UWAGA!

Od „Syreny” do „Olimpii”

Przed tygodniem obchodziliśmy 60-lecia Klubu Sportowego „Olimpia” Elbląg. Nie wszyscy elblążanie wiedzą, że protoplastą dzisiejszej Olimpii był klub sportowy „Syrena”, powołany przy miejskiej straży pożarnej przez kilkunastu przybyłych do Elbląga działaczy warszawskiej „Syreny” z Antonim Halmanem na czele.

Już w roku 1946 „Syrena” zmieniła nazwę na „Olympia”. Bardzo szybko tę nazwę spolszczono i tak powstał Miejski Klub Sportowy „Olimpia”.
     „Olimpia” przez pierwsze powojenne lata była jednosekcyjnym klubem sportowym, w którym prym wiedli piłkarze nożni. Trzon drużyny stanowili bracia Grudzińscy, Serwadczakowie, Ocipkowie oraz Burzawa, Wnęk, Rudnicki i Kalbarczyk - późniejszy organizator elbląskiego łyżwiarstwa szybkiego. Prawie wszyscy ówcześni działacze i zawodnicy zaczynali zawodową prace w Stoczni nr 16, późniejszej Fabryce Turbin i Maszyn Ciężkich, a następnie Zakładach Mechanicznych Zamech.
     Kiedy w 1948 r. połączono Zakłady Taborów Kolejowych z Fabryką Turbin i Maszyn Ciężkich, nastąpił dynamiczny rozwój klubu. Prowadzono sekcje piłki nożnej, kajakową, żeglarską, pływacką, boksu, łyżwiarstwa szybkiego i zapasów. Bokserzy walczyli na ringu ustawionym w stołówce w hali fabrycznej na terenie Stoczni nr 16, piłkarze rozgrywali mecze na boiskach przy ul. Krakusa i w Parku Modrzewie. Pod koniec 1949 r. w klubie było zarejestrowanych 256 osób.
     Fundamenty elbląskiego sportu w klubie „Olimpia” budowali ludzie ze wszystkich regionów przedwojennej Polski, repatrianci i emigranci, dla których to miasto stało się ich małą ojczyzną. Z okazji pięknego jubileuszu nie można pominąć nazwisk pionierów elbląskiego sportu, byli to: Antoni Helman, Antoni Buyko, Heliodor Rajmuza, Adam Wnęk, Andrzej Zakręt, Ignacy Malowaniec, Klemens Kaczmarczyk, Kazimierz Kalbarczyk, Leon Powalski, Marian Dmowski, Władysław Wójcicki, Stefan Łuczyński, Sylwester Kaczmarek i Aleksander Grudziński.
     
AM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Olimpia powstała w 1945...
 • Informacja błędna i o rok spóźniona
 • skandalm czy osoba ktora to pisala nie wiem ze początek to rok 1945?????
 • to proste Olimpia powstała w 1945r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  znawca 1945(2006-07-03)
 • Dziękuję wszystkim komentatorom za śledzenie informacji o największym i najbardziej popularnym od 60 lat sportowym klubie w Elblągu, którym bez wątpienia była, jest, a mam nadzieję, że jeszcze długo będzie, „Olimpia”. Zainteresowanych rokiem, w którym klub powstał, odsyłam do dwóch wydawnictw potwierdzających podaną w mojej publikacji datę. W książce znanego na Wybrzeżu dziennikarza Jerzego Geberta pt. „Z gdańskich boisk i stadionów” (Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1970) str. 348, cyt.: „Związkowy Klub Sportowy Olimpia, Elbląg, ul. Agrikola 8. Założony w 1946 r. Zrzesza 860 członków”. Drugie źródło informacji o roku założenia to wydana w tym roku książka - praca zbiorowa pt. „Przez historię Klubu Sportowego OLIMPIA Elbląg”. Na str.16 cyt.: „W maju 1946 roku z inicjatywy kilku działaczy z Józefem Kozłowskim na czele, przy Zarządzie Miejskim zorganizowany został w oparciu o Związek Zawodowy Pracowników Samorządowych - Miejski Klub Sportowy Olimpia”. Z poważaniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej Minkiewicz(2006-07-04)
 • hehehe jakie 60 lecie chyba dla dzialaczy a nie dla KIBICOW .....
 • Jednakże w książce "Przez historię Klubu Sportowego Olimpia Elbląg" wcześniej na stronie 15 jest napisane, że najpierw był klub Syrena i z powodu trudności cały majątek wraz z obiektami, pracownikami i zawodnikami przeszedł pod klub który nosi nazwę Olimpia. Syrena była protoplastą dzisiejszej Olimpii a data powstania Syreny to lipiec 1945. Cytat pochodzący z ksiażki "Przez historię...", napisany przez przedmówcę, jest wyrwany z kontekstu i wprowadza w błąd. Olimpia wielokrotnie zmieniała nazewnictwo i majątek przechodził pod nowo zorganizowane koła sportowe, dlatego gdybyśmy ściśle trzymali się dat organizacji klubu to musielibyśmy uznawać, że Olimpia powstała w ? 1945 1946 1949 1954 1956 1960 1992 2002 2004. Historia Olimpii jest złożona jak sami państwo widzicie.
 • Do autora AM To, że jest pan jek zwykle nie poinformowany nie zdziwiło mnie zupełnie. Potwierdzam to co pisze przedmówca bo sam przeczytałem parę dni temu tę książkę i nie rozumiem jak można zamieszczać wyrwane z kontekstu stwierdzenia. W ten sam sposób można przywołać jako datę założenia datę ostatniej zmiany nazwy klubu. Ale czego merytorycznego można się spodziewać od byłego piewcy, którego artykuły to przede wszystkim pochwała CZYNÓW SPOŁECZNYCH i 300% NORMY. Na tym etapie chłopie się zatrzymałeś i każdy kto chociaż trochę śledzi wydarzenia oraz serwisy sportowe w naszym regionie wie doskonale, że brak przygotowania z twojej strony to rzecz normalna. Zamiast głupio się tłumaczyć przyznaj rację tym co ją mają, a nie tym co chcieliby ją mieć - chociaż pewnie wiele im zawdzięczasz.
Reklama