UWAGA!

Wiedza o społeczeństwie według KOD-u

 Elbląg, Na placu Słowiańskim stanęła instalacja autorstwa działaczy KOD
Na placu Słowiańskim stanęła instalacja autorstwa działaczy KOD (fot. Anna Dembińska)

Jak co sobotę przed siedzibą elbląskiego Prawa i Sprawiedliwości stanął namiot Komitetu Obrony Demokracji. Elbląscy KOD-erzy zbierali podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i mówili na temat zagrożenia demokracji. Zobacz zdjęcia.

Przed południem na placu Słowiańskim rozstawili się działacze elbląskiego Komitetu Obrony Demokracji. Zbierali podpisy pod projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, ale także protestowali przeciw planowanemu zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. - To nasza lokalna inicjatywa – mówi o proteście Tadeusz Kawa, lider elbląskiego KOD-u.
       Przy namiocie stały kostki słomy z wbitymi hasłami: „PISdemokracja – Koń by się uśmiał, gdyby PAD...ł”, „Polska, rola Kościoła”, „Beato, pilnuj tylko swoich „broszek”. Obok symbole nielegalnej aborcji – wieszaki. Warto zauważyć, iż działacze KOD-u informowali i namawiali elblążan do udziału w popołudniowej manifestacji partii „Razem” przeciw zaostrzeniu prawa do aborcji. Jednak głównym celem akcji KOD było zbieranie podpisów.
       - Do dzisiaj mamy około 120 podpisów – mówił Tadeusz Piotrowski z elbląskiego KOD-u.
       Działacze chwalili się, że w ciągu pierwszych trzydziestu minut udało im się zebrać dalszych czterdzieści podpisów. Wzorem pozostaje Opole. - Tam już mają 10 tysięcy – Tadeusz Piotrowski wyraźnie zazdrości kolegom z południa Polski.
       Podobnie jak w ubiegłym tygodniu KOD-erzy wsiedli na rowery. Tym razem oprócz flag swojego ruchu do siodełek mieli przyczepione flagi Unii Europejskiej i Polski. - Mieszkańcy Elbląga bardzo żywo reagowali na naszą obecność - Marek Majchrzak, jeden z działaczy elbląskiego KOD-u wspominał ubiegłotygodniowy przejazd rowerami po ulicach Elbląga. - Nie będę jednak ukrywał, że znalazło się parę wypowiedzi niezbyt nam przychylnych.
       Do namiotu na placu Słowiańskim podchodzili zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Komitetu Obrony Demokracji. Przy stoliku miały miejsce gorące, emocjonalne dyskusje na tematy ustrojowe. Oczywiście każdy pozostawał przy swoim zdaniu.
       - Jestem przeciwny obronie Trybunału, nie spełnia on swoich zadań – mówił Piotr Zalewski, przeciwnik KOD-u, którego spotkaliśmy pod namiotem stowarzyszenia. - Jak obniżali zasiłek pogrzebowy, to trybunał siedział cicho. Jak zabierali pieniądze z OFE, to też trybunał milczał.
       W tym miejscu warto dodać, że Trybunał Konstytucyjny zajął stanowisko w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych. Uznał transfer pieniędzy z OFE do ZUS za zgodny z konstytucją. - Jestem przeciwny obronie złodziejstwa, a teraz to dopiero się zacznie, gdy zostaną ujawnione afery rządów PO i PSL – dodał Piotr Zalewski.
       - Jaki naród niewdzięczny – komentowała inna przeciwniczka KOD-u.
       W okolicy placu można było zauważyć wielu policjantów. - Mamy zgłoszoną manifestację, więc policjanci nas ochraniają – twierdził Tadeusz Kawa.
       Na szczęście nie doszło do przepychanek fizycznych, choć atmosfera była gorąca. Dyskusja skończyła się na podniesionych głosach. I była dowodem na to, jak głęboki jest podział w naszym społeczeństwie.
      
      
Sebastian Malicki

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama