Czas na podział (piłka ręczna)

W sobotę piłkarki ręczne EB Startu Elbląg pokonały Łącznościowiec Szczecin 20:14 (12:6). Teraz nastąpi podział ligi na dwie grupy, a nasze szczypiornistki zagrają w strefie medalowej. Pierwszy mecz już za tydzień z Natą AZS AWFiS Gdańsk.

Mimo że Start już tydzień temu zapewnił sobie awans do górnej szóstki, to w sobotę nie było taryfy ulgowej dla ekipy Łącznościowca. Mecz może nie stał na wysokim poziomie, ale nasze panie wywalczyły dwa punkty, które mogą okazać się bardzo ważne w dalszych rozgrywkach.
     Od początku spotkanie przebiegało pod dyktando gospodyń, które szybko objęły wysokie prowadzenie. W 4 min. Elżbieta Olszewska po raz pierwszy pokonała bramkarkę Łącznościowca. W kolejnych minutach w ślady swojej koleżanki poszły Kinga Polenz oraz Justyna Stelina i w 5 min. Start prowadził 3:0. Przyjezdne odpowiedziały wprawdzie celnym trafieniem Kamili Całużyńskiej, ale kolejne bramki znów były autorstwa elblążanek. Nasze szczypiornistki w ciągu siedmiu minut zdobyły cztery bramki nie tracąc żadnej i w 13 min. prowadziły już 7:1. Szczecinianki nie potrafiły w tym okresie gry poradzić sobie z naszą szczelną obroną, a w dodatku bardzo dobrze w bramce spisywała się Natalia Charłamowa. Pierwsza połowa kończy się sześciobramkowym prowadzeniem Startu, choć gdyby podopieczne Zdzisława Czoski miały choć trochę lepszą skuteczność, ich prowadzenie byłoby jeszcze wyższe.
     - O naszej porażce zadecydowała bardzo słaba postawa w pierwszej połowie - stwierdził po meczu trener Łącznościowca Grzegorz Gościński. - Start zdołał odjechać nam na kilka bramek i później już kontrolował przebieg gry na parkiecie.
     Druga część spotkania rozpoczęła się od bramki elbląskiej skrzydłowej Kingi Polenz i mieliśmy wynik 13:6. Kolejne minuty to dość przeciętna gra obu zespołów, w których bramek oglądaliśmy jak na lekarstwo. Więcej emocji mieliśmy za sprawa sędziów, którzy między 42, a 44 minutą odesłali na ławkę kar aż trzy nasze zawodniczki. Przewagę wykorzystały przyjezdne, które w 46 min. zmniejszyły straty do czterech oczek 16:12. Wydawało się, że mecz jeszcze bardziej nabierze rumieńców i będziemy świadkami sporych emocji. Podopieczne trenera Czoski nie dopuściły jednak, by kibice w tym meczu musieli przeżywać nerwową końcówkę. Bramki zdobyte przez Urszulę Lipską, Elżbietę Olszewską oraz Monikę Pełkę znów dały elblążankom wysokie prowadzenie 19:12. Trener gospodyń w ostatnich minutach wprowadził na parkiet zawodniczki rezerwowe, które pokazały się z dobrej strony. Zwłaszcza w ostatniej minucie efektownie zaprezentowała się Anna Żurawska, która celnym rzutem wykończyła szybką akcję gospodyń. Wynik spotkania na 20:14 ustaliła tuż przed końcową syreną Joanna Sawicka.
     Teraz nastąpi podział zespołów na dwie grupy. Elblążanki, które po rundzie zasadniczej uplasowały się na piątym miejscu, zagrają w grupie mistrzowskiej. Pierwszy mecz już w najbliższą sobotę w Gdańsku, gdzie Start zmierzy się z liderem rozgrywek Natą AZS AWFiS Gdańsk.

EB Start Elbląg - Łącznościowiec Szczecin 20:14 (12:6)
     EB Start: Charłamowa, Ziajka - Szklarczuk 3, Lipska 5, Stelina 1, Pełka-Fedak 2, Giejda, Pałgan 1, Żurawska 1, Polenz 4, Korowacka, Olszewska 3, Mogdaliova, Kobyłecka.
     Łącznościowiec: Siwierska, Kociuba - Całużyńska 4, Andrzejewska 3, Stanisławek, Kowalewska, Szott, Piontke 3, Naumienko 1, Stefaniuk, Sawicka 2, Brzozowska 1.

Komplet wyników 22. kolejki: Piotrcovia Piotrków Trybunalski - Gościbia Sułkowice 23:24 (13:12), AZS AWF Katowice - Zgoda Ruda Śląska 21:25 (9:13), EB Start Elbląg - Łącznościowiec Szczecin 20:14 (12:6), Zagłębie Lubin - Sośnica Gliwice 24:17 (14:9), Bystrzyca Lublin - Vitaral Jelfa Jelenia Góra 32:25 (16:12), Kolporter Kielce - Nata AZS AWFiS Gdańsk 23:34 (10:20).