UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmarł Andrzej Wiśniewski

Elbląg, Zmarł Andrzej Wiśniewski

14 maja w wieku 85 lat zmarł Andrzej Wiśniewski, członek honorowy PTTK, członek KTP Delta im. Wojciecha Zajchowskiego w Elblągu. Od 1960 r. do końca życia był aktywnym działaczem Oddziału PTTK w Elblągu. Za swoją wieloletnią pracę społeczną w turystyce został wyróżniony wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami resortowymi i lokalnymi. Do ostatniej chwili był niezmiernie aktywny.

Urodził się 20 czerwca 1932 r. w Warszawie. Do 1944 r. mieszkał w Warszawie, po wojnie losy rzuciły go wraz z rodzicami do Elbląga, gdzie się osiedlili. Od czerwca 1945 r. jest mieszkańcem Elbląga, był honorowym członkiem Stowarzyszenia Pionierów Elbląga. Uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. W tym czasie został instruktorem harcerskim. W 1951 r., przed maturą (podczas likwidacji Związku Harcerstwa Polskiego w okresie stalinowskim) został usunięty ze szkoły jako „nosiciel imperialistycznej ideologii baden-powellowskiego skautingu”. Maturę zdawał potajemnie jako ekstern w Warszawie. W 1957 r. ukończył studia na Politechnice Warszawskiej z dyplomem magistra inżyniera chemii. Podczas studiów, w 1955 r. zapisał się do PTTK i brał udział m.in. w studenckim obozie wędrownym w Bieszczadach (była to jedna z pierwszych imprez turystycznych na tym terenie).
       Po studiach rozpoczął pracę w Instytucie Torfowym w Elblągu jako pracownik inżynieryjno-techniczny. Od 1960 r. aż do przejścia na emeryturę w 1996 r. pracował w Elbląskich Zakładach Przemysłu Terenowego, które od 1971 r. stały się filią Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie, jako Zakład Armatury Samochodowej. Zajmował tam m.in. stanowiska kierownika działu produkcji, głównego technologa, a tuż przed emeryturą pełnomocnika dyrekcji ds. przekształceń własnościowych.
       W 1989 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Regionu Elbląskiego i z jego ramienia był członkiem Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w wyborach 4 czerwca 1989 r.
       W latach 1990 - 1994 byłem radnym pierwszej Rady Miejskiej w Elblągu wybranej w wolnych wyborach. Był przewodniczącym Komisji ds Nazewnictwa Ulic i zastępcą przewodniczącego Komisji Morskiej i Kontaktów Zewnętrznych. Był również przedstawicielem Elbląga w Międzynarodowym Związku Miast Bałtyckich i Związku Miast i Gmin Morskich RP.
       Od 1960 r. do końca życia był aktywnym działaczem Oddziału PTTK w Elblągu. Pełnił różne funkcje w Zarządzie Klubu Turystów Pieszych „Delta” oraz w Zarządzie Oddziału i w Zarządzie Wojewódzkim PTTK w Elblągu.
       Za swoją wieloletnią pracę społeczną w turystyce został wyróżniony wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami resortowymi i lokalnymi. Najbardziej cennymi dla niego były m.in. Złota Honorowa Odznaka PTTK nr 2405 w 1970 r., Honorowa Odznaka „Zasłużony Ziemi Gdańskiej” – 1970r., Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” – 1984 r., Odznaka Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki „Za zasługi dla turystyki” – 1998 r. i 2009 r., Honorowa Odznaka „Miłośnik Ziemi Elbląskiej” - 1999 r.
       Jednakże najważniejszym wyróżnieniem, a zarazem zwieńczeniem jego wieloletniej pracy społecznej był tytuł członka honorowego PTTK nadany uchwałą Walnego Zjazdu PTTK 4 września 2009 roku w Warszawie.
       Do ostatniej chwili był niezmiernie aktywny. Zmarł dnia 14 maja w Elblągu.
      
źródło: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama