Mistrzostwa Świata zakończone (siatkowka na siedząco)

Elbląg, Mistrzostwa Świata zakończone (siatkowka na siedząco)

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej na Siedząco dobiegły końca. Wczorajszego (21 czerwca) wieczoru wyłoniono zwycięzców, rozdano medale oraz puchary. Zobacz zdjęcia z meczów finałowych oraz dekoracji.

Impreza zorganizowana przez Integracyjny Klub Sportowy Atak w Elblągu trwała tydzień. Od niedzieli szesnaście męskich oraz dwanaście kobiecych drużyn rywalizowało ze sobą o miano najlepszego zespołu na świecie. Polskie reprezentacje nie osiągnęły celów, które sobie założyły i ostatecznie obie uplasowały się na dwunastych pozycjach. Szczególny niedosyt czuła żeńska kadra, która do mistrzostw przygotowywała się tylko osiem dni. - Zagrałyśmy na Mistrzostwach Świata tylko dlatego, że jesteśmy organizatorami - powiedziała Ewa Waleris. - My nie istniejemy w rankingu światowym. Po tych przygotowaniach, które miałyśmy nie mamy możliwości prezentować sobą więcej niż teraz. Kraj, który jest gospodarzem, zasponsorował nam jedynie dwa zgrupowania po cztery dni - dodała z żalem kapitan polskiej drużyny. Warto nadmienić, że niektóre z drużyn biorących udział w turnieju miały treningi kilka razy w tygodniu. Różnice w poziomie przygotowań było widać chociażby w starciu naszej kadry z drużyną USA, która ostatecznie zagrała w wielkim finale. Rywalem Amerykanek były Chinki. Mecz od początku stał na bardzo wysokim poziomie. Obie reprezentacje ambitnie walczyły o każdą piłkę, popisywały się znakomitymi zagraniami oraz obronami, a po zwycięskich akcjach entuzjastycznie okazywały swoją radość. Na trybunach również było gorąco. Elbląska publiczność nie zawiodła i razem z drużynami obserwowała starcie najlepszych. W końcówce więcej szczęścia miały Chinki i to one mogły się cieszyć ze zwycięstwa 3:2.

Tuż po zakończeniu finału kobiet na parkiecie zameldowały się męskie reprezentacje Bośni i Hercegowiny oraz Brazylii. Z tą drugą mieli okazję zmierzyć się Polacy. Nasi reprezentanci nie wygrali żadnego seta, jednak ostatni przegrali dopiero po grze na przewagi. Bośnia i Hercegowina to drużyna, która już nie raz grała w Elblągu, a w zeszłym roku zdobyła w naszym mieście tytuł Mistrza Europy. W starciu z Brazylijczykami dwa sety były wyrównane i skończyły się ze zmiennym szczęściem. Na trybunach było jeszcze głośniej niż przy kobiecym finale. W trzeciej partii Bośniacy pozwolili rywalowi zdobyć tylko siedem punktów. W czwartym secie Brazylijczycy znów pokazali jak dobrze są przygotowani do tego turnieju i o mało nie doprowadzili do piątego seta. Ostatecznie Bośniacy wygrali 28:26 i całe spotkanie 3:1. Po zakończeniu finałów przyszedł czas na wręczenie pucharów oraz medali. - Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim zawodnikom za udział w Mistrzostwach Świata - powiedział prezydent Elbląga Jerzy Wilk. - Podziękowania należą się również sędziom, a przede wszystkim ogromniej rzeszy wolontariuszy, którzy nas wspierali i oczywiście kibicom za gorący atmosferę podczas meczów. Jestem dumny, że w Elblągu mogliśmy stworzyć tak widowiskowe zawody. Proszę światową federacją, by w przyszłości rozważyła czy Elbląg jest godny ponownie zorganizować Mistrzostwa Świata - zakończył prezydent. Później przyszedł czas na wręczenie pucharów oraz medali. W imieniu polskich reprezentacji odebrali je ich kapitanowie: Ewa Waleris oraz Michał Wypych. Mistrzostwa Świata w Siatkówce na Siedząco w Elblągu przeszły do historii. Pewnie przez wielu będą krytykowane za brak transmisji w ogólnopolskich mediach i pełnych trybun każdego dnia. Wiadomo jednak, że sport osób niepełnosprawnych nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, a szkoda, bo gdyby kibice dopisywali, to może i państwo zainteresowałoby się bardziej tymi zawodnikami. Kto wie czy w przyszłości Polska nie byłaby w czołówce światowego rankingu.