UWAGA!

Sportowe podsumowanie 2017 roku: Grad medali (sporty indywidualne)

 Elbląg, Elbląska nadzieje olimpijskie: kajakarka Marta Witkowska...
Elbląska nadzieje olimpijskie: kajakarka Marta Witkowska... (fot. MS, archiwum portEl.pl)

To był dobry rok dla elbląskich zawodników startujących w sportach indywidualnych. Zdobywali medale na mistrzostwach Polski oraz z dobrej strony pokazali się na arenie międzynarodowej. Przedstawiamy najważniejsze i najciekawsze osiągnięcia w kończącym się 2017 roku.

W poniższym zestawieniu wymieniliśmy naszym zdaniem najważniejsze i najciekawsze sukcesy elbląskich zawodników.
      
       Sporty zimowe
      
To był rok łyżwiarstwa szybkiego. Wszystko za sprawą dwóch faktów: nominacji olimpijskiej Sebastiana Kłosińskiego i zakończenia budowy toru łyżwiarskiego. Zawodnik Orła Elbląg wystartuje w igrzyskach w Pjongczang na dystansie 1000 metrów. W 2017 roku po srebrnym medalu na MP w wieloboju sprinterskim (w 2017 r. MP w wieloboju sprinterskim odbyły się dwa razy: w styczniu i grudniu), zdobył dwa brązowe medale na mistrzostwach Polski na długim torze (na dystansie 1000 i 1500 metrów). Warto jeszcze wspomnieć o dziewiątym miejscu na mistrzostwach Europy w wieloboju sprinterskim.
       Jego klubowy kolega Adrian Wielgat na mistrzostwach Polski na długim torze zdobył dwa srebrne medale (10 km oraz w wieloboju) oraz brązowy na 5 km.
       Wśród kobiet warto zwrócić uwagę na Igę Wojtasik. Zawodniczka Vikinga Elbląg na mistrzostwach Polski w wieloboju sprinterskim zajęła ósme miejsce. Na mistrzostwach Polski na torze długim była klasyfikowana w drugiej dziesiątce.
       Łyżwiarskie nadzieje możemy wiązać z Kamilą Stormowską, która otrzymała nagrodę dla najlepszych młodych sportowców Europy, przyznawaną przez Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Zawodniczka Orła Elbląg ma już za sobą starty w Pucharze Świata w short-tracku. Do Pjongczang jeszcze nie pojedzie, ale na następne igrzyska, kto wie… Do łyżwiarki Orła należał początek roku: na Europejskich Igrzyskach Młodzieży zawodniczka wywalczyła złoty medal w biegu na 1000 m i srebrny w sztafecie mieszanej na dystansie 3000 m.  Następnie elblążanka zdobyła srebrny medal na 1000 metrów i brąz w wieloboju kobiet na mistrzostwach Polski w short-tracku. Medal brązowy wywalczyła również męska sztafeta Orła w składzie: Michał Domański, Michael Popov, Beniamin Rumak i Adrian Jasiński.
       Łyżwiarze i wrotkarze doczekali się zakończenia budowy toru łyżwiarskiego przy ul. Agrykola. Zostały już rozegrane pierwsze zawody, na torze trenują nadzieje elbląskiego łyżwiarstwa. Latem tor jest wykorzystywany przez wrotkarzy. Obiektowi patronuje Kazimiera Kalbarczyk – twórca sukcesów elbląskiego łyżwiarstwa przed laty.
       Warto też zwrócić uwagę na Wikingów – nasze miasto w końcu dorobiło się drużyny hokejowej. Zespół powstał w wyniku umowy klubów z Gdyni, Malborka i Elbląga. W związku z tym młodsi elbląscy hokeiści grają w barwach UKS Bombek Malbork. 

  Elbląg, ... i panczenista Sebastian Kłosiński
... i panczenista Sebastian Kłosiński (fot. archiwum prywatne)


      
       Kajakarstwo
      
Czy podczas igrzysk olimpijskich w Tokio (2020 r.) będziemy mogli dopingować Martę Witkowską? Kajakarka Olimpii jest objęta centralnym systemem szkolenia. Powody do optymizmu są: w tym roku Marta zajęła czwarte miejsce na mistrzostwach Europy juniorów w K2 na dystansie 1000 metrów. Do tego należy dodać siódme miejsce na mistrzostwach świata Juniorów w K1 na 1000 metrów oraz srebrne medale na mistrzostwach Polski juniorów w K1 na dystansie 5000 metrów oraz w K2 (w parze z Magdą Wieliki z Olimpii) na 500 metrów.
       W ślady Marty Witkowskiej chce pójść kajakarska młodzież. I trzeba przyznać jest na dobrej drodze, o czym świadczą medale z Mistrzostw Polski Juniorów. I tak: Przemysław Rojek i Adam Witkowski triumfowali na K2 na dystansach 1000 i 5000 metrów w kategorii juniorów młodszych. Wiktor Zaręba i Józef Głuch w C2 na 5000 metrów zajęli drugą lokatę, a na 1000 metrów byli trzeci.
       Olimpijczycy z sukcesami walczyli na międzynarodowych długodystansowych mistrzostwach Polski: złoto Gabriela Gładykowskiego na dystansie 5000 metrów w kategorii młodzików w K1, srebro Wiktora Zaręby i Józefa Głucha na 10 km w C-2 juniorów. Brązowe medale zdobyły: Marta Witkowska w K1 juniorek na 10 km, Przemysław Rojek na K1 juniorów młodszych na 10 km, Wiktor Zaręba w C1 juniorów na 10 km i Bartek Aleksandrowicz i Cyprian Tocha w kategorii chłopców na dystansie 2000 metrów. Na mistrzostwach Polski młodzików i seniorów Igor Komorowski i Gabriel Gładykowski wywalczyli zloty medal w kategorii K2 młodzików na dystansie 2000 metrów.
       Do sukcesów młodzieży trzeba dopisać trzy złota mastersów przywiezionych z mistrzostw Polski w tej kategorii. Na K1 triumfowali Tadeusz Wieprzkowski i Iwona Kreczman, a trzecie złoto w C1 dołożył Adam Dombrowski.
      
       Szachiści nie zwalniają tempa
      
2017 rok przyjemnie będzie wspominać Lidia Czarnecka. Elbląska szachistka zajęła pierwsze miejsce w szachach błyskawicznych w swojej kategorii wiekowej na mistrzostwach Europy , w konkurencji szachów szybkich elblążanka uplasowała się na piątej pozycji. To największy sukces Lidii Czarneckiej w tym roku. Warto również odnotować 19. miejsce (w swojej kategorii wiekowej) elbląskiej szachistki na indywidualnych Mistrzostwach Europy juniorów w szachach. W mistrzostwach Polski w szachach szybkich i błyskawicznych elblążanka była druga (w szachach szybkich) i czwarta (w szachach błyskawicznych).
       Tempa nie zwalnia drugi elbląski eksportowy szachista – Igor Janik, który reprezentuje barwy Polski na rozmaitych zawodach międzynarodowych i ogólnopolskich. Do najważniejszych tegorocznych osiągnięć zawodnika Hetmana Elbląg należy: 13. miejsce w indywidualnych mistrzostwach świata juniorów w Urugwaju (U18), 12. miejsce w indywidualnych mistrzostwach Europy juniorów (U18) i złoty medal w indywidualnych mistrzostwach Polski juniorów.
      
       Sporty walki
      
Boks: Patrycja Gerka z KSW Tygrys zdobyła trzecie miejsce podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w boksie. „Tygrysica” brąz zdobyła w kategorii do 48 kg. Medal z tego samego kruszcu elblążanka zdobyła na mistrzostwach Polski seniorek (w kat. do 48 kg). Był to jej debiut w walkach seniorskich. W kategorii do 54 kg brązowy medal zdobyła Karolina Miętka (KSW Tygrys). Wicemistrzem Polski w boksie seniorów (w kategorii do 64 kg) został Dawid Michelus z UKS Kontra.
       Karate WKF formuła olimpijska: Mateusz Zamojcin z Międzynarodowego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Walki zajął drugie miejsce w kumite indywidualnym podczas mistrzostw Polski w karate WKF w formule olimpijskiej. Elbląski młodzieżowiec srebro zdobył w kategorii do 60 kg.
       Kick boxing: Na uwagę zasługują też walki Adriana Durmy. Na Węgrzech elblążanin wygrał zawody Pucharu Świata w formule kick-light oraz zdobył srebrny medal w formule Light-contact. To tylko wycinek z międzynarodowych walk elblążanina w tym roku.  Zawodnik Elbląskiego Klubu Karate zdobył także brązowy medal na mistrzostwach Polski w kick boxingu w formule light contact. Na mistrzostwach Polski w formule point fighting zdobył srebro w kat. do 74 kg. Na tych samych mistrzostwach jego klubowy kolega Artur Zieliński również zajął drugie miejsce w kategorii do 94 kg.
       Warto odnotować też pierwszy dla Elbląga drużynowy medal mistrzostw Polski w judo. Połączone siły Olimpii – Judo, MKS Truso i Tomity wywalczyły brąz w mistrzostwach Polski juniorów młodszych. Osiągnięcia indywidualne to dwa brązowe medale: Gracjan Szleja (MKS Truso) był trzeci w kategorii do 50 kg, tę samą pozycję zajął Sebastian Makowski (Olimpia - Judo) w kategorii do 66 kg.
      
       Kolejny rok walki o awans w ping-pongu
      
Tenisiści stołowi cały 2017 rok walczyli o awans do I ligi. Wiosna poprzedniego sezonu zakończyła się awansem do grupy finałowej bezpośrednio walczącej o awans. Niestety w grupie finałowej Mlexer zajął czwarte miejsce i awansu nie udało się wywalczyć. Jesień w Mlexerze jest bardzo udana. Elbląscy tenisiści są w czołówce ligi i awans do grupy finałowej nie powinien być problemem. Co będzie dalej – przekonamy się na wiosnę. Druga drużyna Mlexera rywalizuje w III lidze.
      
       Medale w nietypowych dyscyplinach
      
Mariusz Bojanowski został mistrzem świata w konkurencji martwego ciągu w kategorii do 125 kg. Konkurencja ta polega na podniesieniu z podestu sztangi z ciężarami do momentu, kiedy zawodnik ma wyprostowane kolana i plecy. Elblążanin podniósł 310 kg. To było w grudniu, a w lipcu Mariusz Bojanowski zdobył tytuł mistrza Europy w martwym ciągu (300 kg).
       Michał Rogowski został mistrzem Polski w submission fighting – dyscyplinie sportu będącej połączeniem rzucanym sztuk walki: zapasów, judo i jiu-jitsu. Elblążanin nie znalazł pogromcy w kategorii plus 91 kg.
      
       Osiągnięcia ekstremalne
      
Początek roku dla Sebastiana Karasia zaczął się w Warszawie od pobicia rekordu Polski w pływaniu dwudziestoczterogodzinnym. Nowy rekord to 96 km i 850 metrów. Pod koniec sierpnia pochodzący z Elbląga zawodnik przepłynął Bałtyk, z Kołobrzegu na Bornholm. Zajęło mu to, bagatela, 28 godzin. Jego brat Robert Karaś wygrał międzynarodowe zawody w ultra triathlonie w Niemczech. Przepłynął 7,6 kilometra, przejechał na rowerze 360 km i przebiegł ponad 84 km. Takiego wyczynu nie dokonał dotychczas żaden elblążanin, jego czas (19 godzin, 44 minuty i 42 sekundy ) to również nowy rekord świata. 
       W pływaniu lodowym (woda może mieć temperaturę max. 5 stopni Celsjusza) Marcin Trudnowski został wicemistrzem świata w swojej kategorii wiekowej na dystansie 1000 metrów (14:42 minuty). Do tego trzeba dołożyć brązowy medal na otwartych mistrzostwach Polski. Dystans 1000 metrów przepłynął najszybciej z Polaków w czasie 17:29:41 minuty. Dwa pierwsze miejsca na podium zajęli Czesi.
      
       Pobiegać zawsze można
      
Elbląg biegami stoi - tak można opisać rok w sportach masowych. Elblążanie biegali w Piekarczyku (760 uczestników), IV Biegu Niepodległości (900 osób). Warto zwrócić też uwagę na biegi terenowe. Bażant (200 uczestników) doczekał się rangi mistrzostw województwa warmińsko-mazurskiego w półmaratonie leśnym, w marcu pierwszy raz mieszkańcy naszego miasta mogli pobiec Wilczym Tropem. Nie można też zapomnieć o organizowanych okazjonalnie biegach jak np. ten mający pomoc ofierze wypadku drogowego Sarze. A to nie wszystkie biegi organizowane w Elblągu.
      
       Sportowych imprez bez liku
      
W mijającym roku nie zabrakło też innych ciekawych imprez sportowych. W styczniu młodzi judocy mogli doskonalić swoje umiejętności podczas Judo Camp. W tegorocznej edycji honorowym gościem był Waldemar Legień – polski medalista mistrzostw świata i Europy w judo.Z przytupem wszedł do miasta triathlon (a w zasadzie 1/8 i 1/4 Ironmana). W rzece Elbląg, na drodze do Kamionka i na Starym Mieście rywalizowało 500 zawodników; zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. A kto nie czuł się na silach, by ukończyć cały dystans w jeden dzień, mógł wziąć udział w kolejnej edycji Enduroman, czyli triathlonie na raty.
       Nie można zapomnieć także o Baltic Cup – zawodach dla tancerzy, dzięki której Elbląg jest przez kilka dni europejską stolicą tańca. W tym roku nasze miasto gościło rekordową liczbę tancerzy z 20 krajów.
       Warto przypomnieć także mistrzostwa Szkolnego Związku Sportowego w koszykówce, siatkówce i piłce ręcznej, które odbyły się w tym roku w Elblągu. W zawodach wzięło udział 1500 gimnazjalistów z całej Polski.
       Po raz kolejny również w Elblągu rywalizowali zawodnicy unihokeja, który rywalizowali w Pucharze Bałtyku – nieoficjalnych mistrzostwach Polski w kilku kategoriach wiekowych. Do Elbląga przyjechało także kilkadziesiąt drużyn młodych koszykarzy, grających w Elbaskecie. A to tylko najważniejsze zawody, bo było ich o wiele więcej....
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama