UWAGA!

Wymień dowód, zanim wyjedziesz

Elbląg, Wymień dowód, zanim wyjedziesz
(fot. arch. AD)

Aż pięć tysięcy elblążan ma nieważne dowody osobiste, bo nie wymieniło ich nas czas. Na co dzień mogą tego nie zauważyć, ale gdy będą chcieli wziąć kredyt w banku czy wyjechać na wakacje, czeka ich zimny prysznic.

- Wymiana dowodu osobistego nic nie kosztuje, a pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Docierają do nas informacje, że wielu elblążan musiało odwołać zagraniczne wyjazdy, właśnie z powodu nieważnego dowodu osobistego – mówi Maciej Cichosz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu. - U wielu osób wciąż dominuje przekonanie, że dowód osobisty jest wydawany bezterminowo. Tymczasem jest zwykle ważny 10 lat, na dodatek każdy mieszkaniec ma obowiązek go wymienić w ciągu trzech miesięcy, jeśli zmienią się dane w dowodzie, np. adres zamieszkania. Po tym terminie system komputerowy automatycznie unieważnia dokument. A to oznacza, że podczas wizyty w banku, na lotnisku, a nawet kontroli drogowej te osoby mogą mieć problemy.
       Nieważne dowody osobiste, jak się okazuje, ma obecnie aż 5 tysięcy elblążan, ich liczba systematycznie rośnie.
       - Dlatego apelujemy do mieszkańców, by sprawdzili, czy ich dowód nie utracił już ważności. Na nowy dokument trzeba czekać około miesiąca, bo dokumenty są drukowane w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Wystarczy wypełnić wniosek i dołączyć zdjęcia, w departamencie nie ma kolejek, cała wizyta potrwa góra 15 minut – dodaje Maciej Cichosz.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama