UWAGA!

Żeglarskie święto Tolkmicka

 
Elbląg, Żeglarskie święto Tolkmicka
fot. Robert Hajduk

W dniach 31 maja – 1 czerwca Uczniowski Klub Sportowy Tolkmicko zorganizował drugą edycję regat Masfrost Cup. Uczestnicy regat kolejny raz pochlebnie ocenili organizację regat na poziomie sportowym i „okołożeglarskim” after sail.

Dwie komisje sędziowskie pracowały na dwóch trasach biegów.
       Pierwsza z nich to biegi dużych jachtów w ramach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Jak sama nazwa wskazuje, żeglarze z całej Polski ścigają się na kolejnych imprezach organizowanych na różnorodnych akwenach naszego kraju. Miejscowi żeglarze również mieli o co walczyć: tolkmickie regaty wliczają się bowiem do Pucharu Zalewu Wiślanego. W sumie ponad 20 jachtów walczyło w ciągu dwóch dni w czterech wyścigach. Biegi na trasie „up and down”, czyli na wiatr i z wiatrem, gdzie górna i dolna boja oddalone były od siebie około 1,5 mili morskiej od siebie, każdego dnia były rozgrywane w zróżnicowanych warunkach: od średnich, porywistych wiatrów o prędkości 5m/s w sobotę do słabo wiatrowych, trudnych warunków w niedzielę.
       Druga część regat to regaty dziecięce w klasie Opitmist. UKS Tolkmicko jako swe główne zadanie powzięło bowiem szkolenie dzieci i młodzieży. W „optimistycznych” regatach wzięło udział 27 dzieci w wieku 7-15 lat (podzielone na 2 grupy wiekowe) z pięciu klubów, w tym z dwóch klubów z Obwodu Kaliningradzkiego. Rozegrano 7 wyścigów „po trójkącie” z metą na wiatr: 5 w sobotę i 2 w niedzielę. Każdy z wyścigów trwał od 60 do 90 minut. Oprócz samych regat dzieci miały okazję spotkać się z gościem specjalnym imprezy: Maciejem Marczewskim – członkiem polskiego teamu startującym na jachcie w regatach oceanicznych, aktualnie przygotowującym się do regat dookoła świata załóg dwuosobowych (wraz ze Zbigniewem Gutkowskim): Barcelona Race, który rozpocznie się 1 stycznia 2015 roku. Dzieci zadały mnóstwo pytań związanych nie tylko z żeglarstwem.
       Należy uznać, że poziom sportowy imprezy był wysoki i trzeba się cieszyć, że Masfrost Cup już na stałe wpisał się w kalendarz regat na Zalewie Wiślanym.

 


       Wyniki:
       Klasa T1:1. PROTON, Piotr Malicki
       Klasa T3: 1. BLACK & WHITE, Mirosław Sztuba, 2. NO STER, Łukasz Pater, 3. LEGENDA, Michał Brzozowski
       KLASA ŻAGLE 500: 1. AGI BU, Maciej Bufał, 2. DŻUMA, Jan Majko, 3. BERETTA, Robert Sobociński
       OPTIMIST, Grupa młodsza: 1. Alan Kocięda (CWM Opti Gdynia), 2. Filip Kawałko (CWM Opti Gdynia), 3. Jakub Pawlak (CWM Opti Gdynia)
       OPTIMIST, Grupa Starsza: 1. Danił Jurczenko (Bałtijsk), 2. Danił Kowaliew (Bałtijsk), 3. Robert Zawadzki (Jacht Klub Krynica Morska)
      

Jerzy Sukow
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama