UWAGA!

ZSIŚiU stawia na eko-fachowców

 Zawód z przyszłością
Zawód z przyszłością (fot. nadesłana).

Rozwój gospodarczy wiąże się nieodzownie z coraz większym zapotrzebowaniem na moc elektryczną. Niestety Polska blisko 100 proc. energii pozyskuje poprzez spalanie węgla. Energia pozyskana w ten sposób przyczynia się znacznie do zanieczyszczenia naszego otoczenia. Mając na względzie czystość środowiska naturalnego oraz ustalone przez Unię Europejską standardy dotycząc emisji CO2 musimy nauczyć się pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych.

Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu rynku na specjalistów w zakresie energii odnawialnej. Obok istniejącego już kierunku technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej w nadchodzącym roku szkolnym otwiera klasę w zawodzie dekarz z elementami alpinistyki przemysłowej. Uczniowie tego kierunku będą m.in. uczyć się montażu systemów solarnych.
      
       Firmy, jak również osoby indywidualne coraz częściej stawiają na ekologiczne formy pozyskiwania energii. Wiąże się to z dużym popytem na fachowców zajmujących się tą dziedziną, stąd zawód dekarza należy jednego z lepiej płatnych i gwarantujących zatrudnienie na rynku.
      
       Dekarz to zawód, w którym zasadniczym zadaniem jest krycie dachów, ich konserwacja i naprawa, montaż urządzeń służących do odprowadzania wody z ich powierzchni, a także wykonywanie podkładów pod pokrycia dachowe oraz montaż okien dachowych, wyłazów i urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej. Dobre wykonanie poszycia dachowego ma ogromny wpływ na trwałość obiektu. Chodzi głównie o zabezpieczenie przed wilgocią, a także odporność na podmuchy wiatru i zmiany temperatury otoczenia. Uzupełnieniem większości dachów są urządzenia do odprowadzania wody. Ich instalacją zajmuje się również dekarz.
      
       Uczniowie dodatkowo będą uczyć się montażu systemów solarnych. Będą także realizować zajęcia z prac wysokościowych w teorii i praktyce, w tym na ściance wspinaczkowej. Przyszłym uczniom oferujemy także udział w zajęciach z alpinistyki przemysłowej.
      
       Firma „Fakro”, która obejmie klasę swoim patronatem gwarantuje wysoki poziom dodatkowych szkoleń, praktyki zawodowe, dodatkowe wyposażenie oraz wycieczki do swojej fabryki w Nowym Sączu.
      
--------- Reklama ---------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie