UWAGA!

Zabytkowy tramwaj: będzie stał, czasem pojeździ

 
Elbląg, Tramwaj stanie przed Bramą Targową już po raz trzeci
Tramwaj stanie przed Bramą Targową już po raz trzeci (fot. WS)

9 czerwca na starówce jako atrakcja turystyczna ponownie stanie zabytkowy tramwaj N5. Tymczasem grupa miłośników tramwajów z Elbląga uważa, że lepszym pomysłem byłoby, gdyby ten model jeździł w weekendy na linii nr 2 do Bażantarni, a na starówce stanął inny egzemplarz, którym dysponują Tramwaje Elbląskie. Swoje propozycje zgłosili do ratusza. - Prezydent obiecał, że przyjrzy się pomysłowi, ale minął miesiąc i o tej sprawie jest cicho – twierdzą miłośnicy komunikacji, którzy zadzwonili na nasz interwencyjny numer „Halo, tu portEl”.

Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Elblągu to grupa zapaleńców, którzy dokumentują m.in. historię elbląskich tramwajów. Działają na Facebooku, ale jak twierdzą chcą też coś zrobić w realu, dlatego zgłosili się o ratusza z propozycją wykorzystania zabytkowego modelu tramwaju N5 jako jeżdżącej atrakcji w sezonie turystycznym.
      
       Można postawić inny pojazd
       - Nasz pomysł jest prosty. Tramwaj N5 jest sprawny technicznie, więc zamiast stawiać go na starówce, jak w ostatnich dwóch latach, lepiej by woził mieszkańców i turystów do Bażantarni na linii nr 2. Nie trzeba na to wielkich pieniędzy. Tramwaj mógłby jeździć na przykład w soboty i niedzielę od godz. 11 do 18, w ramach obowiązującego rozkładu, w zastępstwie za inny pojazd. Wozokilometry by się zgadzały, motorniczy nie mieliby nadgodzin, a zyskalibyśmy fajną atrakcję – mówi pan Paweł z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Elblągu, który zadzwonił do nas z interwencją. - Wystąpiliśmy z tą propozycją na piśmie do pana prezydenta, ale minął już miesiąc i o tej sprawie cicho. Za to mediów dowiadujemy się, że tramwaj będzie jednak stał na starówce. Przecież tam można postawić inny pojazd, choćby tak zwaną salonkę, która cały czas stoi na terenie zajezdni. To co prawda nie jest wagon, który jeździł po Elblągu, ale może się nadać.
      
       Regularne kursy będą, ale w przyszłym roku
       Innego zdania jest dyrekcja Tramwajów Elbląskich. - W tym roku nie będzie możliwości, by tramwaj N5 kursował regularnie. Już podpisaliśmy umowę z miastem na jego postawienie na starówce – mówi Ryszard Murawski, zastępca dyrektora Tramwajów Elbląskich. - Prowadzimy obecnie w nim prace remontowe, naprawiamy dach, wymieniamy instalację elektryczną, by 9 czerwca postawić go przy Bramie Targowej, gdzie będzie stał do września. Niewykluczone, że po tym terminie będą organizowane okazjonalne przejazdy, ale ten model nie nadaje się do regularnej jazdy zamiast innych pojazdów. Podczas jazdy się trzęsie, a w środku jest bardzo głośno i pasażerowie regularnej linii byliby z tego niezadowoleni. Myślimy o tym, by w przyszłym roku, kiedy przypada 120-lecie elbląskich tramwajów, uruchomić specjalne turystyczne przejazdy tym tramwajem, ale to zależy od rozmów z Zarządem Komunikacji Miejskiej. Żaden też inny pojazd nie nadaje się do postawienia na starówce, bo byłby po prostu wstyd. Nawet pojazd, który wszyscy nazywają salonką. To nie jest salonka, ani nawet wagon, to po prostu stary pojazd do przewozu kabli, który w 1995 roku zaadaptowaliśmy na nasze potrzeby.
       Jak się dowiedzieliśmy w ratuszu, Urząd Miejski planuje w tym roku dwa lub trzy okazjonalne przejazdy zabytkowym tramwajem. - Będziemy zapraszać mieszkańców na takie przejażdżki z okazji 777-lecia miasta. Chcielibyśmy, żeby co najmniej jeden przejazd odbył się przed postawieniem tramwaju na starówce – powiedziała nam Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
       A co wy sądzicie o tej sprawie? Zapraszamy do dyskusji i zgłaszania kolejnych spraw na „Halo, tu portEl – nr tel. 512 918 555!
      
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zabytkowy i zabytkowy. Helmuty są starsze!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  zaskoczony(2014-05-22)
 • Jakim to niby innym egzemplarzem dysponują tramwaje ? To co stoi w rozpadającej się hali to tylko surowy szkielet od lat nie ruszony.
 • Świetny pomysł!
 • Tylko inicjatywy oddolne! Jak są jeszcze ludzie w tym mieście, którym się chce, to całować po rękach i dawać robić. Niestety Stowarzyszenia też powinny pomyśleć o finansowaniu swoich pomysłów.
 • Salonka nie jest szkieletem ponieważ posiada siedzenia podłogę stopnie oraz podwodzie. Latem jeździła jako wagon doczepny.
 • Gdyby jednego tramwaju nie zarekwirował olsztyn to w Elblągu jeden tramwaj by stał a drugi jechał po szynach. A TAK ci co nic nie mieli dzięki Elblągowi mają za darmo pojazd i to stary
 • .. ., a moim zdaniem. No właśnie. PATOLOGY
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Czapek(2014-05-22)
 • To nie jest zabytek, przestańmy się ośmieszać !!!! mam widokówkę z 80 lat gdzie ten zabytek jeździ po Elblagu. Lepiej zrobić jakąś kopię trawaju przedwojennego z pzryczepą, które jeszcze w 60 latach jeździły po mieście i do końca linii w Bażatarni. To była trakcja przejechać się takim dyliżansem, byla bileterka w uniformie. Taki tramwaj tutustyczny z przyczepką powinien jeździć po całym mieście i po starym mieście. Tylko gdzie te linie na starym, gdzie linia 3,gdzie linia do Bażatarni. To byłoby coś a nie to komunistyczne wielkie GGGGG. Też mi zabytek ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  Ziemianin(2014-05-23)
 • Nie bardzo rozumiem na jakiej zasadzie dzieło komuszej twórczości (ohydne w swej treści i wyglądzie) można nazwać zabytkiem. Zabytki na tarach tramwajowych jeździły autentycznie po wojnie w tym mieście ale miejscowy lumpenproletariat dokładnie je rozpracował w sposób tylko sobie właściwy - tak zresztą jak wiele pomników kultury materialnej tego miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  AMalejużniekoniecznie(2014-05-23)
 • Ano na tej samej zasadzie, na jakiej pacjenci domów wariatów ciągnąc sznurek za sobą mniemają, że są na spacerze z ukochanym pieskiem. Ot i wszystko.
 • Dyrektor elbląskich tramwajów do wymiany!Mózg mu się trzesie! W innych miastach w Polsce odrestaurowane tramwaje jeżdżą jako atrakcja w sezonie letnim tylko w Elblągu nie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  /Alojzy/(2014-05-23)
Reklama