Przegrany sparing Olimpii (piłka nożna)

Elbląg, Przegrany sparing Olimpii (piłka nożna)

Pierwszą grę kontrolną w trakcie zimowych przygotowań rozegrała drugoligowa Olimpia. Podopieczni Olega Raduszko przegrali w Gdyni z pierwszoligową Arką 1:2. Gola dla żółto-biało-niebieskich zdobył Rafał Lisiecki w 49. minucie meczu.

Arka lepsza o bramkę
       Pierwsza połowa meczu była wyrównana, ale to gospodarze zeszli na przerwę przy jednobramkowym prowadzeniu. W 10. minucie Arka wykonywała rzut wolny z lewej strony pola karnego Olimpii. Dobrze dośrodkowana piłka spadła na głowę Dawida Kubowicza, który pokonał bezradnego Aleksieja Rogaczowa. Chwilę potem dobrą okazję do wyrównania mieli elblążanie, ale najpierw zbyt lekko z 6 metra uderzył Kamil Graczyk, a chwilę później niecelnie dobijał Krzysztof Wierzba. Arka częściej była przy piłce, ale bez zarzutu spisywała się elbląska defensywa, która popełniła jeden błąd. W 30. minucie Oleg Ichim nie zrozumiał się z Rogaczowem, ale na szczęście dla elblążan bez konsekwencji. Olimpia również mogła pokusić się o gola, ale skuteczności i szybszej decyzji zabrakło Wierzbie, który w 37. minucie zamiast uderzyć z 12 metra, wdał się w drybling, w efekcie którego stracił piłkę.
       Po zmianie stron Olimpia szybko doprowadziła do remisu, a indywidualną akcją popisał się Rafał Lisiecki. W 50. minucie przejął piłkę w środku pola, popędził na bramkę i uderzył nie do obrony przy słupku. Arka, która na drugą część wyszła innym zestawieniem przejęła kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, ale długi czas nie przekładało się to na efekt bramkowy. Gola miejscowi zdobyli dopiero wtedy, gdy na placu gry pojawiło się młodzieżowe zaplecze Olimpii. Tym razem do elbląskiej siatki trafił Dariusz Formella.

Wartościowa gra
       - Ten mecz był dla nas dobrym sparingiem, który tak naprawdę dał nam szersze pole widzenia w kontekście zespołu i bezpośredniego zaplecza – powiedział tuż po meczu drugi trener Olimpii Szymon Szałachowski. – Szansę na grę dostali wszyscy, w tym szerokie grono naszej olimpijskiej młodzieży, większość chłopców z rocznika 1996. Kilku młodych graczy pokazało się z dobrej strony. Nie chcę mówić o nazwiskach, ale dwie-trzy osoby ze sprawdzanych zawodników już w tej chwili byłyby dla nas wzmocnieniem – zakończył Szałachowski.

Mimo porażki na plus
       Mecz z Arką był dla Olimpii pierwszym sparingiem tej zimy i tym samym okazją do sprawdzenia nowego ustawienia drużyny, która w przerwie między rundami uległa dużym zmianom. Olimpię po rundzie jesiennej opuściło sześciu graczy (Maciej Scherfchen, Lubomir Lubenow, Rienat Taibow, Łukasz Ślifirczyk, Mateusz Lisiecki i Grzegorz Miecznik). Dodatkowo w sobotę w Gdyni nie mogli zagrać wracający po urazach do pełni formy Anton Kołosow i Tomasz Lewandowski. W meczu z Arką trener Raduszko miał okazję przyjrzeć się kilku zawodnikom, którzy są przymierzani do Olimpii. W tym gronie znaleźli się Marcin Rąbczyk (Kaszubia Kościerzyna), Rafał Maciążek (Pisa Barczewo), Adrian Stępień (wolny zawodnik) i dwóch graczy Olimpii 2004 Elbląg – Kamil Graczyk i Kamil Piotrowski, którzy od dłuższego czasu trenują przy Agrykola. Przeciw Arce zagrał też dobrze znany w Elblągu Krzysztof Wierzba, który ostatnio występował w Pilicy Białobrzegi. Piłkarz pochodzący z Zalewa wraca w rodzinne strony i niewykluczone, że znajdzie zatrudnienie w Elblągu.

Arka Gdynia – Olimpia Elbląg 2:1 (1:0)
       1:0 – Dawid Kubowicz (10.), 1:1 – Rafał Lisiecki (49.), 2:1 – Dariusz Formella (76.)
       Arka: (I połowa) Maciej Szlaga - Dawid Kubowicz, Sławomir Cienciała, Wallace, Marcin Radzewicz, Paweł Brzuzy, Mateusz Szwoch, Marcin Dettlaff, Michał Jankowski, Marcus Vinícius (23. Janusz Surdykowski), Maciej Górski
        (II połowa) Jakub Miszczuk - Sławomir Cienciała, Krzysztof Sobieraj, Tomasz Jarzębowski, Piotr Tomasik, Rafał Grzelak, Piotr Kuklis, Michał Rzuchowski, Dariusz Formella, Janusz Surdykowski, Marcus Vinícius
       Olimpia: Aleksiej Rogaczow (46. Kamil Hrynowiecki) – Michał Ressel (73. Marcin Rąbczyk), Bartosz Broniarek (73. Daniel Folusiewicz), Oleg Ichim (73. Rafał Maciążek), Tomasz Sedlewski (46. Witalij Nadijewskij, 82. Karol Kuciński), Kamil Piotrowski (46. Kiriłł Raduszko), Marek Paprocki (73. Rafał Pietrewicz), Adrian Stępień (46. Patryk Burzyński), Piotr Skokowski (46. Rafał Lisiecki), Kamil Graczyk (73. Damian Pazur), Krzysztof Wierzba (73. Robert Zieliński)