UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wspólny świat zabawy

 
Elbląg, Wspólny świat zabawy
fot. nadesłane

Przedszkole nr 26, jako pierwsze w Elblągu, włączyło się w realizację systematycznych działań innowacyjnych na rzecz dzieci z autyzmem. 12 czerwca miało miejsce spotkanie integracyjne przedszkolaków pod hasłem „Nasz mały wspólny świat zabawy”.

Innowacja organizacyjno - metodyczna pt. „Chcę być wśród was - model pomocy dla dzieci autystycznych w nabywaniu umiejętności społecznych” autorstwa Joanny Hanke – Bednarskiej i Małgorzaty Urbańskiej była realizowana we współpracy Przedszkola nr 26 i Przedszkola Specjalnego nr 1. Zakładała wprowadzenie osoby asystenta, który poprzez trening zachowań społecznych ułatwi dziecku autystycznemu integrację z rówieśnikami i umożliwi utrwalanie zdobytych umiejętności w warunkach integracyjnych oraz miała na celu przezwyciężenie lęku przed odmiennością i akceptowanie przez rówieśników zachowań specyficznych dla dzieci
       z autyzmem. Stanowiła więc także pewien rodzaj „lekcji tolerancji” i wzajemnego zrozumienia.
       Wtorkowa uroczystość miała charakter prezentacji zdobytych umiejętności, w której brały udział dzieci oraz ich rodzice z obu przedszkoli. W programie były m.in. występy przedszkolaków, tańce oraz biesiada rodzinna. Rolę asystenta dziecka autystycznego podczas wspólnych występów i zabaw pełniły nauczycielki z przedszkola specjalnego: Anna Pietruszyńska oraz Małgorzata Urbańska.
       Przebywanie dziecka autystycznego w dużej grupie rówieśniczej jest szalenie trudne, zwłaszcza w początkowej fazie. W celu ułatwienia trudnej drogi wejścia w grupę, dziecko autystyczne potrzebuje wsparcia, którym może być osoba asystenta. Rolą asystenta jest też czuwanie nad zachowaniami społecznie akceptowanymi, a więc niwelowanie zachowań niepożądanych, które w znacznym stopniu zakłócają proces edukacji. Asystowanie dziecku autystycznemu na terenie przedszkola masowego stwarza wiele możliwości treningu ważnych umiejętności, które pomagają mu zaistnieć w środowisku zdrowych rówieśników.
       Przedszkole nr 26, jako pierwsze przedszkole ogólnodostępne w Elblągu, włączyło się w realizację systematycznych działań innowacyjnych na rzecz dzieci z autyzmem. Anna Dulczewska, dyrektor przedszkola nr 26, podjęła się trudnego zadania i stworzyła warunki do tego, aby można było doskonalić umiejętności dzieci z udziałem asystenta w warunkach integracyjnych. Zajęcia organizowane przez nauczycielki Bożenę Grzymowicz oraz Marię Poterę stworzyły bazę dla treningu zachowań społecznych w warunkach prawdziwie integracyjnych, które pozwoliły dzieciom autystycznym otworzyć się i zaufać innym.
       Po niemal rocznej terapii dają się zaobserwować wymierne efekty pracy, dlatego planuje się kontynuowanie działań na rzecz dziecka autystycznego w następnym roku szkolnym.
       Autorzy innowacji składają gorące podziękowania Joannie Żbikowskiej, starszemu wizytatorowi Delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu, za merytoryczną pomoc podczas realizacji działań.
      
Przedszkole Specjalne Nr 1, oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Dziękuję Paniom, Dzieciom i Rodzicom z Przedszkola Nr 26 za pomoc w realizacji innowacji. Jesteście wspaniali. Paniom, Dzieciom i Rodzicom z Przedszkola Nr 1 dziękuję za współpracę. Oby więcęj takich działań miało miejsce w naszym mieście.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Pani Ania(2012-06-15)
Reklama