UWAGA!

Zatrzymać młodość na dłużej

Chcemy tego, czy nie, czas biegnie nieubłaganie. Pojawiają się zmarszczki, żylaki, blednie dawna uroda. Ale dlaczego? Przecież nadal czujemy się młodzi?! O tym, jak sprawić, by wygląd szedł w parze z młodym duchem, rozmawiamy z doktorem Mikołajem Pernakiem, specjalistą chirurgiem medycyny estetycznej w Mater Pro Vita w Elblągu.

Panie doktorze, czym zajmuje się medycyna estetyczna?
     Medycyna estetyczna powszechnie kojarzy się przede wszystkim z tym, co można zrobić, by jak najdłużej zostać młodym i pięknym. Coraz więcej ludzi zauważa, że ładny wygląd poprawia samopoczucie. I takie oczekiwania mają nasi pacjenci. Myślą, że jak poddadzą się zabiegowi poprawiającemu urodę, ich samopoczucie polepszy się.
     
     A co można poprawić w swoim wyglądzie, korzystając z oferty Mater Pro Vita?
     Są różne metody poprawiania wyglądu i dla każdego można dobrać odpowiednią. Praktycznie cały zakres zabiegów medycy estetycznej jest możliwy do wykonania w Mater Pro Vita. Od takich najprostszych, czyli wszelkiego rodzaju wypełniaczy, botoxu, usuwania zmarszczek, aż po większe zabiegi chirurgiczne, na przykład korekta powiek, plastyka odstających uszu.
     Oprócz zmarszczek usuwamy również brodawki, znamiona, także nowotwory skóry. Przed zabiegiem wycięcia zmian skórnych wykonujemy wideodermoskopię, czyli wspomaganą komputerowo analizę zmian. Teraz, gdy dużo mówi się o zagrożeniu czerniakiem, każda osoba mająca podejrzane zmiany skórne powinna sobie zrobić takie badanie. Program komputerowy oznacza zmiany na skórze i pozwala na sprawdzenie, czy znamię zmieniło się z upływem czasu.
     Dysponujemy całą gamą specjalistycznego sprzętu, posiadamy m.in. laser, który pozwala na wycinanie zmian skórnych wiązką światła zamiast tradycyjnego noża. Różnica w zabiegu jest ogromna. Gdy przy wycinaniu nożem zostawiamy bliznę długości 2 cm, przy użyciu lasera zostaje plamka średnicy kilku milimetrów. Poza tym laserem można dowolnie regulować głębokość cięcia, więc usuwamy tylko to, co jest zbędne.
     Leczymy także żylaki - zarówno drobne pajączki naczyniowe, jak i duże zmiany żylakowe. Stosujemy metodę skleroterapii, która polega na tym, że żylaki są ostrzykiwane specjalnym preparatem w postaci pianki, który zamyka żyłę. Po zabiegu przez tydzień pacjent chodzi w bandażu elastycznym, potem go zdejmuje i wraca do normalnego życia.
     
     Jakie zabiegi cieszą się największą popularnością wśród pacjentów?
     Najpopularniejsze jest usuwanie zmarszczek, przede wszystkim botox. Wykonujemy cały zakres zabiegów, od korekty zmarszczek, przez ich laserowe wygładzanie, po nawet korekcję konturu twarzy metodą lipolizy. Twarz staje się młodsza i nabiera uśmiechu. I proszę, jesteśmy zawsze pogodni dzięki kilku ukłuciom.
     Można również korygować kształt nosa, np. troszeczkę go zadzierać, można przy pomocy botoxu modelować linię brwi. Są to sztuczki, dzięki którym oprócz usuwania zmarszczek można poprawić wygląd.
     
     Botox trzeba powtarzać, by utrzymać świetny wygląd. Czy nam to nie zaszkodzi?
     Faktycznie, zabieg botoxu trzeba powtarzać co kilka miesięcy, by utrzymać pożądany efekt. Powtarzanie zabiegu jest jednak zupełnie bezpieczne. Nie trzeba się obawiać, że po kolejnym powtórzeniu stan skóry pogorszy się. Po sześciu miesiącach po prostu skóra powraca do stanu sprzed zabiegu, a nawet jest w troszeczkę lepszej kondycji.
     Przeważnie jest tak, że jeżeli ktoś raz zrobi sobie botox, to później to kontynuuje, bo widzi pozytywne efekty. Sam zabieg nie jest bolesny. Polega na kilku ukłuciach porównywalnych z ukąszeniem komara. I jest krótki - trwa ok. 15 minut. Efekt utrzymuje się przez pół roku, a zmiany między jednym zabiegiem a drugim przebiegają łagodnie.
     
     Czy tylko panie lubią botox?
     Panowie też poddają się temu zabiegowi, ale zdecydowanie rzadziej niż panie. Mam jednak wśród swoich pacjentów kilku mężczyzn.
     
     Czy są przeciwwskazania zdrowotne do wykonania botoxu?
     Są to na przykład schorzenia neurologiczne lub zaburzenia pracy mięśni. Generalnie jednak każdy pacjent przed podaniem leku jest wypytywany o swoje schorzenia i dolegliwości. Na podstawie takiego wywiadu kwalifikuje się go do zabiegu lub nie. Ale jest rzeczywiście bardzo mało przyczyn wykluczających podanie botoxu.
     
     Czy zdarza się, że odradza pan pacjentkom, bo to głównie panie, wykonanie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej?
     Bardzo trudno jest odwieść pacjentkę od zabiegu. Są jednak takie sytuacje, gdy staram się, by zmieniła zdanie. Niekiedy ludzie bardzo liczą, że zabieg poprawi coś w ich życiu, znajdą partnera, wyjdą za mąż, że będą przez otoczenie odbierani jako lepsi. Jeśli ktoś ma takie oczekiwania, to musi zrozumieć, że poprawa wyglądu to tylko element, który może poprawić samopoczucie, ale nie spowoduje zmiany całego życia. Przecież większość ludzi dookoła nie odbiera nas na podstawie tego, ile mamy zmarszczek.
     
     Kto więc może i poprawia sobie urodę?
     Największa grupa pacjentek to kobiety przed 40 rokiem życia. Są też dziewczyny młodsze, 16-letnie. Mam również pacjentkę ponad 80-letnią, która robi sobie botox regularnie i jest bardzo zadowolona. Oczywiście, inne są efekty u osoby, która ma 50 lat, a inne u 80-latki. Trzeba jednak cieszyć się z tego, co się osiągnęło.
     
     Czy można powiedzieć, że w Elblągu zapotrzebowanie na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej jest duże?
     Zapotrzebowanie jest duże. Lata płyną, a my nadal czujemy się młodzi. Niestety, wygląd nie nadąża za naszym samopoczuciem. Dzięki lekarzom można dopasować samopoczucie do wyglądu.
     Boom pacjentek odczuwamy wiosna, bo chcą przygotować się do lata i wyglądać pięknie. Jesień jest trochę gorszym okresem, choć gdy ktoś sobie wiosną zrobi zabieg, to przychodzi jesienią, by ten efekt utrzymać.
     Zainteresowanie konkretnymi zabiegami tez przechodzi falami. Przez kilka tygodni na przykład wykonujemy bardzo dużo botoxu, później przychodzi okres tylko na żylaki.
     
     Czy koszt zabiegów jest wysoki?
     Nie są to najtańsze usługi. Cena zależy od rodzaju zabiegu, można więc dobrać zabieg do zasobności kieszeni. Przykładowo, usuwanie zmarszczek to koszt kilkuset złotych. Używamy sprawdzonych preparatów zachodnich, które są warte swojej ceny. W Europie ceny zabiegów są dużo wyższe, ale my jako społeczeństwo jesteśmy biedniejsi, więc dla nas jest to mniej dostępne. Zawsze jednak można do nas przyjść, zapytać i wyjaśnić wątpliwości.
     
     
-------------------- Tekst sponsorowany ----------------------
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama