UWAGA!

Żyje nam się całkiem zdrowo

Rok 2008 był kolejnym rokiem poprawy sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Elblągu - czytamy w dorocznym raporcie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Spada liczba zachorowań na choroby zakaźne, nawet na grypę w ubiegłym roku prawie nie chorowaliśmy.

W ubiegłym roku zanotowano w Elblągu 26 zachorowań na salmonellozę (w tym 18 u dzieci do lat 14), 147 zachorowań na świerzb (zachorowania wystąpiły w formie 13 ognisk, 12 z nich miało charakter rodzinny), dziewięć zachorowań na boreliozę, jedno zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B, pięć zachorowań na chorobę meningokokową, dziewięć przypadków posocznicy, 10 zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, odnotowano też 12 przypadków wszawicy.
     Nie zanotowano żadnego ogniska zbiorowego zatrucia pokarmowego.
     Zarejestrowano 241 pogryzień przez zwierzęta, ale przeważały pogryzienia przez własne zwierzęta. Mimo że w roku 2008 nie zanotowano ognisk wścieklizny wśród zwierząt w Elblągu oraz jego okolicach, każdy przypadek był analizowany pod kątem szczepienia przeciw wściekliźnie. Szczepienia podjęto u 56 osób. Osoby te były pokąsane przez nieznane psy (46 osób), nieznane koty (9 osób) oraz przez nietoperza (1 osoba). Wśród osób niezaszczepionych były pokąsane przez znane psy, znane koty, chomika, kucyka, kunę oraz przez dzika.
     Od trzech lat spada w Elblągu liczba zachorowań na choroby i zakażenia przewodu pokarmowego.
     W roku 2008 do PSSE w Elblągu został zgłoszony tylko jeden przypadek zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B, natomiast nie wystąpiły zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu C.
     Także pod względem liczby zachorowań na grypę rok 2008 należał do wyjątkowych - zgłoszono zaledwie 17 jej przypadków. Obecny sezon grypowy rozpoczął się w Elblągu w połowie stycznia 2009, a tegoroczny wskaźnik będzie znacznie gorszy - będzie należał do najwyższych w ciągu ostatnich lat.
     Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zajmuje się głównie kontrolowaniem warunków sanitarno-epidemiologicznych. W ubiegłym roku skontrolowano np. 117 próbek wody z miejskich wodociągów. Jakość wody odpowiadała wymaganiom sanitarnym poza pojedynczym przypadkiem pojawienie się zapachu ropopochodnego, który miał zasięg lokalny i krótkotrwały - na końcówce „nitki” przy ul. Mazurskiej 15. Przyczyną był niewłaściwy materiał zastosowany do izolacji rur wodociągowych, po interwencji przyczynę usunięto.
     Jako problem poważny, nieuregulowany już od wielu lat, PPIS postrzega stan Dworca PKP w Elblągu. Pomimo corocznych deklaracji PKP niezbędne prace remontowe (konieczny remont dachu, kominów, docieplenie ścian, wymiana okien, drzwi, instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i centralnego ogrzewania) nie są podejmowane (jak twierdzą przedstawiciele PKP - z przyczyn ekonomicznych). Zły stan techniczny w połączeniu ze skutkami okresowego przebywania osób bezdomnych sprawia, że stan pomieszczeń i otoczenia budynku jest niedostateczny.
     Zastrzeżenia wzbudza także stan sanitarno-techniczny budynku szatni dla sportowców przy stadionie sportowym przy ul. Skrzydlatej. Zdecydowanie niski standard higieniczny wykazują także basen kąpielowy przy ul. Spacerowej i obiekt noclegowy przy ul. Zw. Jaszczurczego 17.
     
     Źródło: Raport Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu o stanie sanitarnym miasta Elbląga za rok 2008.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama