Historyczne zwycięstwo Polaków!

Elbląg, Historyczne zwycięstwo Polaków!

Zespół Bożydara Abadzijewa odniósł pierwsze w historii tej drużyny zwycięstwo na Mistrzostwach Świata. Polacy bez większych problemów pokonali Algierię 3:0. Zobacz zdjęcia.

Pojedynek Polski z Algierią był meczem otwierającym Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej na Siedząco. W hali CSB zgromadziło się około trzystu kibiców, którzy głośno dopingowali naszą kadrę.

Pierwszy set był w zasadzie bez historii. Polacy od początku dominowali we wszystkich elementach gry i na pierwszą przerwę techniczną schodzili przy stanie 8:5. W dalszej części meczu nasi zawodnicy zdobywali punkty seriami. Gdy na zagrywce pojawił się Piotr Tośko, Polacy zakończyli sześć akcji z rzędu na swoją korzyść i prowadzili już 15:6. Do końca pierwszej partii drużyny naprzemiennie punktowały seriami, jednak to gospodarze cały czas prowadzili. Set zakończył się wygraną Polaków 25:13. Druga partia rozpoczęła się od prowadzenia 4:0 podopiecznych Bożydara Abadzijewa. W kolejnych akcjach nasi zawodnicy zaczęli popełniać błędy (oderwanie pośladków, zagrywka autowa, czy podwójne odbicie). Algierczycy z kolei poprawili serwis i w tym elemencie zdobywali punkty, dzięki czemu doprowadzili do remisu 9:9. Przyjezdni zdołali nawet objąć czteropunktowe prowadzenie, jednak biało-czerwoni na więcej już nie pozwolili. Przy zagrywce Marcina Musielaka nasi zawodnicy zdobyli osiem punktów z rzędu i już w zasadzie rozstrzygnęli losy tej partii, która ostatecznie zakończyła się wynikiem 25:20. W trzecim secie, podobnie jak w pierwszym, dominowali nasi kadrowicze. Początek był jeszcze wyrównany, jednak przy stanie 7:5 Polacy znów zaczęli punktować seriami. Algierczycy próbowali odrabiać straty w końcówce partii, jednak gospodarze nie pozwolili im rozwinąć skrzydeł. Polacy wygrali trzeci set 25:14 i cały mecz 3:0.

Powiedzieli po meczu
:

Bożydar Abadzajew (trener) - Presja była duża, choć wiedzieliśmy, że Algieria nie jest przeciwnikiem z najwyższej półki. Poza tym nigdy nie mieliśmy okazji widzieć przeciwnika. Bardzo cieszy nasz udział na Mistrzostwach Świata i pierwsze zwycięstwo. Wygraliśmy 3:0, pierwszy i trzeci set był dość łatwy. W drugim troszkę obniżyliśmy poziomi, pojawiło się małe zagrożenie, jednak daliśmy rade się pozbierać, odbudować naszą grę i wygrać. Naszym drugim przeciwnikiem będzie Ukraina, z którą zmierzymy się jutro. Zespół ukraiński znamy dość dobrze. Jesteśmy dobrze zmotywowani na ten mecz i chcielibyśmy utrzeć im nosa. Jest to silny zespół, który zawsze występuje w finałach w walce o medale. Jednak jesteśmy przygotowani aby z nimi powalczyć.
       Michał Wypych (kapitan ) - Mieliśmy jak najbardziej udany start w Mistrzostwach Świata. Bardzo baliśmy się tego meczu otwarcia, bo debiutantami na tak dużej imprezie, ale udało się. Publiczność dopisała, atmosfera była znakomita, mam nadzieję, że w kolejnych dniach też tak będzie.

Polska - Algieria 3:0 (25:13; 25:20; 25:14)

Polska: Wydera, Czyżewski, Stando, Samczyk, Tośko, Latocha, Majka, Malecki, Wypych, Musielak, Truszkowski, Hebda.
       Algieria: Latrache, Natadj Abbou, El Fitas, Kabli, Boukahha, Benafla, Louazenz, Aissaoameur, Laribi, Boucif, Kherchouf.