[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W sobotę rusza XXVI elbląska piesza pielgrzymka na Jasną Górę

2018-07-23
Aktualizowany 2018-07-25 09:21
 
Elbląg, W sobotę rusza XXVI elbląska piesza pielgrzymka na Jasną Górę
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl

W sobotę (28 lipca) wyruszą z naszego miasta grupy pielgrzymów uczestniczących w XXVI Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Grupę jako główny pilot i zastępca dyrektora pielgrzymki poprowadzi ks. Grzegorz Wala, który w ferworze przygotowań odpowiedział na kilka naszych pytań.

26 lat elbląskiej tradycji
       W tym raku mija 26 lat od czasu, gdy elblążanie wędrując pieszo na Jasną Górę reprezentują swoją diecezję i swoje miasto, a nie – jak wcześniej – diecezję warmińską. W trakcie ok. 500 km wędrówki, której myślą przewodnią będą słowa nawiązujące do 100-lecia odzyskania przez naszą Polskę niepodległości - „Przez krzyż do wolności”, pielgrzymi będą odmawiać różaniec w intencjach składanych wcześniej przez wiernych w parafiach, uczestniczyć we mszy św. i korzystać z sakramentów. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, w pielgrzymkowej poczcie będą do nabycia wyjątkowe pamiątki powstańcze - kubek, magnes na lodówkę, znaczek powstańczy i nawiązujące do wspólnej wędrówki kartki okolicznościowe. Rozpoczęcie XXVI Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę nastąpi w sobotę, 28 lipca o godz. 7. rano mszą św., której przewodniczyć będzie biskup elbląski dr Jacek Jezierski.
       W związku z tym, że w sierpniu ubiegłego roku wypadkowi samochodowemu uległ, powracający do zdrowia, kierownik Elbląskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę ks. dr Waldemar Maliszewski, biskup elbląski Jacek Jezierski – ustanowił dotychczasowego ojca duchownego pielgrzymki ks. Piotra Molendę, pełniącym obowiązki kierownika XXVI Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Jednocześnie mianował Ks. Grzegorza Walę zastępcą dyrektora pielgrzymki i pilotem głównym.
      
       Marta Kowalczyk: Jak ksiądz się odnajduje w tej roli?

       ks. Grzegorz Wala: Nie jest to dla mnie nowa rola, ponieważ ksiądz biskup takie same obowiązki powierzył mi podczas zeszłorocznej 25. Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.
      
       - Ile osób weźmie udział w tegorocznej pielgrzymce?
       - Ciężko na razie podać konkretną liczbę pielgrzymów. Cały czas trwają jeszcze zapisy. Tak naprawdę zobaczymy w sobotę rano na trasie ile nas będzie.
      
       - To już 26 lat elbląskiej pielgrzymki pieszej. Która to Księdza w życiu piesza wędrówka na Jasną Górę?

       - W tym roku wezmę udział po raz 12. Swoją przygodę z pielgrzymką po namowie ks. Piotra Molendy rozpocząłem z grupą Północ Elbląg. Będąc klerykiem przez 5 lat byłem pilotem.
      
       - W tym roku myśl przewodnią pieszej wędrówki stanowią słowa „Przez krzyż do wolności”. Dlaczego wybrano właśnie te słowa?

       - Hasło pielgrzymki ustalone zostało już w kwietniu, na spotkaniu z księżmi przewodnikami. Jezus Chrystus na krzyżu dał ludziom wolność od grzechu i śmierci. Dzięki krzyżowi otrzymaliśmy od Boga pełnię wolności. Nie da się ukryć, że hasło nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
      
       - Gdzie mogą się jeszcze zgłosić osoby, które chciałyby spróbować swoich sił podczas pielgrzymki pieszej?

       - Zapisy prowadzone są w parafii św. Mikołaja, św. Pawła, św. Brata Alberta oraz Matki Bożej Królowej Polski. Osoby spoza Elbląga mogą zapisać się w Malborku, Kwidzynie, Sztumie, Iławie, Prabutach oraz Morągu.
      
       - Czy można do was dołączyć na trasie?
       - Pielgrzymka jest otwarta dla wszystkich. Można do nas dołączyć każdego dnia. Jeżeli ktoś nie może poświecić dwóch tygodni na całą pielgrzymkę, to warto nas odwiedzić nawet na jeden czy dwa dni. Można się zgłaszać do kwatermistrzów grupowych i przewodników poszczególnych grup. Wszelkie informacje można też znaleźć na https://www.facebook.com/pielgrzymka.elblaska/
      
       - Co powinni zabrać ze sobą pielgrzymi?
       - Powinni zabrać przede wszystkim dobry humor, dobre chęci, i jednego znajomego, żeby było nas jak najwięcej. Nie można też zapomnieć o wygodnych butach, deszczaku i różańcu.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama