UWAGA!

Za mundurem młodzież sznurem

 Elbląg, Młodzież z ZSTI lubi paradować w mundurach
Młodzież z ZSTI lubi paradować w mundurach (fot. Anna Dembińska)

Era szkolnych mundurków już się skończyła. Teraz przyszedł czas na prawdziwe mundury. Szkoły ponadgimnazjalne coraz częściej decydują się na tworzenie klas z innowacją wojskową, policyjną lub strażacką, bo młodzież garnie się do służby. Zobacz zdjęcia z inauguracji roku szkolnego. 

Nowa klasa, nowi nauczyciele i całkiem nowe życie. Początek roku szkolnego to dla „pierwszaków” czas wielkich zmian. Dzisiaj w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, gdzie odbyła się miejsca inauguracja roku szkolnego, naukę w pierwszych klasach rozpoczęło 212 uczniów. Aż trzy klasy mają specjalność mundurową.
       - Powstały dwie klasy informatyczne z rozszerzeniem wojskowym oraz jedna logistyczna z rozszerzeniem pożarniczym – mówi Mirosław Zalewski, dyrektor ZSTI w Elblągu. - W pierwszych klasach mamy komplet uczniów, ale zainteresowanie oddziałami z innowacją było największe, bo młodzież szuka czegoś, co uatrakcyjni jej pobyt w szkole.
       Ale klasy mundurowe to przede wszystkim krok do spełnienia marzeń o karierze wojskowej lub strażackiej. - Wybrałem tę klasę, bo już od małego interesuję się wojskiem i militariami - mówi Maciej, uczeń pierwszej klasy informatycznej z innowacją wojskową. – O klasie mundurowej dowiedziałem się na Targach Szkół Ponadgimnazjalnych. I wtedy zapadła decyzja, gdzie będę się uczył od września.
      
       Najważniejsza jest zaprawa
      
Wkładanie munduru z okazji szkolnych akademii to zdaniem uczniów przyjemny dodatek do codziennych obowiązków. Oprócz typowych lekcji z zakresu informatyki bądź logistyki, młodzież uczestniczy w szeregu zajęć przygotowujących do służby. - Musztra, biegi na orientację, ćwiczenia w terenie - wymienia Mirosław Zalewski. - Klasa pożarnicza współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną w Milejewie, więc uczniowie jeżdżą do tamtejszej jednostki na zajęcia związane z pożarnictwem.
       Podczas gdy „strażacy” ćwiczą w Milejewie, młodzież z klasy wojskowej zaprawia się na poligonie.
       - Współpracujemy z elbląskim 16. Batalionem Dowodzenia. Dwa razy w tygodniu jeździliśmy do nich, żeby trenować strzelanie lub rzut granatem - mówi Marceli, który właśnie rozpoczął trzeci rok nauki w klasie z innowacją wojskową.
      
       Dziewczyny też chcą do wojska
      
Klasy z innowacją mundurową liczą coraz więcej dziewcząt. Dlaczego decydują się na karierę wojskową? - Uważam, że jest to co prawda zawód męski, ale bardzo dobrze płatny - mówi Ola, uczennica klasy II z innowacją wojskową. - Jeżeli chodzi o zdobycie pracy, to szanse są wyrównane. Jak to mówią, w wojsku nie ma podziału na kobiety i mężczyzn.
       Ale pieniądze to nie wszystko. Służba wojskowa może przynosić wiele satysfakcji. – Interesuję się tym, co robię – kontynuuje Ola. - Lubię udzielać się na musztrach, różnych wyjazdach. Mamy bardzo dużo obozów i na nie także chętnie jeżdżę.
       Liczba dziewcząt w klasach mundurowych wskazuje, że kobiety to wcale nie taka słaba płeć. Uczniowie w oddziałach wojskowych i strażackich muszą wykazywać się nie lada sprawnością i mieć końskie zdrowie. - Zajęcia są intensywne, dlatego wymagają pewnej kondycji - mówi Mirosław Zalewski. - Żeby to realizować, trzeba mieć zdrowie i wytrzymałość fizyczną. Dlatego oddziały z innowacją mundurową dużo lepiej wypadają na lekcjach wuefu w porównaniu do innych klas.

  Elbląg, Za mundurem młodzież sznurem
(fot. Anna Dembińska)


      
       Gdy wymaszerują ze szkoły
      
Absolwenci klas z innowacją mundurową nie od razu mogą podjąć pracę w wojsku lub straży pożarnej. Dlatego, jeżeli chcą związać swoją przyszłość ze służbą, muszą kontynuować edukację na wyższej uczelni. Oczywiście, istnieją pewne drogi na skróty dla osób, które jak najszybciej chcą wdziać mundur. Jedną z nich jest podstawowy kurs strażacki zakończony egzaminem.
       - Uczniowie z klasy pożarniczej mają możliwość zdobycia uprawnień strażaka ochotnika - mówi Mirosław Zalewski. - To jest pierwszy stopień, który daje kwalifikacje i możliwość ubiegania się o zatrudnienie w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej.
      
      

Aleksandra Szocik

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • PROPONUJE NA PIERWSZEJ LEKCJI NAUCZYĆ JAK SIĘ MUNDUR NOSI. Dzisiaj widziałem co niektórych to jak by dopiero z rowu wyszedł po drugim żucie rozmemlani. A najlepsi są ci co trampki do munduru zakładają kolorowe. Mundur do czegoś zobowiązuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  48
  7
  mariusz605(2014-09-01)
 • Popieram przdmówcę, do tego zgolić zarost, ogolić głowy, jak młodzież chce się bawić w wojsko to niech poczuje co to jest bycie regulaminowym. Przeczołgać małolaty po polach, zrobić przebieżkę 10 km w maskach i dopiero wtedy wyjdzie ilu z tych mundurowych będzie ten mundur chciało nosić. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  5
  camosuez(2014-09-01)
 • Klasy mundurowe tworzą obiecują pracę a po skończeniu szkoły WON !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  4
  Zeszłoroczny-absolwent-munduro(2014-09-01)
 • uczą od początku za rogiem czekać na komendę, czepiacie się kotów zobacz jaki beret ma generałek jak ze szmatlandu, piąta kategoria z wybrakówki, z tego co wiem zniszczył go i powinien kwit do kasy dostać.
 • Dokładnie! Wczoraj zamiast klasy mundurowej widziałem bandę flejtuchów z fajkami w ryjach, trampkach i bez beretów. ..
 • dzieciaki śmiesznie wyglądają w tych mundurach w mundurze powinni chodzić prawdziwi mężczyźni :)
 • brak komentarza. .. .. najlepszym komentarzem
 • Za moich czasów 90 % bało się wojska :) udawali chorych psychicznie okaleczali się sami, żenili się i mieli od razu dzieci żeby być jedynym żywicielem rodziny bo takich nie brali :) ale jak pamiętam wtedy było wojsko zaprawa fizyczna co dzień kilka kilometrów biegu taktyczne zajęcia strzelanie, a teraz zabawa i śmiech, ,i jeszcze płacą dosyć dobrze, ,fajnie jest teraz !!
 • Oni nigdy nie poznają co to rejony, piana na kompani, wory trocin i korytarz blysk. Wycieczka do " chełma" , zomz ha!ha!
 • mundurowi to darmozjady
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  7
  Gagatek(2014-09-02)
 • Tak jak przedmowcy sadze ze malolaci nie szanuja munduru i powinni byc za to karani
 • Sporo racji ma Mariusz 605 w tym co pisze nt noszenia munduru, tam są flagi RP z tym mundurem wiąże się jakaś tradycja, trampki kolorowe spora przesada, noszenie munduru jak szmaty wielka przesada jednak camosuez za ostro podchodzisz do sprawy golić głowy nie praktykuje się już od dawna (no chyba że ktoś lubi) 10 km w maskach pierwsze słyszę żeby tyle ktoś biegał. Szkoła jest po to żeby przyciągnąć do wojska i zrobić z ucznia żołnierza a nie tępego trepa.
Reklama