UWAGA!

Wybory prezydentów dyktowało życie

 Elbląg, Tomasz Nałęcz (po prawej) i Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej
Tomasz Nałęcz (po prawej) i Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej (fot. Michał Skroboszewski)

Wybiera ich cały naród, a oni są elementem spajającym całość. Bywało i tak, że decyzje, które podejmowali prezydenci III RP były wynikiem sytuacji zewnętrznej, a nie tego, jak wyobrażali sobie swój urząd. O tym, dlaczego Lech Kaczyński nie znosił Prawa i Sprawiedliwości, co i na kim wymuszał Aleksander Kwaśniewski oraz jak generał Jaruzelski podpisał pewien ważny dokument w ciągu trzech godzin opowiadał Tomasz Nałęcz, historyk, były poseł i wicemarszałek Sejmu.

- Pracowałem nad tą książką przez dwa i pół roku, przekopałem się przez obszerną, choć różnej wartości literaturę, pracowałem w archiwum prezydenckim, psułem swoje oczy nad rocznikami gazet z tamtych lat – tak Tomasz Nałęcz opowiadał o pracy nad książką "Strażnicy Rzeczypospolitej", której jest autorem, podczas czwartkowego (7 grudnia) spotkania w Bibliotece Elbląskiej. - Co było ograniczeniem w trakcie pisania o polskich prezydentach? Baza materiałowa. I nie chodzi o to, że jest ona niedostępna, ale o to, że nowoczesny system funkcjonowania – telefony, SMS-y - sprawia, że bardzo ważne rzeczy nie są dokumentowane. Paradoksalnie najlepiej udokumentowana jest prezydentura generała Jaruzelskiego.
       Tomasz Nałęcz tłumaczył również, jak badania źródłowe zmieniły jego perspektywę.
       - Kiedy z dystansu ćwierćwiecza popatrzyłem na prezydenturę Lecha Wałęsy, to ona mi wypiękniała. Dałem tej książce tytuł "Strażnicy Rzeczypospolitej" i uważam, że Lech Wałęsa, jako prezydent RP, nim jest. Ta prezydentura się sprawdziła, czasy były wyjątkowe, a to był człowiek z genialną intuicją – wyjaśniał historyk, były poseł i wicemarszałek Sejmu za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego.
       Padło również pytanie o najważniejsze decyzje prezydentów.
       - Dyktowała je nie tyle ich wola, pomysł na spełnienie urzędu czy koncepcja prowadzenia spraw Polski, a sytuacja zewnętrzna. Życie ich stawiało przed takimi wyborami – mówił Nałęcz. - Jaruzelski podpisał znowelizowaną konstytucję, która praktycznie kasowała PRL w Polsce, w ciągu trzech godzin. Te zmiany były niezbędne po to, żeby w życie wszedł plan Balcerowicza. Gdyby Jaruzelski poczekał dzień, dwa ze swoim podpisem, to trzeba by było wejście w życie planu Balcerowicza przesunąć co najmniej o miesiąc. A wtedy miesiąc, przy tej gospodarce, oznaczał żeglowanie bez steru. Praktycznie od stycznia 1990 r. Jaruzelski nie wykonuje swoich prerogatyw w tym sensie, że niczego nie blokuje, nie utrudnia.
       Z kolei Aleksander Kwaśniewski, jak mówił Tomasz Nałęcz, "miał wielkie szczęście dziejowe, że Polsce w tym czasie przyszło podjąć najważniejsze decyzje, czyli członkostwo w NATO i w Unii Europejskiej".
       - Ale to wcale tak nie musiało być. Pamiętam Sojusz Lewicy Demokratycznej, kierowany przez Kwaśniewskiego, z początku lat 90. Proszę sięgnąć do wypowiedzi i tekstów prof. Tadeusza Iwińskiego, że NATO "to narzędzie imperializmu, agresji, że owszem, Układ Warszawski rozwiązano, ale żeby było normalnie trzeba rozwiązać NATO". Aleksander Kwaśniewski był tą osobą, która wymuszała zmiany. To jest szok – opowiadał Tomasz Nałęcz. - Jako pierwszy dostrzegł niebezpieczeństwa związane z procesem, który politolodzy, socjologowie nazywają "oligarchizacją SLD". Leszek Miller, który stanął na czele partii,w końcu lat 90. gruntowanie przebudował SLD w partię oligarchiczną: wódz, wasale, baronowie. Kwaśniewski jako pierwszy zauważył, że to proces prowadzący do zdegenerowania tego obozu i zakończy się wielkim nieszczęściem. Próbował z tym walczyć, ale procesowi nie zapobiegł.
       Tomasz Nałęcz podkreślał również, że niezwykle ceni Lecha Kaczyńskiego, m.in za to, że "działał tonująco na brata".
       - Jeśli popatrzymy na lata 2005- 2007, kiedy to Prawo i Sprawiedliwość rządziło po raz pierwszy, to widać wszystko to, co PiS robi dzisiaj. Jeśli PiS się cofał, wyhamowywał i tonował różne sprawy, to nie ma wątpliwości, że pod wpływem Lecha Kaczyńskiego – mówił Nałęcz. - Co było dla mnie szokiem: z przekazów źródłowych jednoznacznie wynika, że Lech Kaczyński... nie lubił PiS-u, nie znosił partii politycznych, jako instytucji. Uważał, że partie polityczne to taka nowotworowa narośl na zdrowym ciele organizmu. Ale ze wszystkich partii politycznych nie znosił PiS-u, bo ją najlepiej znał.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ale to to była piękna prezydentóra. Darujcie. ..
 • Darujemy
 • Dobre stary klamczuch
 • i na taką ŻENADĘ marnowane są pieniądze podatników !
 • mam mieszane uczucia co do tresci tej ksiazki politycy maja to do siebie gdy pisza ksiazki o sobie lub o innych politykach czesto mijaja sie z prawda i obiektywizmem a nie nalezy do osob wiarygodnych byly doradca prezydenta komorowskiego najgorszego prezydenta jak do tej pory
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  5
  zainteresowany(2017-12-08)
 • "Wybory prezydentów dyktowało. .. UB/SB/KGB/Mossad/CIA". .. i tyle w temacie.
 • Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś złudzenia, że głosowanie na dużą paritę A albo dużą partię B (sponsorowane przez te same korpo) cokolwiek zmienia, to współczuję intelektu. Dla informacji - od miesięcy tzw. KOLEJNY rząd, KOLEJNY RAZ przepycha kolanem GMO w Polsce "w naszym imieniu". .. - oczywiście lepiej zajmować się rotacją jakichś kukiełek w telewizji, niż tym, co trafi do żołądka TWOJEGO DZIECKA I WNUCZKA (ty już się nażarłeś w życiu częściowo zdrowego jeszcze żarcia)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  LekarzEmeryt(2017-12-08)
 • Poziom, styl, etykieta tego co obecnie ma się za partię jest tylko smutnym i ponurym obrazem lub emanacją polskiego społeczeństwa, któremu niestety bliżej do rynsztoka i orwellowskich pojęć jak i haseł. Bolszewizm czerwony został pobity i zostawiony w tyle na tle metod, stylu i piramidalnej konfabulacji. I choć usunięta Premier jak i było nie było Prezydent państwa w obecnej odsłonie to nie postacie z mojej bajki - sposób, metoda, kompletny brak jakiegokolwiek przejawu kultury w procesie spostponowania tych postaci jest żenujący i chyba tylko świadczący o klasie tych co to uczynili.
 • Też się zgadzam że Wałęsa miał genialną intuicję. Kiedy chciał to wygrywał w totka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  hamulcowy(2017-12-08)
 • Jak mi żal tych biednych, niekumatych, niewykształconych elblongów, co chcą się wypowiedzieć na jakiś temat i nagle piszą np. "Prezydentóra". Żal ściska.
 • Ta książka napisana chyba wyłącznie po to by bronić resztek twarzy Wałęsy i po raz kolejny dopiec PIS, wskazując jacy to wszyscy prezydenci byli przywiązani do prawa i konstytucji, a jaki ten obecny jest wiarołomca na ich tle. Ale problem w tym, czy jest choć jeden inteligentny człowiek, który wierzy panu Nałęczowi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  6
  AGall(2017-12-08)
 • A kto za to płacił chyba? Nie elblazanieu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  ogcssdf(2017-12-08)
Reklama