UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zapytaj eksperta „skarbówki”

Elbląg, Zapytaj   eksperta   „skarbówki”

Elblążanie mają wiele wątpliwości związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym. Ich wątpliwości rozwiewają eksperci Urzędu Skarbowego. Dziś publikujemy odpowiedzi na kolejne pytania nurtujące podatników.

Pytanie 1
       Wiele osób z mojego kręgu znajomych zdecydowało sie na usługę Tp SA "Neostrada +telewizja" i teraz na fakturach właśnie tak mają wyszczególnione: Usługa internetowa + telewizja. Pytanie brzmi:
       1. czy można odliczyć taką ulgę na internet w PIT-37?
       2. jeżeli mimo wykupienia tej usługi osoba nie zainstalowała telewizji, anteny satelitarnej ale korzysta z internetu czy może odliczyć tę ulgę na internet w PIT-37?
       Odpowiedź
       Art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT stanowi, iż wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 tego artykułu ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednakże w przypadku odliczenia tzw. „ulgi internetowej”, odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Zważywszy na wyżej przytoczony przepis, należy stwierdzić, iż aby skorzystać z tzw. „ulgi internetowej”, Pytająca musi udokumentować wysokość wydatków przez Nią poniesionych, z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym Jej miejscem zamieszkania, fakturą. Na fakturze tej muszą znaleźć się informacje, o wysokości wydatków z tytułu korzystania z Internetu, gdyż tylko one podlegają odliczeniu od dochodu. Reasumując, by skorzystać z tzw. „ulgi Internetowej” Pani Aneta musiałaby posiadać fakturę, na podstawie której można by ustalić wysokość samych wydatków na użytkowanie sieci Internet.
      
       Pytanie 2
       Gdzie w zeznaniu pisać dochody uzyskane ze sprzedaży na portalu aukcyjnym (allegro,świstak, e-bay itp). Czy jest jakaś kwota dochodu jak mogę zarobić na aukcjach, aby nie zapłacić podatku?
       Odpowiedź:
       Przedstawiony stan faktyczny nie pozwala stwierdzić, czy dokonywana sprzedaż  nosi znamiona działalności gospodarczej czy też należy ją zakwalifikować jako sprzedaż innych rzeczy ruchomych, która nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Celem uzyskania odpowiedzi należy skontaktować się telefonicznie ze swoim urzędem skarbowym i bliżej przedstawić zasady sprzedaży.
      
       Pytanie 3
       Mój teść otrzymuje emeryturę, dorabiał pracując na zlecenie. W jaki sposób ma się rozliczyć?
       Odpowiedź:
       W opisanej sytuacji podatnik winien złożyć zeznanie na formularzu PIT-37, w którym należy ująć dochody z obydwu źródeł tj. z emerytury oraz z działalności wykonywanej osobiście (umowa zlecenia).
      
       Pytanie 4
       Córka urodziła w listopadzie 2008 roku dziecko, w maju 2009 r. wzięła ślub, za rok 2008 rozliczała się z dzieckiem.
       Czy może jej mąż-ojciec dziecka rozliczyć się za 2009 z dzieckiem, a ona sama?
       Odpowiedź:
       Odliczenie z tytułu ulgi prorodzinnej dotyczy obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych dziecka pozostających w związku małżeńskim. Kwotę ulgi osoby wyżej wymienione mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.
      
       Na pytania naszych Czytelników związane z wypełnieniem PIT-u, odliczeniem przysługujących ulg czy przekazaniem jednego procentu na organizacje pożytku publicznego odpowiedzą eksperci Urzędu Skarbowego w Elblągu. Pytania należy wysyłać na maila redakcja@portel.pl w temacie wpisując „skarbówka". Odpowiedzi będziemy publikować na naszych łamach.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama