UWAGA!

Życie w gęstym dymie

Wczoraj około godz. 20.30 odczytałem na portElu wyjątkową informację o trzykrotnym zwiększeniu się liczby chorób płuc w Elblągu. Pomijając stan służby zdrowia, który stanowi osobny, poważny problem, do realiów elbląskich przywołał mnie niesamowity smród, jaki wciskał się do mieszkania z zewnątrz.

Zmusiło mnie to wyjścia z domu i poszukania źródła tego smrodu. Był to gęsty, tłusty dym, wydobywający się z komina jednej z posesji przy ul. Ogólnej. Zapukałem do bramki posesji, otworzyła młoda kobieta, poprosiłem o potwierdzenie adresu tej posesji. W 30 minut od tego momentu gesty dym ustał. Nie jest to pierwsze takie zjawisko.
       Podobne jak na działkach ogrodowych przy ul. Chrobrego, skąd – po pobycie w dymie spalanych odpadów stolarskich na sąsiednich posesjach czy pobliskiej szklarni ogrodnictwa – wracam w stanie na pewno nie wypoczętego człowieka.
       Pytanie, czy Urząd Miejski w Elblągu podejmuje jakiekolwiek działania w celu ochrony powietrza? Jaka jest skuteczność ewentualnych działań?
       Zjawisko jest wieloletnie, co widać w doniesieniu o zwiększonej zachorowalności na choroby układu oddechowego, a istotą jest jakość życia, a nie jakość obsługi zmarnowanego zdrowia przez niedbalstwo czy wręcz sabotaż.
       Wydawanie zezwoleń na lokalizacje uciążliwości, bierność wobec sygnałów o zagrożeniach, brak aktualnych pomiarów stanu środowiska, brak aparatu kontroli środowiska po godzinach urzędowania Urzędu Miejskiego czy też paraliż służb porządkowych nie zastanowił nikogo w tak wielkim Urzędzie?
       Co ma zrobić zwykły, duszący się w dymie obywatel, bo nikt nic nie może? Może likwidacja w takim razie urzędowych komórek oszczędzi pieniędzy, a metoda amerykańską stworzymy straż obywatelską, instytucje aresztu obywatelskiego itp.? Damy do ręki każdemu broń w celu egzekucji postanowień obywatelskich...
      
      
      
(nazwisko do wiadomości redakcji)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • to co się sączy z kominów domków jednorodzinnych na Przedmieściu Warszawskim w okresie jesienno-zimowym też nie jest zdrowe! ale nie można nic zrobić, bo to prywatne posesje, a Straż Miejska może interweniować tylko w przypadku przedsiębiorców. .. no i wdychamy od lat truciznę, którą produkują sąsiedzi wokół. .. :(((
 • każdy kto ma władzę ma zatrudnić wszystkich w celu wyeliminowania problemu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ekolog(2010-04-22)
 • Co za histeria, a ile odwagi! Autor nawet nie miał jej, by się podpisać, a podejmuje temat, którego nie rozumie. Naganne zachowania, jak palenie w piecach odpadami, zawsze się zdarzą, bo ludzie nie są aniołami, ale to nie jest regułą, a poza tym -z tego powodu autor na pewno nie zachoruje na płuca. Od dawna mówi się w mieście o potrzebie ograniczenia tzw. niskiej emisji, czyli podłączenia budynków do ciepłowni. Trzeba by jednak stworzyć po temu dogodne warunki dla właścicieli posesji, a nie cały ciężar instalacji przerzucać na nich. Wiele by można na ten temat mówić, publikacje w stylu "łapaj złodzieja" są nie na miejscu. Ja mam wrażenie, że żyjemy w czasach, kiedy należy rozmawiać, upominać, a nie ścigać.
 • Mieszkam w okolicach pasażu, nowe budownictwo, z okien widzę ratusz - czyli jest to ścisłe centrum miasta. Niestety mam wrażenie, że mieszkam raczej w jakiejś sporej dzielnicy przemysłowej - właściwie codziennie w powietrzu unosi się smród spalenizny o przeróżnym "odcieniu", tzn. czasami typowy zapach palonego węgla/drewna, czasami jakieś mięso, innym razem wręcz palonej gumy (opony?!) - a zazwyczaj jest to mieszanka tego wszystkiego. Skąd to się bierze na tym terenie? W pobliżu co prawda jest stare budownictwo i mnóstwo kominów, ale w takim razie czym ci ludzie palą sobie w piecach? Inna sprawa, że te zapachy występują nie tylko w okresie grzewczym - jest to codzienność również latem a zatem zastanawia mnie - czy aby niektórzy nie palą w domach śmieci (z lenistwa, dla oszczędności. .. ??). Czy istnieją jakieś przepisy, które mogłyby ten proceder ukrócić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zadymiony(2010-04-22)
 • @fama: w moim sąsiedztwie to JEST REGUŁĄ! W ciągu dnia na szczęście można spokojnie uchylić okna, ale po 18 zazwyczaj jest masakra :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zadymiony(2010-04-22)
 • pytanko:, ,fama, ,na spacerach z pieskiem to zbierasz po nim nieczystości???To też histeryczny temat!
 • No właśnie, gdyby zamiast wydawać pieniądze na tramwajowe szaleństwo (z komunikacji miejskiej korzysta przecież coraz mniej osób), spożytkować je na podłączenie "kopcących "budynków do EC, nie byłoby problemu wdychania spalin. A co do psa - nie mam psa. Problem psich odchodów też raczej nie jest trudno rozwiązać, ale trzeba by zaangażować w to pieniądze samorządowe. W końcu ludzie w tym mieście żyjący płacą podatki i coś się im za to należy poza mnogością tramwajów i zadbanym ratuszem. Klucz do rozwiązania tych problemów jest w rękach samorządu.
 • @fama: Rozumiem, że przed załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych na trawniku powstrzymuje Cię tylko 'człowieczy' wstyd. .. w końcu płacisz podatki, to powinni posprzątać tak czy inaczej. A na orbitę z tych podatków też chciałbyś polecieć? No bo czemu nie. .. ?; ) Po podłączeniu budynków do centralnego i pozostawieniu w mieszkaniu modnych ostatnio 'kominków' problem zapewne by pozostał (oczywiście w mniejszym stopniu). Nikt mi bowiem nie wmówi, że smród w środku lata jest wynikiem tego, że komuś jest zimno w mieszkaniu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zadymiony(2010-04-22)
 • właściciele działek, ogrodów przy ulicy skrzydlatej też mają problem ze spalanymi odpadami poprodukcyjnymi i monitowanie w urzędzie nie ma sensu ale niedługo wybory więc co dalej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ogrodniczka(2010-04-22)
 • Tramwaje nie są złe. Pierwszy podobno uruchomiono w 1895r. to był niezły wynik w skali Europy. Jedno z pierwszych miast. Może pierwsze. Tramwaj to powinien być symbolem miasta i fragmentem promocji. Tramwaje powinny wyprzeć autobusy co i powietrze poprawi i usprawni komunikację samochodową. Autobusy tylko raz na jakiś czas a trasy tylko ułatwiające życie mieszkańcom okolicznych wiosek. Krasny Las itd. Reszta to tramwaj. Kiedyś w TV słuchałem o tramwajach elbląskich opowieści fajnego księdza. Przekonał mnie Czerwony
 • Dzisiaj w Elblągu jest sporo czarnych pasków z czarnymi paskami pyłu popiołu. Myślę, że może to być opad z tego wulkanu co wybuchł. Wcześniej mówiono, w mediach, że ten pył jest szkodliwy dla silników samolotowych- groziło zatarciem itp. To może jest on szkodliwy także dla silników samochodowych itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lilianna Szpejewska(2010-04-25)
 • Przeglądając wiadomości z mediów zauważyłam dodatkową informację na temat zauważonego popiołu itd. Z tych informacji wynika, że zauważone pyły mogą być z pożaru w naszych okolicach - nad Drużnem i przy Skrzydlatej. .Ciekawe jest czy taki pył zagraża ludziom lub np. silnikom samochodowym itp. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lilianna Szpejewska(2010-04-25)
Reklama