UWAGA!

Bursztynowa eliminacja w Kątach Rybackich

Elbląg, Bursztynowa eliminacja w Kątach Rybackich
Fot. A.M.

Zapowiadane na 11-12 lipca finały XI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu w Jantarze poprzedzają eliminacje w nadmorskich miejscowościach. W sobotę, 4 lipca, taki eliminacyjny turniej poławiaczy bursztynu odbył się w Kątach Rybackich. Zobacz inne zdjęcia.

Pierwszym akcentem jedenastej edycji imprezy w nadmorskich gminach Mierzei Wiślanej była rozegrana w piątek gdańska eliminacja mistrzostw w kategoriach dzieci i dorosłych. Impreza ma charakter otwarty, toteż nie brakuje amatorów do uczestnictwa w tej szczególnej rywalizacji. A jest szczególnie atrakcyjną, bo unikatową formą spędzenia czasu dla turystów z całego kraju. Jej najistotniejsze zalety to promocja indywidualnych cech spostrzegawczości, zręczności manualnej i szybkości reagowania w pozyskaniu dostrzeżonych w wodzie, bądź w stercie wyrzuconych przez fale osadów okruchów bałtyckiego złota. Obserwowaliśmy przebieg eliminacji w Kątach Rybackich. Zmienna aura nie odstraszyła chętnych do sprawdzenia się w tej szczególnej rywalizacji. Pierwsi wystartowali najmłodsi poławiacze. Wcześniej organizatorzy na 10. przygotowanych do rywalizacji stanowiskach wysypali okruchy bursztynu mieszając je z osadami morskimi. Po sygnale startera uczestnicy mieli 10 minut na zebranie jak największej ilości bursztynu do siatkowego pojemnika. Po upływie tego czasu bursztyn wędrował do woreczka z numerem stanowiska i był przekazywany do ważenia. Przed wagą odbywało się płukanie bursztynowego zbioru, a następnie jego ważenie.
       Po eliminacjach, dla wszystkich plażowiczów przygotowano niespodziankę - naukę salsy. Po zakończeniu ważenia „jantarowego złota” okazało się, że rekordziści z Kątów Rybackich nazbierali ponad 100 gram okruchów bursztynu. Uzyskaliśmy informację, że ostateczna lista finalistów mistrzostw świata zostanie ustalona po zakończeniu całego cyklu eliminacji, ale każdy z uczestników otrzymywał imienny, poświadczony przez organizatorów certyfikat .
       W niedzielę odbyła się eliminacja w Dębkach, a w środę okazję do zakwalifikowania się do finałowej rozgrywki będą mieli turyści w Helu, dzień później w Krynicy Morskiej, a w piątek eliminacje odbędą się na bałtyckiej plaży w Gdyni. Na wielki finał XI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu w imieniu organizatorów zapraszamy w sobotę i niedzielę na morską plażę w Jantarze. Będzie rywalizacja najlepszych poławiaczy bursztynu i wiele różnorodnych, dodatkowych atrakcji dla turystów.
      
      
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Nadmorskie gminy znalazły sposoby ciekawej promocji, a w Elblągu niestety nie ma dzisiaj takich imprez, które ściągały by turystów. Kiedyś było głośno o formach przestrzennych, a dziś jakby o tym fenomenie na skalę światową zapomniano, a przecież można do tego powrócić. Propozycje jarmarków elbląskich na starówce nie zaskoczyły, bo nie mają odpowiedniego rozmachu i są siermiężnie organizowane. Elbląg uczestniczy w imprezach organizowanych przez partnerskie miasta, a nauka z ich przygotowania nie jest niestety praktycznie u nas wykorzystana.
Reklama