UWAGA!

70 lat szkolnego sportu

 Elbląg, 70 lat szkolnego sportu
fot. Mikołaj Sobczak

Szkolny sport na ogół jest w cieniu rywalizacji zawodników z klubów. A to właśnie często w szkole stawia się pierwsze kroki w sportowej rywalizacji. Dziś (29 listopada) elbląscy działacze i zawodnicy ze szkolnego sportu mieli swoje święto. Zobacz zdjęcia.

Pierwsze Szkolne Koło Sportowe w Elblągu powstało już w 1946 r. Inicjatorem był nauczyciel wychowania fizycznego w I Liceum Ogólnokształcącym Witold Truszkowski. Kiedy powstawały kolejne szkoły średnie w naszym mieście SKS przy I Lo stał się de facto klubem międzyszkolnym.

Początek lat 50. tych przyniósł reorganizację działalności sportowej. 25 lutego 1953 r. Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej powołało Zrzeszenie Sportowe „Zryw“ mające być „czapą“ nad szkolnym sportem. Analogiczne zrzeszenia działały przy poszczególnych gałęziach przemysłu, wojsku i scalały kluby i koła sportowe działające przy poszczególnych zakładach pracy.

I właśnie od 1953 r. liczymy historię Szkolnego Związku Sportowego. W październiku 1957 r. zrzeszenie Zryw przekształcono w Szkolny Związek Sportowy. 7 lat później powstają Zarządy Powiatowe SZS, a w 1975 r. - Zarządy Gminne.

  Elbląg, 70 lat szkolnego sportu
fot. Mikołaj Sobczak

Dla Elbląga ważną datą był rok 1975. „Z inicjatywy Kazimierza Kowalczyka Dyrektora Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego i Kuratorium Oświaty i Wychowania w Elblągu dnia 26.06.1975 roku na konferencji szkolnego aktywu sportowego został powołany Zarząd Oddziału Wojewódzkiego SZS. 11 marca 1994 roku na Nadzwyczajnym Zjeździe Delegatów podjęto uchwałę o zmianie nazwy Zarząd Oddziału Wojewódzkiego na Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy z osobowością prawną.“ - czytamy w okolicznościowej broszurce wydanej z okazji 70. lecia Szkolnego Związku Sportowego przez Elbląski SZS.

Wojewódzki Związek zasłynął organizacją największych zawodów szkolnych: Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej zakończonych 37 finałami. 44 tysiące uczestników rok w rok rywalizowało w kilkudziesięciu konkurencjach.

Wojewódzki SZS organizował szkolne zawody. Do najważniejszych należy wymienić m. in. finały Mistrzostw Polski SZS w piłce ręcznej juniorów (1978, 1979, 1990, 1995, 1996) i juniorek (1981, 1982), finał krajowy w sztafetowych biegach przełajowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych (1982 r.), finał mistrzostw Polski SZS w koszykówce juniorów (1983 r.), XIV Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży w sportach halowych (1987 r.), XIX Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej (1993 r.), krajowy finał w halowej piłce nożnej wiejskich szkół podstawowych (1997, 1998).

Był także organizatorem lub współorganizatorem zawodów wykraczających poza definicję sportu szkolnego. M. in.: meczu tenisa stołowego Europa - Azja, telewizyjnego „Konkursu 5 milionów pod red. Marka Grota (1989 r.), XIV Międzynarodowego Turnieju Bokserski im. Feliksa Stamma – wspólnie z samorządem miasta Elbląga i KSW Tygrys z udziałem medalistów olimpijskich i mistrzostw świata oraz VII Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Boksie- wspólnie z samorządem miasta Elbląga , KSW Tygrys Elbląg. A to tylko wycinek jego działalności.

Po likwidacji województwa elbląskiego działacze zdecydowali się na powołanie Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego. Jego sztandarową imprezą jest festiwal unihokeja, który każdego roku (z przerwą na pandemię koronawirusa) odbywa się w Elblągu. - To już dwadzieścia osiem lat, jak organizujemy festiwal, w czerwcu już dwudziesty dziewiąty - powiedział Janusz Pająk, przewodniczący ESZS - W sumie przez te wszystkie lata wzięło w nim udział 26 930 uczestników. Co roku jest coraz lepiej, odradzamy się po pandemii, bardzo mnie to cieszy.

Dziś w Ratuszu Staromiejskim odbyły się uroczystości z okazji 70. lecia szkolnego związku. Publiczność mogła obejrzeć film podsumowujący działalność oraz dokonania związku. , Medalami i nagrodami wyróżniono nauczycieli i uczniów elbląskich szkół. Łącznie przekazano kilkadziesiąt nagród.

- W Elblągu jest bardzo dużo zdolnej młodzieży – mówił Janusz Pająk. - Po pandemii mamy boom. Bardzo dużo szkół zgłosiło się do systemu rozgrywek szkół licealnych. Brakuje nam hal sportowych, żeby to przeprowadzić.

Szkolnym sportowcom i działaczom redakcja portElu życzy kolejnych sukcesów i medali.

Anna Malik, SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ja prdl, niech zyje młodośc na większości zdjęc, masakraaaa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  7
  krytycznym okiem(2023-11-29)
 • Tragiczny i w sumie smutny widok sali ! Nawet gratulować ciężko
 • Tragiczne i smutne jest to co piszesz! Nie zaslugujesz na szacunek w przeciwieństwie do ludzi z których drwisz! Panie Zdzislawie, Panie Januszu dzięki za wieloletnie zaangażowanie w sportowe życie elblazan. Stiga
 • ha, ha, ha... to się naprawdę dzieje,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  działacze uchwalili ;)(2023-11-29)
 • Wróblewski nie dostał nic? nawet pucharka malutkiego , dziwne
 • Wiek emerytalny powinien być obowiązkowy! Dość tej geriatrii!
 • Dziadki sobie same poprzyznawały szklane statuetki. Brawo. Tak trzymać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  5
  Hubbabubba(2023-11-29)
 • Sportowy ratusz- I juz mam przed oczami, jego osiągnięcia - stadion na A8.Stadion na Krakusa, mini Tory na Saperow, mini tor na Kalbarze, basen przy Spacerowej, Spacer przy niby basenie, to są już kryminalne zaniedbania možna by jeszcze dorzucić zlikwidowaną halę sportową w Park Modrzewie, zaniedbany stadion w otoczeniu zieleni w tym że parku, ale co się dziwić nikomu to nie przeszkadza, bo są ważniejsze sprawy, port, który tež zaniedbano I nie przeznaczono ani grosza w żadnym budżecie miasta, ciepło I EPEC, które wciąž boryka się z jego modernizacją, na co by nie spojrzeć - zabytki, drogi, ulice, mosty- wszedzie katastroficzne zaniedbania - ta niemoc zupełnie nieprzeszkadza tym którym się zdaje że zarządzają I rozwijają miasto, ci ludzie to jak prawdziwa cnota-, co to krytyk się nie boi, - robią swoje - czyli nic, żyje sie nie źle od przeciętej wstęgi do następnej I jak to špiewali Skaldowie " wstęgą szos, miedzą pòl złoconych, ktętą ścieżką poprzez las( czytaj Wschodnią ale do połowy), po ten kwiat, po ten kwiat czerwony, co już rządzi tyle lat!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  1
  Czy szczescie leci z nami.(2023-11-29)
 • @Czy szczescie leci z nami. - Diagnoza ok, ale piosenka to śpiewała grupa No To Co !
 • już niedługo powstanie Rondo im. Dzialaczopionierow sportu elbląskiego, ... to kwestia czasu
 • Życzy redakcja portElu, ja bym też chętnie pożyczył, ale nie mam od kogo, kasy brak jak to w sporcie, karta się może odwrócić, I medal jakiś Ci wpadnie, lecz nie rób sobie nadziei, do sportu możesz powrócić, kiedy już będziesz na dnie. W obiektach tych sport kuleje, I zrozum to w końcu wreszcie, sport nie utrzma Cię w mieście, gdzie forsy ciągle brakuje, a ratusz wciąż z Was się śmieje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Sport jak port 0- kasy(2023-11-29)
 • Dzięki za poprawkę, tak masz rację, No to cyk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3
  0
  Czy szczescie leci z nami.(2023-11-29)
Reklama