UWAGA!

Żuławy miododajna kraina

Elbląg, Pszczele pastwisko
Pszczele pastwisko

Jeśli pogoda sprzyja, a natura pozwala, to rzeczywiście Żuławy są krainą miodem płynącą – potwierdza Waldemar Badeński, szef firmy „Natura” z Karczowisk pod Elblągiem. – Na Żuławach uprawiany jest na dużym obszarze rzepak, a morze żółci tej kwitnącej wiosną rośliny, to raj dla pracowitych pszczół i radość właścicieli pasiek.

- Jednak w tym roku wiosenna aura nie sprzyjała pszczelim rodzinom – zaznacza Badeński. – Tak to bywa w przyrodzie. Ja mówię zatroskanym pszczelarzom, że to nie fabryka śrubek, tylko zakład pracy pod gołym niebem. Przyroda jest nieprzewidywalna i my musimy dostosować się do warunków jakie nam dyktuje. Już wiadomo, że w tym roku nie będzie korzystnych ilościowo zbiorów miodu. Poza tym wystąpiły anomalia, bo miody mają ciemną barwę. Powodem pozyskiwanie przez pszczoły spadzi. Spadź, która dzięki mszycom powstaje na drzewach, liściach, nawet roślinach uprawnych, była zbierana przez pszczoły i przynoszona do uli. To spowodowało, że tegoroczne miody lipowe, które powinny mieć barwę od jasno słomkowej do żółtej, są ciemniejsze. I tak będzie w całym rejonie naszego działania, który obejmuje tereny byłego województwa elbląskiego. W Rejonowym Związku Pszczelarzy zrzeszamy 400 producentów miodu, a jest jeszcze 200 nie zrzeszonych, mających po kilka pni na działkach lub przy gospodarstwach rolnych. Wszyscy stanowią o przyszłości pszczelarstwa, ale bez pomocy państwa będzie bardzo trudno utrzymać kondycję naszego pszczelarstwa, które ma wiodącą rolę w zapylaniu roślin. Moim zdaniem, sztucznie modyfikowana roślinność, odbije się na zdrowiu społeczeństw. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie będą tego konsekwencje. Może w przyszłości trzeba będzie postawić na pszczoły, aby powrócić do tego co należy do natury. Oby nie było za późno – podkreśla Waldemar Badeński.
     

 

M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Albert Einstein: Jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi… cyt: około 1/3 ludzkiego pożywienia jest bezpośrednio lub pośrednio od nich zależna: jabłka, gruszki, śliwki - większość owoców jest zapylana w 80 - 90% przez pszczoły, podobnie jak drzewa migdałowe, melony, papryka, dynia, maliny i około 90% innych rodzajów owoców i warzyw - także karma dla bydła jak koniczyna itp.
 • Bez zapylania to w ogóle smutno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prowokator(2008-08-15)
 • zaniedbane biedne Żuławy bez pieniędzy na melioracje, kiedyś mówiło się, że to spichlerz Polski ze względu na urodzajne ziemie.
 • może ich nie zaleje, niczym coś zechcą robić!
Reklama