UWAGA!

W zdrowym ciele zdrowy duch!

 
Elbląg, W zdrowym ciele zdrowy duch!
fot. Anna Dembińska

24 maja od wczesnych godzin rannych w Szkole Podstawowej Nr 19 w Elblągu trwały przygotowania do audytu odnowienia Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Program Szkoła Promująca Zdrowie (SzPZ) jest realizowany w Polsce od 1991 r.

Polska, wraz z innymi 43 krajami, jest członkiem realizujących program Sieci Szkół dla Zdrowia w Europie. Certyfikat przyznawany jest na 5 lat, po upływie których szkoła może ubiegać się o jego odnowienie. Jest wówczas zobowiązana do wypełnienia wszystkich obowiązujących warunków nadania Certyfikatu, tak jak w przypadku starania się o to wyróżnienie, po raz pierwszy.
       Tak też było w przypadku naszej placówki. Podczas wczorajszej uroczystości mieliśmy okazję przedstawić wyniki pięcioletniej pracy nauczycieli, uczniów, rodziców a także naszych partnerów w projekcie. Zebrani goście, m.in. Wojewódzki Koordynator Programu Szkoła Promująca Zdrowie, p. Anna Zdaniukiewicz, przedstawiciele Departamentu Edukacji, Policji, Wojska, Żandarmerii, PCK, Sanepidu, Hospicjum oraz dyrektorzy innych placówek oświatowych i wychowawczych, rodzice i uczniowie podczas programu artystycznego a także przygotowanej prezentacji mieli możliwość zobaczyć w jaki sposób nasza szkoła realizuje program promocji zdrowia.
       Część artystyczną uświetniły występy teatralne i wokalne dzieci z klas 0-VI, a także mistrzowsko przygotowana inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Rzepka” w wykonaniu dzieci i rodziców a klasy 3d. Prawdziwą perełką okazał się występ chóru składającego się z pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych naszej szkoły. Śpiewem i zabawą pokazaliśmy radosną, rodzinną atmosferę panującą w naszej placówce, która jest w stanie porwać do działania wszystkich, gdyż nawet zgromadzeni goście przyłączyli się do wspólnych pląsów i śpiewu.
       Jedną z ważniejszych części, która zadecydować ma o powtórnym przyznaniu SP19 Certyfikatu była prezentacja, która w skrócie ukazała nasze działania w projekcie SzPZ. W szkole prowadzone są zajęcia wychowania fizycznego w różnorodnej formie- dzieci mają możliwość jazdy na rolkach, łyżwach, pływania, gry w tenisa, siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną i ręczną. A wszystko to podczas dodatkowych lekcji wuefu. Wszyscy uczniowie, którzy wymagają pomocy uczestniczą w gimnastyce korekcyjnej, a także zajęciach dla dzieci z nadwagą. Bierzemy również czynny udział w innym projekcie- Rowerowa Szkoła, który łączy się założeniami aktywnego spędzania czasu z projektem SzPZ. Nasi uczniowie biorą udział w warsztatach kulinarnych, zajęciach z p. pielęgniarką, dietetykami itp. wspólnie bierzemy udział w różnych przedsięwzięciach, m.in. Święcie Chleba, podczas którego w szkole odbywają się pokazy zdrowej żywności, a dzieci wraz ze swoimi wychowawcami przyrządzają pyszne zdrowe kanapki.
       W nasze działania bardzo czynnie włączają się rodzice, którzy na wczorajszą uroczystość przygotowali piękne, zdrowe i kolorowe potrawy w czterech tonacjach kolorystycznych- zielonej, fioletowo- niebieskiej, pomarańczowo- żółtej oraz czerwonej. Cztery pięknie udekorowane stoły uginały się wręcz od pyszności.
       Po oficjalnej części wczorajszej uroczystości przyszedł czas na wspólną zabawę, degustację potraw, grillowanie, do którego zaprosiliśmy naszych uczniów, ich rodzicami, a także wszystkich przyjaciół i sympatyków szkoły. Podczas dorocznego pikniku realizującego program „Bezpiecznie w rodzinie i szkole” wszyscy, którzy odwiedzili SP19, mieli okazję sprawdzić się w zabawach zręcznościowych, na symulatorze jazdy, układając puzzle, kolorując obrazki. Można było obejrzeć i „poprowadzić” samochód Żandarmerii Wojskowej, potańczyć, zagrać mecz dzieci kontra rodzice, wypróbować własne możliwości na rowerowym torze przeszkód. Najmłodsi świetnie się bawili na placu zabaw. Wspaniałe potrawy przygotowała jak zwykle szkolna stołówka pod dowództwem p. Sławka.
       Wczorajszy dzień w naszej szkole był naprawdę wyjątkowy, goście opuszczali nas w świetnych, rodzinnych nastrojach, zadowoleni z aktynie spędzonego ze swoimi dziećmi czasu. A my mamy nadzieję, że dzięki ciężkiej pracy otrzymamy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie kolejny raz.
       Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym gościom oraz tym, którzy w ciągu tych pięciu lat wspierali nasze działania, przede wszystkim cudownym rodzicom naszych uczniów- cierpliwym, wyrozumiałym, bez których wczorajsza impreza nie byłaby tak kolorowa i pyszna
      
Dyrekcja i grono pedagogiczne SP nr 19
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • super!super!super! wspaniała szkoła i nauczyciele
 • wspaniała szkoła
 • Ta szkoła to zupełna porażka. Moja córka w tym roku na szczęście ją kończy. Oceny ma bardzo dobre, a wiedzę mocno słabą. Nauczyciele, na szczęście nie wszyscy, to porażka. Sportowo z wyjątkiem siatkówki żenada. Dzisiaj odbywały się zawody lekkoatletyczne szkół podstawowych oczywiście jak zwykle bez SP19.To samo tyczy się wszystkich ważnych świąt i uroczystości ważnych dla kraju i miasta. Być może powodem jest zmęczenie lub lenistwo dyrktorki szkoły, a być może duża ilość wiejskich nauczycieli. Przestrzegam przed szkołą. Obok jest wspaniała SP12,polecam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  rodzic1234(2014-05-29)
Reklama