UWAGA!

Żeglowali między mostami

 
Elbląg, Żeglowali między mostami
(fot. Anna Dembińska)

W sobotę (21 czerwca) między mostami na Starym Mieście w Elblągu w ramach Dni Elbląga odbyły się „I Dziecięce Regaty Między Mostami o Puchar Prezydenta miasta Elbląga” w klasie Optimist. Zobacz fotoreportaż.

To nietypowe regaty, bo rozgrywane w centrum miasta na bardzo małym akwenie, z nurtem i bardzo nierówno wiejącym wiatrem. Organizatorzy Regat: JachtKlub Elbląg oraz Stanica Wodna w Nadbrzeżu mieli na celu przybliżenie mieszkańcom Elbląga sportu żeglarskiego oraz zachęcenie do żeglowania najmłodszych jego mieszkańców.
       Zgłoszono 23 młodych zawodników z 5 klubów: UKS TOLKMICKO, JachtKlub Krynica Morska, Szkoła Morska w Kaliningradzie, Szkoła Sportowa w Bałtijsku (Obwód Kaliningradzki) i Grodno – Azot (Białoruś). Cała flota startowała razem, wyniki następnie zostały sklasyfikowane na 2 grupy: starszą (dzieci w wieku od 12 do 15 lat) oraz młodszą (dzieci w wieku od 9 do 11 lat).
       Po ceremonii otwarcia przy niepewnej pogodzie rozegrano 5 wyścigów, dzięki którym wyłoniono zwycięzców. W ostatnim wyścigu spod burzowej chmury powiało bardzo mocno: kilkoro sterników i sterniczek zaliczyło wywrotki, jednak szybko potrafili „pozbierać się” i ukończyć wyścig nawet nie na ostatnim miejscu.
       Żeglarstwo jest sportem z którego dzieci czerpią dużo satysfakcji. Żeglarstwo to zabawa, sport towarzyski, który buduje silną psychikę, zaufanie do samego siebie, uczy respektu dla środowiska naturalnego. Jest sportem dzięki któremu nawiązuje się wiele wspaniałych przyjaźni, które pozostają na długie lata.
      
       KLASA OPTIMIST: Zbudowany w 1947 roku, jako bardzo prosta, mała, tania jednoosobowa łódeczka przeznaczona dla dzieci i młodzieży do lat piętnastu. Jest najprostszą drogą do pokazania dzieciom żeglarstwa. Optimist jest łodzią o bardzo prostej konstrukcji. Jeden żagiel, kilka regulacji i to wszystko. Kadłub zbudowany był ze sklejki lub poliestru, maszt z drewna lub duralu. Płetwa steru i szybrowy miecz ze sklejki lub poliestru.
       Klasa ta jest najmniejszą klasą międzynarodową, ze względu na małe koszty i łatwość obsługi i transportu bardzo popularną (ponad 150 tysięcy egzemplarzy na świecie). Można ją spotkać w ponad 100 krajach.
       Ponad 50% skipperów startujących na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, zaczynało swoją karierę żeglarską właśnie na Optimiście.
      
       Podsumowując: regaty w centrum miasta to świetna forma popularyzacji tego pięknego sportu.
      
       GRUPA A:
       1. Ulyana Kondrus Belarus/ Grodno-Azot
       2. Nazaryi Muzyka Belarus/ Grodno-Azot
       3. Danila Osminkin Baltijska Szkola Sportowa
       4. Yahor Vanivkevich Belarus/ Grodno-Azot
       5. Konrad Rygiel UKS Tolkmicko
      
       GRUPA B:
       1. Diakonov Dmitrii Baltijska Szkoła Sportowa
       2. Stepan Lavrov Morskaja Szkola Kaliningrad
       3. Shestakov Stanislav Baltijska Szkoła Sportowa
       4. Olga Tokareva Baltijska Szkoła Sportowa
       5. Wiktor Kaczorowski UKS Tolkmicko.
      
Jerzy Sukow
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama