UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

ZUS przyśle PIT do domu

Elbląg, ZUS przyśle PIT do domu
fot. Anna Dembińska, arch. portel

Jeśli nie miałeś żadnych dochodów poza rentą lub emeryturą, nie musisz się martwić o roczne rozliczenie swoich podatków – ZUS zrobi to za Ciebie. PIT 40A to informacja dla Ciebie a jednocześnie deklaracja, która została wysłana do twojego urzędu skarbowego.

Spać spokojnie mogą te osoby, które przez cały rok kalendarzowy pobierały świadczenia z ZUS i w tym czasie nie miały innych dochodów. Ci, którzy sobie dorabiali – pomimo tego, że dostali z ZUS PIT40 – sami muszą rozliczyć się w urzędzie skarbowym. Do osób, które dostawały z ZUS pieniądze przez niecały rok kalendarzowy zostanie wysłany PIT 11A, który jest tylko informacją o osiągniętych dochodach a nie ich rozliczeniem.
       - Takie osoby muszą samodzielnie rozliczyć się z podatku rocznego – przypomina Monika Górecka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego. – ZUS jak co roku przyśle PIT-y najpóźniej do końca lutego – dodaje Górecka.
       Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do sporządzenia i przekazania podatnikom nie później niż do końca lutego 2017r. rocznego obliczenia podatku oraz imiennych informacji o wysokości dochodu i pobranej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2016r. z tytułu wypłaty:
      
       - świadczeń emerytalno-rentowych - na formularzu PIT 40A/11A,
       - zasiłków przysługujących z ubezpieczenia społecznego - na formularzu PIT 11A,
       - należności stanowiących prawa majątkowe z tytułu niezrealizowanych świadczeń w związku ze śmiercią świadczeniobiorcy - na formularzu PIT 11,
       - bezegzekucyjnych potrąceń kwot alimentów, rent odszkodowawczych, oraz odsetek za opóźnienie wypłaty świadczeń - na formularzu PIT 8C.
      
       Wzory deklaracji w porównaniu do roku poprzedniego nie zmieniły się.
       W przypadku, gdy ktoś nie otrzymania PIT-u z ZUS, zakład ma obowiązek wydać go na indywidualny wniosek świadczeniobiorcy. Wniosek każdy może złożyć w najbliższej placówce pisemnie lub ustnie do protokołu.
      
Monika Górecka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Brawo ZUS! Brawo Oni!
 • I co z tego. że ZUS wyśle PIT 40 do skarbówki, Jeśli chcę 1% przekazać komuś, to i tak muszę wypełnić ponownie PIT 36,czy 37.Jeśli tego nie uczynię to nie wiadomo gdzie trafią te pieniądze, Żartuję wiadomo gdzie
 • pewnie nigdzie
 • W Rumunii RADYKALNIE obniżono podatki, sporo podatków ZLIKWIDOWANO. Rumun zakładający działalność płaci dziś 3% (TRZY!) pod. dochodowy i 18% VAT (mieli obniżyć jeszcze z 19 na 18). .. oczywiście musieli to zrobić wbrew lamentom "ekspertów" z MFW, EU i banksterki, lichwy etc. .. którzy pieli, że rumuńska gospodarka się załamie itp. brednie. EFEKT: Rumunia w EKSPRESOWYM tempie ma sporą nadwyżkę budżetową, a rumuńscy obywatele bez przeszkód zaczynają prowadzić swoje biznesy w swoim kraju. I co teraz ???? Gdyby w Polsce rząd pochodził z tego kraju, podobne ruchy mielibyśmy już dawno, tymczasem celem zjednoczonej partii robotniczej POPiSLDPSLNow. .. .jest JAK NAJWIĘKSZE zadłużenie Polski. ..
 • Ostatnio w radyju mówili, że MY płacimi na urzędy pracy rocznie 4 miliardy zł (!!!!) - każdy wie, co tam się dzieje i jak "potrzebne" są te urzędy. Gdyby tak zlikwidować UP, ZUS, i masęinnych jakże "potrzebnych" urzędów i urzędników. .. kasa ta spokojnie wystarczyłaby do podzielenia jej między obywateli - jak wprowadza to nieśmiało kilka krajów (ostatnio Finlandia) - Bezwarunkowy Dochód Podstawowy dla każdego - bez biurokracji, bez blokowania możliwości podjęcia nawet małej dorywczej pracy, bez błagania "urzędnika" o cokolwiek.
 • Policzcie sobie ludki: jeden mizerny urząd pracy: 4 000 000 000 / 40 000 000 = 100 zł - gdyby zlikwidować urzędy pracykażdy dostałby minimum stówkę rocznie (nie wiem ile tak naprawdę obecnie jest ludzi w Polsce po tych wszystkich migracjach). .. a taki UP przy ZUSie to płotka. .. do tego tyle jest w kolejce jakże nam potrzebnych urzędów, NFZ-ów, MOPS'ów itp. itd. .. milionowa armia urzędników w tym kraju codziennie w trudzie i znoju wykonuje NIKOMU NIEPOTRZEBNĄ ROBOTĘ, a czasem wręcz przeszkadza i podcina skrzydła obywatelom tego kraju (przypadków jest bez liku, szczególnie ze skarbówki i ZUSu). .. i wszystkie decyzje - jak widać - wysyłamy począ do obywatela - a co, nie stać nas???;) - i kto za to wszystko płaci???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  AspartamE951=śmierć(2017-01-20)
 • po ch. .. te wszystkie formularze WTF-pińcet dwa dziewińcet ????? Kto ma sięw tym orientować ???? Chyba tylko wytresowany przez dekady urzędas. .. Ja jako podatnik chcę żadnych formularzy, ewentualnie jakiś jeden PROSTY, gdzie jak chłop krowie na rowie mogę napisać o co mi chodzi, albo jaki uzyskałem przychód itd. .. Dlaczego w Anglii mogę pójść do skarbówki i na zwykłej kartce zadeklarować kilka liczb podsumowujących moją roczną działalność - i to u nich jak najbardziej liczy się jako ichni "PIT". .. a w Polsce, jako obywatel tego kraju muszę składać jakieśPIT-37,28 A/B, 36.. .i masę innych biurokratycznych gó#ien. .. a jak się pomylę - to urzędnik zatrudniony ZA MOJE PIENIĄDZE może mnie ukarać !?!?!?! Ludzie - wy się jeszcze w tym kraju nie obudziliście - nie widzicie, jakim Polska jest wciąż krajem kolonialnym? Gdzie ta kasa leci? - wg. org. finansowej OXFAM z Polski transferowane jest LEGALNIE ok 100 miliardów (!!) rocznie przez globalne banki i korporacje.
 • @PolskiAnarchista - Podstawą wszystkiego jest mieć w rządzie specjalistów którzy nie boją się tego co robią, a nie partyjnych koleżków z nadania nie mających bladego pojęcia co się właściwie dzieje w ich resorcie. Niskie podatki zawsze były skutecznym środkiem pobudzenia gospodarki, wysokie uczą jedynie ucieczki przed ich płaceniem.
Reklama