UWAGA!

Nasi w Holandii (siatkówka)

Danuta Kowalewska i Jakub Hryniewicz, zawodnicy i działacze IKS Atak, zostali zaproszeni przez Światową Federację Siatkówki Niepełnosprawnych do udziału seminariach towarzyszących Mistrzostwom Świata. Impreza rozpocznie się dziś w Roermord w Holandii.

- Jest to ogromne wyróżnienie, bo z całego świata wybrano tylko osiem osób! - mówiła przed wyjazdem do Holandii Danuta Kowalewska. - Jesteśmy dumni, bo z Polski jadą aż dwie osoby i obie z tego samego stowarzyszenia. To dowód na to, jak wysoko działacze ECVD
     (Europejskiej Federacji Siatkówki Niepełnosprawnych) ocenili organizowany w ubiegłym roku przez IKS Atak Klubowy Puchar Europy w Siatkówce Na Siedząco.
     W konkursie o miejsca na wyjazd na mistrzostwa świata niepełnosprawnych siatkarzy wzięli udział za namową europejskich działaczy. Wybrani zostali z rzeszy podobnych do nich ludzi zainteresowanych sportem ludzi niepełnosprawnych. Do Holandii przyjechali też: Zoran Jesić z Bośni i Hercegowiny, Sebnem Avci z Turcji, Bułgarki Lubomira Sazdova i Irena Georgiewa, Portugalka Barbara Dias i Jean-Marie Aleokol z Kamerunu.
     Całą ósemkę czeka w Roermond nie tylko śledzenie mistrzostw, ale przede wszystkim spotkania i seminaria dotyczące siatkówki w wykonaniu ludzi niepełnosprawnych. Ciekawostką jest to, że wszyscy oprócz elblążan są fizjoterapeutami lub lekarzami-rehabilitantami.
     Koszt przelotu i pobytu zaproszonych pokrywa w całości Światowa Federacja.
     Mistrzostwa Świata w Siatkówce Niepełnosprawnych rozgrywane są w obu odmianach tej gry: na stojąco i na siedząco. W tym samym czasie o medale walczyć będą kobiety i mężczyźni. Smaczku pobytowi „naszych” dodaje fakt, że w mistrzostwach wystąpi też reprezentacja Polski w siatkówce na stojąco, w której gra dwóch zawodników IKS Atak Elbląg: Piotr Moszczyński i Jarosław Dąbrowski.
     
     ***
     
     Oboje zaproszeni do Holandii reprezentanci Polski są młodymi nauczycielami, pracują w tej samej szkole - Gimnazjum nr 2 w Elblągu. Danuta Kowalewska uczy języka angielskiego, a Jakub Hryniewicz wychowania fizycznego. Grają w siatkówkę w amatorskich drużynach ZNP Atak Elbląg: Kowalewska na pozycji przyjmującej lub libero, Hryniewicz także na przyjęciu. Do pomocy i pracy z niepełnosprawnymi siatkarzami namówił ich przed kilku laty prezes IKS Atak Tomasz Woźny. W ubiegłym roku weszli w skład komitetu organizacyjnego Klubowego Pucharu Europy w Siatkówce Na Siedząco. Impreza okazała się wielkim sukcesem sportowym i medialnym. Oboje otrzymali od prezydenta ECVD osobiste podziękowania.
     
Mira Stankiweicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama