UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Regaty o Puchar Khalberga (żeglarstwo)

 
Elbląg, Regaty o Puchar Khalberga (żeglarstwo)
fot. Natalia Drabińska

W miniony weekend (6-8 lipca) żeglarze z Zalewu Wiślanego mieli kolejną okazję by stanąć do walki o miano tego najszybszego. W Krynicy Morskiej odbyły się kolejne już regaty - tym razem o Puchar Hotelu Kahlberg z Krynicy Morskiej.

Były to trzecie regaty zaliczane do Pucharu Zalewu Wiślanego w sezonie żeglarskim 2012. Impreza połączona była w tym roku z otwarciem wyremontowanego w ramach programu Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I - basenu jachtowego.
       Ruch w porcie zaczął pojawiać się już w piątek rano - do Krynicy Morskiej zaczęły spływać jachty zarówno miejscowe, stacjonujące na co dzień na Zalewie Wiślanym, jak również te, które przypłynęły z Zatoki Gdańskiej. Tradycyjnie nie zabrakło żeglarzy rosyjskich z Kaliningradu. Przypłynął też jacht pod banderą niemiecką.
       Piątek przywitał spływających na regaty żeglarzy piękną i upalną pogodą, zakończył się natomiast spektakularną burzą i wiatrem wiejącym do 45 węzłów. Jachty wpływające do portu koło godz. 20 musiały stanąć twarzą w twarz z siłami przyrody i emocjami jakie daje walka z żywiołem. Nie obyło się także bez koleżeńskiej pomocy - jacht Papago podjął i sprowadził bezpiecznie do portu dryfujący jacht Cisza wraz z załogą. Sprawdziło się jednak powiedzenie, że po burzy zawsze wychodzi słońce, co sprawiło że dalsza część wieczoru przebiegała w wesołej i przede wszystkim suchej atmosferze.
      
       Sobota. Regaty. Ruch. Gwar. Krzątanina. Ostatnie przygotowania. Wszystko tylko po to, aby udowodnić, że dziś my jesteśmy najlepsi, najszybsi.
       O godz. 10 odbyło się oficjalne powitanie żeglarzy, a następnie odprawa kapitanów. Organizatorzy zaprezentowali program regat, a sędzia główny przedstawił trasę regat i omówił szczegóły biegu. Trasę ustawiono po pławach nawigacyjnych w linii Krynica Morska - Tolkmicko. Do regat zgłosiły się 34 jachty. Zgodnie z Regulaminem Pucharu Zalewu Wiślanego podzielono je na trzy grupy startowe według przelicznika KWR. Wszystkie jachty miały do przebycia tę samą trasę. W czasie wyścigu warunki pogodowe dopisały uczestnikom regat. Śmiało można powiedzieć, że wszyscy byli zadowoleni. A oto wyniki:
      
       Grupa 1 - jachty najszybsze:
       I miejsce - s/y Quick Livener - Jacek Zieliński
       II miejsce - s/y Maxus - Jerzy Lamp
       III miejsce - s/y Palomino - Grzegorz Szlendal
      
       Grupa 2
       I miejsce - s/y Berbeć II - Ryszard Seroka
       II miejsce - s/y Igokaj III - Krzysztof Zaleski-Korziuk
       III miejsce - s/y Delphine - Zygmunt Zander
      
       Grupa 3
       I miejsce - s/y Tesa - Jan Rzodkiewicz
       II miejsce - s/y Strefa Ciszy II - Stefan Justyński
       III miejsce - s/y Casiope - Sławomir Kwiatkowski
       Szczegółowa informacja na temat wyników regat znajduje się w module wynikowym na stronie internetowej Jachtklubu Elbląg.
      
       Po części sportowej odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego w ramach programu Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I - basenu jachtowego w Krynicy Morskiej. Honory czynili Burmistrz Miasta Krynica Morska wraz z Marszałkami Województw - Pomorskiego i Warmińsko – Mazurskiego oraz partnerami z Pętli Żuławskiej.
       Organizatorzy Regat o Puchar Kahlberga przedstawili zwycięzców poszczególnych grup. Najlepsi otrzymali puchaty i cenne nagrody rzeczowe. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy regat zostali zaproszeni przez organizatora Hotel Kahlberg z Krynicy Morskiej na wspólny bankiet, który ku uciesze żeglarzy trwał do późnych godzin nocnych. Nie zabrakło też dobrej muzyki - wieczór uświetnił koncert zespołu Lejdis bez gentelmen oraz Janowski Projekt.
       Szczególne podziękowania za świetne regaty należą się organizatorom regat - Marianowi Groblewskiemu oraz Ryszardowi Seroce.
      
       Bez wątpienia Zalew Wiślany staje się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym pod względem żeglarskim. Tylko w tym roku zostały wyremontowane mariny w Elblągu, Tolkmicku, Krynicy Morskiej. Nowe powstały w Braniewie i Nowej Pasłęce - gdzie spotkamy się już 27-29 lipca na Międzynarodowych Regatach im. Jarka Rąbalskiego. Atrakcyjność Zalewu Wiślanego z dnia na dzień staje się co raz większa, zarówno pod względem infrastruktury portowej, jak również imprez żeglarskich, które - jak Regaty o Puchar Kahlberga - przyciągają rzesze żeglujących nie tylko z naszego podwórka, ale także z Zatoki Gdańskiej i Zalewu Kaliningradzkiego. To cieszy. Bo przecież żeglowanie jest przyjemnością.
      
Adam K. Kapczyński, Jachtklub Elbląg, s/y Papago
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Łohoho :D Tesa z takim przelicznikiem z portu nie musi wypływać :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kretyński Współczynnik Regatow(2012-07-11)
 • A skąd wiał ten silny wiatr w czasie burzy? Bo interesuje mnie stan portu po południowym sztormie. I jachtów w nim szukających schronienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  swiesiek(2012-07-11)
 • Gościu od "kretyńskiego przelicznika" pewnie i z tym przelicznikiem by sobie nie poradził. Najłatwiej krytykować, znacznie trudniej zrobić coś sensownego. Wyniki pewnie byłyby inne, gdyby wiatr nie odkręcił się o 90 stopni, bo zamiast halsówki z TOL na Krynicę były 4 żużle. Ale to już sprawa Opatrzności.
 • Tak i tak najlepsze było afterparty, za co podziękowania sponsorom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  redrum(2012-07-12)
 • Nie wiem czy bym sobie poradził :) Najzwyczajniej nie ścigam się w tej formule.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kretyński Współczynnik Regatow(2012-07-12)
 • KAHLBERGA, raczej. ..
Reklama