UWAGA!

Wypełnij PIT - bezbłędnie

Elbląg, Elblążanie popełniają coraz mnie błędów w wypełnianiu rocznych rozliczeń
Elblążanie popełniają coraz mnie błędów w wypełnianiu rocznych rozliczeń (fot. AD)

Akcja zeznań powoli dobiega końca. Do elbląskiego Urzędu Skarbowego wpłynęło około 55 000 rozliczeń rocznych. Opierając się na danych z roku ubiegłego "skarbówka" spodziewa się jeszcze około 19 000 PIT-ów. Okres akcji zeznań to również czas, kiedy wielu podatników zostaje wezwanych do urzędów skarbowych, a główną przyczyną wezwań są błędy w formularzach PIT.

Elbląska "skarbówka" informuje, iż błędów w wypełnianiu rocznych rozliczeń jest już coraz mniej. Do najczęstszych należą:
       Brak podpisu podatnika
       Podatnicy często zapominają o podpisaniu swojego rozliczenia rocznego, szczególnie w przypadku komputerowego wypełnienia i wydrukowania formularza PIT. Rozliczenie roczne musi być podpisane przez podatnika, w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków przez podatnika i małżonka Bez podpisu (podpisów) zeznanie podatkowe nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
      
       Błędny NIP
       Podatnicy często wpisują Numer Identyfikacji Podatkowej swojego pracodawcy zamiast swojego. Bierze się to zapewne z tego, że np. w formularzu PIT-11, który jest wydawany przez pracodawcę w rubryce 1 wpisany jest właśnie numer NIP pracodawcy a nasz numer NIP jest w bloku C – dane podatnika.
      
       Stosowanie nieaktualnych druków
       Nie należy zaopatrywać się w druku „na zapas”, druki często się zmieniają a rozliczenie roczne musi być na aktualnym/obowiązującym w danym roku formularzu.
      
       Adres zamieszkania/adres zameldowania
       Podatnicy którzy maja inny adres zameldowania i inny adres zamieszkania muszą pamiętać, iż w rozliczeniu rocznym w części B formularza PIT-37 czy PIT-36 należy wykazywać adres zamieszkania właściwy w ostatnim dniu roku podatkowego, a nie adres zameldowania.
      
       Błędy rachunkowe, brak zaokrągleń lub nieprawidłowe zaokrąglenie podstawy obliczenia podatku oraz podatku należnego
       Po wypełnieniu rozliczenia rocznego jeszcze raz sprawdźmy poprawność naszych wyliczeń, należy również pamiętać, że zarówno podstawę obliczenia podatku, jak również sam podatek należny zaokrągla się do pełnego złotego (kwoty wynoszące: mniej niż 50 groszy pomija się, a 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych).
      
       Brak załączników do zeznania (PIT/D, PIT/O) w przypadku korzystania z odliczeń
       Jeżeli korzystamy z odliczeń należy do zeznania dołączyć odpowiedni załącznik oraz zaznaczyć w zeznaniu, jakie załączniki składamy.
      
       Małżonkowie rozliczają się wspólnie nie mając do tego prawa
       Nie jest możliwe wspólne opodatkowanie małżonków w przypadku gdy:
       - chociaż jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym, podatkiem liniowym.
       - gdy ustrój wspólności majątkowej nie istnieje przez cały rok podatkowy
      
       Jak takich błędów unikać?
       Pracownicy urzędu radzą aby dokładnie czytać opisy rubryk w formularzach, zaopatrzyć się odpowiednią broszurę informacyjną i po wypełnieniu rozliczenia jeszcze raz go sprawdzić.
      
Aneta Szyc, Urząd Skarbowy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama