UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wiadukt na Zatorze - inwestycja z konfliktem w tle

 
Elbląg, Wiadukt na Zatorze - inwestycja z konfliktem w tle
fot. nadesłane

Od 2011 roku gorącym tematem inwestycyjnym w naszym mieście stał się projekt budowy wiaduktu, mającego łączyć główną część Elbląga z dzielnicą Zatorze. Projekt na tyle istotny, iż przez wiele lat nie doszło do jego realizacji, pomimo systematycznego monitowania tej sprawy przez mieszkańców dzielnicy i przekładany na kolejne lata, z uwagi na trudną sytuację w lokalnym budżecie.

Sytuację komunikacyjną zatorzan, pogorszył dodatkowo wypadek, w którym kierowca tira naruszył konstrukcję mostu łączącego ich dzielnicę z miejską obwodnicą i odciął tym samym mieszkańców od krajowej „siódemki”.
       Jesienią 2010 r. temat wiaduktu powrócił jak bumerang, gdy ówczesny kandydat Platformy Obywatelskiej na Prezydenta Miasta Grzegorz Nowaczyk, w projekcie zatytułowanym „Nowy plan rozwoju Elbląga” zamieścił punkt mówiący o potrzebie jego budowy w trakcie pełnionej przez niego kadencji.
       W zeszłym roku debatę publiczną, rozpoczął Urząd Miejski, przedstawiając cztery warianty budowy wiaduktu i uruchamiając jednocześnie procedurę konsultacji społecznych.
       Zaproponowane opcje poprowadzenia wiaduktu to przebieg trasy rozpoczynającej się:
       1. na skrzyżowaniu ul. Lotniczej z Al. Grunwaldzką, następnie przed torami kolejowymi skręt w lewo w kierunku wschodnim, ominięcie obecnego przejazdu kolejowego i włączenie się w ul. Skrzydlatą;
       2. na wysokości stacji benzynowej Statoil i skrzyżowania Al. Grunwaldzkiej z ul. Związku Jaszczurczego, nowa ulica przekraczając rzekę Kumielę, przebiega przez zachodnią część centrum handlowego „Elzam” a następnie, przekraczając wiaduktem tory kolejowe dochodzi do ul. Malborskiej na wysokości ul. Fredry, trasa biegnie wzdłuż ul. Malborskiej aż do węzła Lotnisko;
       3. bezpośrednio nad przejazdem kolejowym na ul. Malborskiej;
       4. na skrzyżowaniu ul. Rycerskiej i Al. Tysiąclecia, trasa biegnie wzdłuż ul. Sopockiej i Dojazdowej a następnie przekracza tory kolejowe i ul. Junaków, kończąc bieg u schyłku ul. Malborskiej.
       Na początku tego roku ostatecznie odrzucono wariant trzeci uznając, że zmusiłby on wykonawcę, do dużej ingerencji w istniejącą infrastrukturę, czyli powodowałby wyburzenie dużej ilości budynków przylegających bezpośrednio do terenu objętego inwestycją.
       Wariant faworyzowany przez urzędników, oparty jest o ten proponowany w ciągu Al. Grunwaldzka-Lotnicza- Skrzydlata. Opcja dobra i w moim odczuciu najlepiej odpowiadająca potrzebom większości mieszkańców Zatorze. Dodatkowo pociąga za sobą mniejsze koszty i redukuje chaos komunikacyjny, jaki niewątpliwie wytworzy się wraz z rozpoczęciem robót.
       Przedstawienie propozycji lokalizacji wiaduktu podzieliło błyskawicznie mieszkańców dzielnicy. Osoby zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej i zrzeszeni w większości lub współpracujący ze stowarzyszeniem „ Elbląskie Zatorze” popierają lokalizację w ciągu ul. Dojazdowej i postulują pozostawienie przejazdu wzdłuż ul. Lotniczej. Do Prezydenta Miasta wpłynęła na początku roku petycja w tej sprawie. Uważam jednak, że powinniśmy wziąć pod uwagę nie interes grupy, zorientowanej i prowadzącej swego rodzaju lobbing, na rzecz tej konkretnej lokalizacji a ocenić sprawę na chłodno spoglądając na bilans kosztów i skalę utrudnień, jakie wiązałaby się z tego typu przedsięwzięciem.
       Firma Euro-Projekt, która wygrała przetarg na poprowadzenie dokumentacji programowo-przestrzennej, wykonała ocenę pod kątem kosztów budowy, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dodatkowych inwestycji i kosztów ewentualnych wyburzeń. Wiąże się to z wykonaniem dokumentacji technicznej potrzebnej do rozpoczęcia realizacji inwestycji. Przedstawiciele firmy po dokonaniu weryfikacji pod kątem tych wszystkich czynników wybrali lokalizację wzdłuż ul. Lotniczej. Projekt ten będzie najtańszy, a koszt jego realizacji wyniesie blisko 26 mln zł. Dodatkowo nie spowoduje on paraliżu komunikacyjnego, co jest ważne z perspektywy funkcjonowania PKP.
       Budowa wiaduktu spowoduje, bowiem problemy w funkcjonowaniu taboru kolejowego, za które koszty musi ponieść miasto. Inwestycja w ciągu ul. Lotniczej jest w tym przypadku najlepsza z uwagi na dostępność największej liczy torów kolejowych, których na wysokości dworca jest pięć. Prace można by podzielić w tym przypadku na dwa etapy, co umożliwiłoby normalne funkcjonowanie dworca kolejowego. W przypadku propozycji wspieranej przez stowarzyszenie „Elbląskie Zatorze” takiej możliwości nie ma, co wiąże się z paraliżem komunikacyjnym tej części miasta i dodatkowymi kosztami samorządu. Warto też zaznaczyć, że zatorzanie wspierają propozycję władz lokalnych oraz wypowiadają się pochlebnie w trakcie organizowanych konsultacji społecznych w tej sprawie. Przeprowadzane są one zarówno przez ratusz jak i instytucję pozarządową Forum Rozwoju Elbląga. Dyskusja wydaję się być zamknięta, jednak kolejnym etapem debaty publicznej na pewno będzie termin rozpoczęcia prac.
       W wypowiedzi udzielonej Dziennikowi Elbląskiemu wiceprezydent Adam Witek oznajmił, że z uwagi na inwestycje odziedziczone po poprzedniej władzy, czyli między innymi modernizacji dróg wojewódzkich 503 i 504, nie ma możliwości inwestowania przez najbliższe dwa lata.
       Projekty infrastrukturalne w Elblągu to priorytet i uważam, że należy zrobić wszystko, aby jak najszybciej i płynnie je realizować. Ważne jest sprawne zarządzanie inwestycją i tutaj trzeba mieć wgląd w kompetencje urzędników. Mam nadzieję, że wyciągną oni wnioski z kłopotów i przeszkód, jakie powstały przy obecnej budowie kładek na rzece Elbląg czy modernizacji wspomnianych dróg wojewódzkich.
       Zatorzanie zasługują, aby do ich sprawy podejść poważnie a miasto ma obowiązek nie fundować im podobnych problemów, z jakimi obecnie borykają się mieszkańcy Zawodzia czy Śródmieścia.
      
Artur Orłowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Na to nie ma pieniędzy, a na niszczenie Kumielki, to oczywiście- miasto woli wydawać na bzdury po prostu.
 • Wybudujcie gdziekolwiek, albo wyjdziemy na tory !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Stowa."Wściekłych Zatorzan"(2012-07-18)
 • Za długie, nie czytam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wojciesz(2012-07-18)
 • no i nic z tego artykułu nie wynika
 • Ile razy w tym roku czytaliśmy że miasto nie ma pieniędzy na różne inwestycje mające służyć ludziom i zaspokajac ich potrzeby, ile razy czytaliścmy o przeznaczaniu kasy na remonty przeróżnych kościołów i podobnych miejsc tzw: sakralnych. Pora skończyć realizacje podańczej wobec kościoła polityki Rady Miejskiej. Dosyc olewania realnych potrzeb mieszkańców w celu realizacji przez radnych dupolizusostwa sukienkowym złodziejom. Albo konkrety i decyzja o budowie przejazdu albo czas na zablokowanie przejazdów. Po jaką cholerę w miescie twór zwany PKP utrudniający zwykłą normalną egzystencje jego mieszkańcom. Pod krzyżem pod tym znakiem Polska jest w niewoli Polak biedakiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jamaleg(2012-07-18)
 • Jasne. .. i teraz rozwalą wszystko i będzie droga pod samym nosem. .. na szczęście ten durny plan nie przejdzie. .. Mieli na dojazdowej dobre miejsce, tam nie ma wogole mieszkań to nie. .. wolą ludziom władować się pod domy. .. na szczeście tylko się skonczy na durnych planach.
 • mieszkańcy lotniczej nie zgadzają się na taki plan i nie pozwolą. .. zablokują prace. ..
 • Pewnie! Najtaniej będzie przez lotniczą. .. a to, ze mieszkańcy Lotniczej protestują to mniejsze zło. Konflikt był i będzie. Durne pomysły, jakoby dla mieszkańców. ..
 • mieszkańcy dalej będą umierać zanim otworzą przejazd kolejowy i karetka nie dojedzie do chorego na czas, PO rządzi !
 • Dokładni!!! niech zrobią most! a n tłumaczą ze to większe koszta! kiedys tam był most i nie było problemów. .. Ale lepiej walnąć szlabany, blokować kierowców, pieszyszch, karetki itp bo taniej! a z naszych podatków No wa czyk pojechał do Chin pod pretekstem rozwoju Elbląga. (!) szok. .. wakacje. .. a kasy nie ma
 • nie chcemy tego, ,daru po, ,na lotniczej. .pod własnymi domami sobie wybudujcie taką trasę po-wiaczki
 • urwa sto ponad lat przeprawiali się przez torowisko ludzie gdzie pociągi częściej jeździły a teraz jeden na pół dnia pociąg przejedzie i narzekają że zablokowani, żenada
Reklama