UWAGA!

Zdać maturę i zbudować plac zabaw

 
Elbląg, Zdać maturę i zbudować plac zabaw

Alicja Rogoz ma 19 lat i właśnie została... sołtysem Nowakowa. Teraz musi zdać maturę oraz znaleźć pieniądze na budowę placu zabaw we wsi oraz wynegocjować możliwość zwiększenia kursów autobusowych do Nowakowa.

Alicję Rogoz w maju czekają egzaminy maturalne. Przygotowania do egzaminów idą już „pełną parą”, ale w tzw. „międzyczasie” trzeba też zająć się oświetleniem w Nowakowie i znaleźć środki na budowę placu zabaw we wsi. Trzeba przyznać, że nie są to typowe problemy tegorocznych maturzystów. Ale... Alicja Rogoz została sołtysem podelbląskiego Nowakowa.
       - Łatwo nie było. Po głosowaniu okazało się, że wygrałam z moją kontrkandydatką 3 głosami – mówiła Alicja Rogoz, nowy sołtys Nowakowa.
       Wybory (sołtysa wybiera zebranie wiejskie, w skład którego wchodzą mieszkańcy zameldowani we wsi) w Nowakowie odbyły się w czwartek (7 marca). Ich wynik można nazwać małą niespodzianką: można powiedzieć, że córka zastąpiła ojca. Przez ostatnie 8 lat (2 kadencje) sołtysem pod elbląskiej wsi był bowiem Marek Rogoz – tata nowej gospodyni wsi.
       - Tata zdecydował się nie kandydować po raz kolejny ze względu na obowiązki zawodowe. Moją kandydaturę zaproponowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowakowie – wyjaśnia Alicja Rogoz.
       I tu jest klucz do zagadki: jak dziewiętnastolatka została jednym z najmłodszych sołtysów w Polsce? Nowa pani sołtys od dzieciństwa jest związana z nowakowskimi rycerzami św. Floriana. Nie jest „jeszcze” strażaczką, ale cały czas „kręci się” przy remizie organizując imprezy oraz dokumentując pracę strażaków.
       - We wrześniu rozpoczyna się kurs strażacki, prawdopodobnie wezmę w nim udział. Po maturze chciałabym także studiować kryminalistykę lub kryminologię na Uniwersytecie Gdańskim. Ze względu na to, że zostałam sołtysem będę studiować zaocznie – zdradza Alicja Rogoz.
       Jakie plany ma Alicja Rogoz na najbliższą czteroletnią kadencję?
       - Potrzebny jest plac zabaw we wsi. Na razie jedyny funkcjonuje przy szkole, ale jest zamykany po południu. Musimy wykonać oświetlenie, poprawić stan ulic. Kolejną potrzebą jest polepszenie komunikacji autobusowej z Elblągiem. Obecnie autobusy jeżdżą za rzadko i w godzinach, które nie odpowiadają mieszkańcom Nowakowa – wymienia Alicja Rogoz.
       Do pomocy nowa sołtys będzie miała trzech członków rady sołeckiej. Doświadczeniem służyć będzie też z pewnością tata. Powstaje jednak pytanie: na ile tak młoda osoba poradzi sobie z problemami wsi.
       - Pojawiły się takie głosy, dlaczego wygrała tak młoda osoba. Ale chcę pokazać, że potrafię. Dam z siebie wszystko – deklaruje nowa sołtys Nowakowa.
       Alicja Rogoz nie jest najmłodszym sołtysem w Polsce. W 2015 r. Jan Kurek został sołtysem Poręby Spytkowskiej (gm. Brzesko, woj. małopolskie) mając 18 lat.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama