UWAGA!

20 lat (i rok) minęło

 Elbląg, ESZS świętował swoje 20 lecie
ESZS świętował swoje 20 lecie (fot. Michał Skroboszewski)

Dziesiątki imprez, dziesiątki tysięcy uczestników, miliony wspomnień. Elbląski Szkolny Związek Sportowy ma już 20 lat. Z powodu pandemii koronawirusa uroczystości odbyły się dopiero wczoraj (14 czerwca). Zobacz zdjęcia.

- Po likwidacji województwa elbląskiego wraz z Heleną Pilejczyk i śp. Andrzej Minkiewicz zdecydowaliśmy, że Elbląski Szkolny Związek Sportowy przejmie tradycje wojewódzkiego związku - mówi Janusz Pająk, przewodniczący Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego.

Wszystko zaczęło się w 2000 roku od ogólnopolskiej inauguracji sportowego roku szkolnego. Następnie przez 20 lat ESZS organizował wiele imprez sportowych. Największą - organizowaną od 1994 r. był Międzynarodowy Festiwal Unihokeja Dzieci i Młodzieży o „Puchar Bałtyku“. W ramach festiwalu organizowane są Ogólnopolskie Igrzyska Dzieci, Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Ogólnopolska Licealiada. Do 2019 r., kiedy odbyła się ostatnia edycja (w latach 2020 - 21 z powodu pandemii zawody nie były organizowane) w zawodach wzięło udział ponad 25 tys. zawodników , w tym 56 zespołów zza granicy.

Warto też wspomnieć o Międzynarodowych Zlotach Młodzieżowych Organizatorów Sportu w Sztutowie. Wykładowcami byli m. in. uczestnicy igrzysk olimpijskich: Helena Pilejczyk, Izabela Dylewska, Jerzy Kulej, Zenon Licznerski, Zygfryd Kuchta, Marian Sypniewski, Tomasz Krzeszewski, Stefan Dryszel, trenerzy reprezentacji i szefowie szkolenia w związkach sportowych.

Wczoraj (14 czerwca) przy okazji otwarcia mistrzostw Polski Wojska Polskiego odbyła się skromna uroczystość jubileuszu 20 lecia ESZS. - Z powodu pandemii nie mogliśmy jej zorganizować w ubiegłym roku, a chcielibyśmy uhonorować ważne dla nas postaci - mówi Janusz Pająk.

Złotymi odznakami za zasługi dla sportu został uhonorowany Ryszard Białkowski, trener łyżwiarstwa szybkiego i wrotkarstwa. Srebrnymi: Magdalena Kołacka, trenerka koszykówki i Jacek Licznerski, trener lekkiej atletyki. Brązowymi: Beata Kukowska, trenerka łyżwiarstwa figurowego, Andrzej Jewniewicz, trener siatkówki i Piotr Borysewicz, trener reprezentacji Polski w siedmioboju lekkoatletycznym kobiet.

Złotym medalem „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego“ zostali wyróżnieni: Ryszard Białkowski, Zbigniew Grajkowski, trener kajakarstwa, Czesław Nagy, trener lekkiej atletyki, Zdzisław Petrycki, wiceprzewodniczący ESZS ds. sportu masowego, Jerzy Ringwelski, trener piłki ręcznej kobiet, Marek Wnuk, trener tenisa stołowego. Srebrnymi medalami uhonorowano: Andrzej Jewniewicz, Hieronim Kozakiewicz, trener boksu, Marian Matuszczak, trener lekkiej atletyki, Leszek Wilk, trener judo.

Jubileusz był też okazją do uhonorowania Heleny Pilejczyk, zdobywczyni brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley oraz wicemistrzostwa świata w Ostersund. Życzenia i prezenty elbląskiej olimpijce złożyli uczestnicy uroczystości.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bardzo dziękuję Janusz za wszelką pomoc i ludzkie podejście, jakiego doświadczyłem od Twojej osoby. Życzę dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności w realizacji planów osobistych.
 • A ja tradycyjnie pozdrawiam mojego nauczyciela WF z SP4,pana Marka W. i życzę młodym sportowcom sukcesów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  3
  uczeńSP4(2021-06-15)
 • No i brawo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  Zielarski(2021-06-15)
 • To chyba jakiś śmiech ! Gdzie złota odznaka dla trenera Czesława Nagy ? Zasłużona bez dwóch zdań !!!
 • Patrząc co na niektórych, to mam pytanie jakie były kryteria przyznawania odznaczeń? Że co że piastował stanowisko z nadania UM to Mu się należy?
 • Leszek Wilk? No żart jakiś!
 • Bardzo młodzi, zasłużeni ludzie. Zasługi olimpijskie działaczy, trenerów - a jaki zawodnik elbląski spod ich "ręki"olimpijczykiem został? Miłe są takie medale, wyróżnienia, ale równie dobrze wyróżnienia mógł nadać Vaticano. Nie każdy kierowca dostaje medal Formuły 1.
 • Jak to a Wicio i Antoś nic nie dostali?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  dramat(2021-06-15)
 • Dziadki czas na emeryturę nie dożywotnie funkcje. Lat 65 i precz.
 • @Instruktor WOPR - tęskno Ci o panie, a jak tam działanie w stowarzyszeniu "lokalnego celebryty"co się szykuje na prezydentowanie? A panu Januszowi chyba jednak bliżej do obecnego "wodza"w UM?
 • Januszu skąd wytrzasnąłeś tych "medalistów"znów wielki brat i kumoterstwo brawo januszku brawo Hashtagi: #fansportuaniekumoterstwa
 • kkk. Kryteria nadawania są na stronach Ministerstwa Sportu i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Całe szczęście, że to ESZS i osobiście P. J. Pająk wystąpili o odznaczenia bo gdyby to miał być nasz UM to niektórzy z wyróżnionych by nie powąchali tego co Im się należy za osiągnięcia i wieloletnią pracę już od dawna. A wiesz dlaczego?Bo nie dmuchają w jedną trąbę z naszą władzą z Ratusza gdzie jest prosta zasada-kto nie jest z nami tego olewamy i o nim zapominamy!Przykre ale prawdziwe niestety. Kibic
Reklama