnienia i owocowania
W trady­cji ludowej palmy postrzegane są jako symbol corocznej odnowy roślin, zapo­wiadający czas ich kwitnienia i owocowania (fot. arch. WS)

Jutro Niedziela Palmowa. Tego dnia wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ważnym elementem upamiętniającym to wydarzenie są procesje z palmami, które według danych historycznych praktykowane były przez chrześcijan już w IV wieku. Głównej procesji w naszym mieście będzie przewodził biskup elbląski Jan Styrna.

W naszym mieście szczególnie uroczyste poświecenie palm odbędzie się o godz. 11.30 na zewnątrz katedry p.w. św. Mikołaja (przy Krzyżu Misyjnym od ul. Stary Rynek). Barwnej procesji z palmami przewodził będzie biskup elbląski Jan Styrna.
       Sam zwyczaj święcenia zielonych gałązek, wpro­wadzony został do liturgii Niedzieli Palmo­wej w XI wieku. Od późnego średniowiecza w Polsce palmy wielkanocne robi się przede wszystkim z gałązek wierzbowych z ba­ziami, kwiatami, kolorową bibułą i wstążkami. Do palm wkłada się także rośliny „wiecznie zielone” takie jak: gałązki borówek, bukszpa­nu i barwinek, które nawiązują do używanych w krajach o cieplejszym klimacie prawdziwych liści palmowych. Właśnie takich, kolorowych palem elblążanie kupują najwięcej, zaopatrując się w nie pod kościołami i w sklepach oferujących rękodzieło.
       W tradycji Kościoła poświęcone podczas każdej niedzielnej mszy św. palmy symbolizują zapowiadaną w Starym Testamencie mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa oraz nie­śmiertelność duszy ludzkiej. W trady­cji ludowej palmy postrzegane są jako symbol corocznej odnowy roślin, zapo­wiadający czas ich kwitnienia i owocowania. Współcześnie pięknie wykonane i kolorowe palmy, poza wymiarem sacrum, stanowią też ważny ele­ment świątecznej dekoracji mie­szkań i stołów wielkanocnych.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a dlaczego nikt nie obchodzi rocznicy morderstw tzw. pana boga na np. egipskich dzieciach (pierworodnych) czy też rzezi niewinnych członków rodzin tych, którzy ośmielili się zapytać pana b. dlaczego ich tak doświadcza? Circa 2 tys lat temu wjechał do Jerozolimy ówczesny wichrzyciel polityczno-obyczajowy, którego ukrzyżowano w świetle obowiązującego wówczas prawa. 300 lat po tym wydarzeniu kilkudziesięciu starszych panów uznało, że był on bogiem (1 głosem większości podczas głosowania. .. -tak tak, pan Jezus został uznany bogiem w wyniku głosowania) i do dziś ludzie przyjmują go za syna bożego. A Maryja (Maria) nie była dziewicą - puściła się z rzymskim legionistą o imieniu Panter (Panther lub podobnie). Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  15
  Huessus(2014-04-12)
 • Nie wiecie, czy palmy będą na dzisiejszym jarmarku w Światowidzie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  Melgia(2014-04-12)
 • Jest to okazja wymyślona przez kościół do robienia pieniędzy - popatrz Licheń, Częstochowa i inne. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  Katolik(2014-04-13)
 • Styrna przecież zrezygnował z biskupstwa. To po co lezie skoro już. nie pełni tej funkcji?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  katolok(2014-04-13)
 • Łazić to możesz po pampersy do Biedronki. Do niczego nikt cie nie przymusza i niezależnie od światopoglądu przy Styrnie jesteś śmieciem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  mohairberets(2014-04-13)
 • mk - proponuję rozróżnić między Niedzielą Palmową u katolików i protestantów. Dla katolików ważne są Jan 12,13– 15,Mateusz 21,1– 11i Łukasz 19,28– 40,dla nas protestantów Jan 12,12– 19.. .Niby nic, a jednak. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Heteryk...(2014-04-13)
 • mohairberets - to jest właśnie retoryka katolików. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  fnhdcx(2014-04-13)
 • podczas tsunami zginęło kilkadziesiąt tysięcy malutkich dzieci - niewinnych.
 • mohairberets: Bóg objawił ludziom Stary Testament. Dlaczego objawił im Nowy Testament? Stary Testament, jak każde Dzieło Boże był doskonały. .. więc dlaczego powstał Nowy?
Reklama