UWAGA!

Czy Abba da złoto? (taniec towarzyski)

 Elbląg, Nowe stroje pań z formacji.
Nowe stroje pań z formacji.

W sobotę 6 października w Hali Widowiskowo-Sportowej w Iławie odbędą się XXIV Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych. Elbląska formacja Lotos-Jantar weźmie w nich udział już trzynasty raz. Tym razem zaprezentuje całkiem nowy układ do muzyki grupy Abba. Warto dodać, że nasi tancerze są już nie tylko „nasi”, ale i „narodowi” - otrzymali bowiem wczoraj (3 października) powołanie do kadry.

Wraz z 17 klubami z całej Polski elbląska formacja rywalizować będzie o tytuł najlepszej formacji w naszym kraju. Od czerwca trwała praca nad chorografią Lotosu-Jantar pn. „Abba forever” do muzyki Abby. Stała sie ona ostatecznie wynikiem pracy nie tylko
     od wielu lat współpracującej z formacją Ariane Schiessler, ale i trenera Antoniego Czyżyka, jak i samych tancerzy.
     Natomiast stroje nawiązujące do stylu, w jakim występował zespół, zaprojektował projektant mody z Berlina.
     - Choreografię budowaliśmy wspólnie - nie tylko z współpracującą z nami od wielu lat Ariane Schiessler, ale w ogóle jest ona wynikiem pracy zespołowej - mówi trener Antoni Czyżyk. - Wpływ na cały układ miała także młodzież, bo przecież ona najlepiej wie, jakie są najmodniejsze trendy w tańcu.
     Wyboru muzyki dokonał Antoni Czyżyk.
     - Znam publiczność przychodzącą na turnieje i wiem, co może się jej podobać - mówi trener. - Potwierdzeniem mojego wyboru są także utwory emitowane na antenach radiowych, w których coraz częściej słychać powroty do ikon muzyki popularnej.
     Muzykę do prezentacji tworzą nie tylko fragmenty oryginalnych, najpopularniejszych utworów legendarnego zespołu, ale także ich wersja symfoniczna, a charakterystyczne fragmenty symfoniczne dogrywał kompozytor i aranżer Marek Rockowski.
     - Podkład składa się z 13 fragmentów, co gwarantuje nam dużą dynamikę ruchu pozwalającą na połączenie linii melodycznej i charakteru tańców - dodaje trener.
     Warto dodać, że tancerze mają tylko 4,5 minuty na przekonanie sędziów, że są najlepsi. W tym czasie muszą zawrzeć regulaminowe kroki oraz element artystyczny, którym zachwycą widownię. Trener zdradza, że specjalnie dla widzów oraz w celu pokazania sprawności zawodników wykorzystana została możliwość stosowania do 16 taktów innego tańca, włączając w to tańce latynoamerykańskie, a także przygotowane zostały podnoszenia i elementy gimnastyczne.
     Czy więc nasza formacja, będąca od 12 lat nieprzerwanie mistrzem kraju, po raz kolejny pokaże, że jest niezwyciężona?
     - Naszą przewagą jest doświadczenie - każdy zawodnik formacji startował już w mistrzostwach, nie tylko rangi krajowej, ale i międzynarodowej, podczas mistrzostw świata w 2005 roku - mówi Antoni Czyżyk. - Zachowana jest też ciągłość trenerska i
     styl przygotowań. Jednak musimy pamiętać, że zespół został przekształcony, więc mogą zdarzyć się błędy. I właśnie takie zawody jak zbliżające się mistrzostwa w Iławie są po to, by się o tym przekonać.
     Natomiast elblążanie będą mogli zobaczyć najnowszy układ formacji podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup, który odbędzie się w dniach 19-21 października w hali przy ul. Karowej.
     Na jednym z treningów formacji przed mistrzostwami była Marta Hajkowicz:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama