Błękitni Orneta liderem (piłka nożna)

Na fotelu lidera ligi okręgowej zasiedli Błękitni Orneta, którzy pokonali 3:0 beniaminka Grunwald Gierzwałd. Błękitnym pomogła kompromitująca porażka dotychczasowego lidera Iskry Narzym 0:4 na własnym boisku z Ossą Biskupiec Pomorski. Na czwarte miejsce w tabeli, po porażce 1:3 z Orłem Janowiec Kościelny, spadł Barkas Tolkmicko.

Nie przegrali jeszcze meczu
     Błękitni Orneta to jedyna drużyna w stawce piątoligowców, która w obecnym sezonie nie zaznała jeszcze goryczy porażki. Przez cały mecz z Grunwaldem to gospodarze mieli zdecydowaną przewagę, goście ograniczyli się do wybijania piłki, grając wybitnie defensywnie. Swój plan realizowali bardzo długo, bo aż do 77. minuty. Wcześniej bardzo dobre okazje dla gospodarzy zmarnowali Paweł Zajączkowski i Wojciech Czerniewicz. Wreszcie na 13 minut przed końcem defensywa gości pękła. W polu karnym Grunwaldu jeden z obrońców zagrał piłkę ręką, a pewnym egzekutorem podyktowanego przez sędziego rzutu karnego okazał się Rafał Mianowski. Gol dodał skrzydeł Błękitnym i w samej końcówce jeszcze dwukrotnie pokonywali bramkarza gości. W 84. minucie Bartłomiej Kobierski wykorzystał dokładne podanie Roberta Plucińskiego i zrobiło się 2:0. Wynik spotkania został ustalony w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry, kiedy Czerniewicz wykorzystał asystę Piotra Werhuna i po raz trzeci pokonał golkipera Grunwaldu.
     Błękitni Orneta - Grunwald Gierzwałd 3:0 (0:0)
     1:0 - Mianowski (77.), 2:0 - Kobierski (84.), 3:0 - Czerniewicz (90.)
     Błękitni: Boryczka - Gromek, Zajączkowski, Kowalski, Werhun, Dublanka (55. Szczęch), Żmijewski, Mianowski, Kobierski (89. Nędzi), Czerniewicz, Lasocki (61. Pluciński).

Barkas wrócił na tarczy
     W pierwszej połowie Barkas miał cztery dogodne okazje do zdobycia gola, ale po kolei zmarnowali je Rutkowski, Szaro, Hryckiewicz i Pichla. Bardzo dobrze i, co tu ukrywać, szczęśliwie bronił golkiper Orła, który uchronił swój zespół przed stratą przynajmniej dwóch goli. W 38. minucie grający z silnym wiatrem gospodarze zdobyli bramkę. Daleki wykop bramkarza, źle ustawieni obrońcy, piłka zgrana głową na przedpole bramki Barkasu, tam fatalny błąd bramkarza Roberta Grabowskiego i Szypulski bez problemów ulokował piłkę w siatce.
     Po zmianie stron do 68. minuty goście z Tolkmicka prezentowali lepszy futbol od Orła. W 50. minucie padła najładniejsza bramka meczu. Piłka rozegrana w trójkącie Szaro - Gruszka - Pichla, dośrodkowanie tego ostatniego i formalności dopełnia Niesiobędzki, który doprowadza do remisu. Po zdobyciu bramki nadal przeważają goście, ale nie przynosi to efektu w postaci bramki dla Barkasu. Znów z bardzo dobrej strony pokazuje się bramkarz Orła, który broni uderzenia kolejno Szpigla, Pichli i Niesiobędzkiego. Z rzadka atakujący gospodarze w 68. minucie przy biernej postawie bramkarza Grabowskiego wychodzą na prowadzenie. Trzy minuty później jest już 3:1 dla Orła, a Szypulski zdobywa swoją drugą bramkę w meczu uderzeniem z bardzo ostrego kąta. Ambitna walka zawodników Barkasu o poprawę wyniku nie przynosi jednak rezultatu i mecz kończy się dwubramkowym zwycięstwem gospodarzy.
     - Szkoda tej porażki, graliśmy na bardzo złym boisku, ale to nie jest usprawiedliwienie - mówi trener Barkasu Paweł Karpowicz. - Bardzo słabo sędziował drugoligowy sędzia Wiśniewski, który przymykał oko na zbyt ostrą grę gospodarzy, w wyniku czego już w 20. minucie bardzo poważnej kontuzji doznał Kacper Drepka, który musiał opuścić boisko. Słabo zagrał także nasz etatowy bramkarz Robert Grabowski, który nie popisał się przy straconych golach. Trudno, taka jest piłka, nie możemy się załamywać i rozpaczać. Gdybyśmy wykorzystali stworzone znakomite okazje do zdobycia bramek, tego meczu byśmy nie przegrali - zakończył Karpowicz.
     Orzeł Janowiec Kościelny - Barkas Tolkmicko 3:1 (1:0)
     1:0 - Szypulski (38.), 1:1 - Niesiobędzki (50.), 2:1 - Moszczyński (68.), 3:1 - Szypulski (72.)
     Barkas: R. Grabowski - Gruszka, M. Grabowski, Trejmak, Brzeziński, Szaro (80. Bieliński), Szpigiel, Pichla, Niesiobędzki, Rutkowski (75. Mostowiec), Depka (20. Hryckiewicz)
     Żółte kartki: - Niesiobędzki, Hryckiewicz (Barkas).

Pozostałe wyniki 5. kolejki ligi okręgowej gr. II warmińsko-mazurskiej:

Wel Lidzbark Welski - Unia Susz 1:2 (0:1)
     0:1 -Bułkowski (28.), 0:2 - Rogulski (58.) 1:2 - ? (90.+3)

Ewingi Zalewo - Olimpia Olsztynek 1:3 (0:1)
     0:1 - Kotliński (26.), 0:2 - Rykowski (65.), 0:3 - Fijałkowski (70.), 1:3 - Lange (90.)

GKS Stawiguda - Osa Ząbrowo 6:0 ( 1:0)
     1:0 - Metera (15.), 2:0 - Błażyński (50.), 3:0, 4:0 - Metera (55., 63.), 5:0 - Kaczmarczyk (65.), 6:0 - Metera (72.)

1:0 - Mianowski (77. k.), 2:0 - Kobierski (84.), 3:0 - Czerniewicz (90.)

GLKS Miłakowo - GLKS Jonkowo 5:1 ( 2:1)
     0:1 -? (8.), 1:1, 2:1, 3:1 - Ostrouch (15.,44.,50.), 4:1 - Gotówko (55.), 5:1 - Sekuła (75.)

Warmiak Łukta - Drwęca Nowe Miasto Lubawskie 0:3 (0:2)
     0:1 – Mówiński (12.), 0:2 - Jaworski (25.), 0:3 - Marfeld (80.)

Iskra Narzym - Ossa Biskupiec Pomorski 0:4 (0:2)
     0:1 - Żulczyk (4.), 0:2 - Harmaciński (14.), 0:3 - Żulczyk (65.), 0:4 - Kulesza (82.)