Brązowi na Mistrzostwach Świata (unifight)

Elbląg, Leszek Kotlicki na podium mistrzostw świata z brązowym medalem.
Leszek Kotlicki na podium mistrzostw świata z brązowym medalem.

Bardzo dobry wynik osiągnęła pięcioosobowa reprezentacja Polski w unifighcie na 10. Mistrzostwach Świata w tej dyscyplinie sportu w czeskiej Pradze. W narodowych barwach wystąpiło czterech reprezentantów elbląskiego Stowarzyszenia „Fighter”, a trzech z nich wywalczyło brązowe medale.

O randze zawodów może świadczyć fakt, że w pięciodniowych mistrzostwach uczestniczyło 218 zawodniczek i zawodników z 53 krajów. Barwy Polski reprezentowali Jacek Matuszak, Leszek Kotlicki, Łukasz Kawczak, Julian Rynkowski – wszyscy z elbląskiego Stowarzyszenia „Fighter” oraz Łukasz Smorzewski z Polskiego Stowarzyszenia Unifightu z Płocka. Opiekę trenerską nad zawodnikami sprawowali Włodzimierz Paszyc z Elbląga i Jan Harasymowicz z Płocka.
       Światowa Federacja Unifightu zreformowała dyscyplinę, bo do znanej z zasad walki kontaktowej w „uniwersalnym boju” wprowadziła odmianę bezkontaktową – light unifight. W tej nowej kategorii medal brązowy w wadze 65 kg zdobył Łukasz Smorzewski z Płocka.
       Elblążanie walczyli w universal fight. Każdy pojedynek rozpoczynał się od rundy polegającej na pokonaniu toru przeszkód na czas. Potem w zależności od fazy turnieju zawodnicy toczyli na ringu walki na dystansie dwóch lub czterech rund.
       W kategorii 85 kg elblążanin Julian Rynkowski wygrał 3:0 z Helgarderem Dumrehtem z Niemiec, potem w ćwierćfinale przegrał z Ukraińcem Pawłem Gorlatovym i zakończył uczestnictwo w turnieju.
       Pierwszy dla Polski medal wywalczył w wadze 75 kg elblążanin Jacek Matuszak. W drodze do brązu wygrał 2:1 z Jarosławem Pokorni z Czech, pokonał Sanana Dunyamaliyewa z Azerbejdżanu i w walce o finał uległ 0:3 Rustemowi Gareevowi z Rosji.
       W wadze 80 kg elblążanin Leszek Kotlicki pokonał 2:1 Ekwadorczyka Lenina Davila Latosa, wygrał w identycznym stosunku z Litwinem Alenem Pshedniyem i przegrał 0:3 pojedynek z Denisem Davidovem z Rosji, zdobywając brązowy medal.
       Kolejny brązowy medal w universal fight zdobył debiutujący na tak wysokiej rangi zawodach Łukasz Kawczak w wadze 95 kg. Elblążanin pokonał 2:1 Marata Hadarbiejewa z Kazachstanu, także 2:1 Józefa Hrbatila ze Słowacji i w pięciorundowym pojedynku uległ złotemu medaliście mistrzostw Shamilowi Magomedovowi z Rosji.
       – Mistrzostwa zdominowali Rosjanie, zdobywając osiem tytułów mistrzów świata, oddając tylko jeden Uzbekistanowi – podsumował Włodzimierz Paszyc, trener elbląskiego „Fightera”. – My jesteśmy zadowoleni z wyników, jakie osiągnęli nasi zawodnicy Okazuje się, że mamy wysoki poziom w tej dyscyplinie sportu, która ulega systematycznemu rozwojowi. Już jest nowa propozycja rozgrywania zimowej odmiany universal fight, w której tor przeszkód w hali zastąpi wyścig na nartach połączony z elementami sprawnościowymi. Mam dobrą wiadomość dla kibiców naszej dyscypliny w Elblągu. Od Federacji Unifightu Rosji zaproszenie na 10-dniowe, zimowe zgrupowanie otrzymał elblążanin Leszek Kotlicki. Program tego międzynarodowego zgrupowania zaplanowanego na marzec 2010 roku przewiduje treningi zimowej odmiany unifightu. Rosjanie chcą zaprezentować zimową odmianę unifightu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2014 roku w Soczi. Tymczasem u nas, w kraju nie możemy się przebić przez gąszcz przepisów komplikujących powstanie Polskiej Federacji Unifightu. Z trudnościami zdobywamy środki na udział w zawodach, także tych w Pradze, a o tym, że warto w nas inwestować, świadczą medale wywalczone w bardzo mocnej konkurencji na mistrzostwach świata – podkreśla Włodzimierz Paszyc.