ZKS Olimpia lepsza w derbach Elbląga (piłka nożna)

ZKS Olimpia Elbląg nie pozostawiła złudzeń ostatniej drużynie w tabeli - Mlexerowi Elbląg, gładko pokonując „mleczarzy” 4:0 (3:0). Bramki dla żółto-biało-niebieskich zdobyli Bogdan Wojtas, Tomasz Szopiński, Bartłomiej Berdzik i Piotr Łojek.

Fatalne boisko
     Mecz odbywał się na kiepskiej jakości murawie stadionu przy ul. Agrikola, już tylko z nazwy reprezentacyjnego obiektu w mieście. Zawody przypominały trening siłowy, a piłkarzom bardziej od przeciwnika przeszkadzała nawierzchnia boiska. Gospodarz zawodów - ZKS Olimpia, próbowała przenieść mecz na obiekt przy ul. Skrzydlatej, ale nie zgodził się na to Mlexer i piłkarze przez 90 minut próbowali grać w piłkę.

O prymat w mieście
     Nie o dziś wiadomo, że mecze derbowe rządzą się swoimi prawami. Mimo, że Olimpia przed spotkaniem stawiana była jako murowany faworyt, to na pewno piłkarze Dariusza Kaczmarczyka nie mogli zlekceważyć rywala. Jesienią na boisku Mlexera po zaciętym meczu olimpijczycy wygrali zaledwie jedną bramką 3:2, a w przerwie zimowej w drużynie z Parku Modrzewia zaszło kilka zmian personalnych, mających na celu wzmocnienie drużyny. Pewne było to, że walczący o utrzymanie A-klasowego statusu mlexerowcy nie odpuszczą liderowi.
     Początek meczu nie zapowiadał łatwego i wysokiego zwycięstwa ZKS Olimpii. Kibice obserwowali ciekawe akcje raz pod jedną, raz pod drugą bramką. Jednak po mniej więcej 10 minutach gry przewagę osiągnęła Olimpia, co udokumentowała golem autorstwa Bogdana Wojtasa w 12 min. To już 22 trafienie w sezonie najlepszego strzelca ZKS-u. Po kolejnych 12 minutach było już 2:0. Uderzenie Bartłomieja Berdzika obronił co prawda bramkarz Mlexera Mariusz Malinowski, ale był bezradny wobec dobitki Tomasza Szopińskiego. Gol na 3:0 padł po kolejnych 4 minutach, a jego strzelcem był Berdzik, który wykorzystał rzut wolny pośredni z piątego metra, podyktowany za złapanie piłki przez bramkarza po celowym zagraniu obrońcy. Przy okazji mała ciekawostka - Berdzik strzelił również bramkę w jesiennych derbach, przy czym wówczas pokonał bramkarza ZKS Olimpii, gdyż reprezentował barwy Mlexera.
     W drugiej części meczu ZKS Olimpia ograniczyła się jedynie do kontrolowania wydarzeń na boisku, choć sytuacji do zdobycia kolejnych goli nie brakowało. Piłkarze jednak bardziej skupili się na tym, by w anormalnych warunkach nie nabawić się kontuzji, niż na strzelaniu kolejnych bramek. Gol jednak padł i to w ostatniej minucie spotkania. Blisko 40-metrowy rajd celnym strzałem zakończył Piotr Łojek.
     Kolejny mecz piłkarze ZKS Olimpii rozegrają w najbliższą środę 3 maja o godz. 14 w Zagajach z miejscową Granicą.

ZKS Olimpia Elbląg – Mlexer Elbląg 4:0 (3:0)
     1:0 - Wojtas (12.), 2:0 - Szopiński (24.), 3:0 - Berdzik (28.), 4:0 - Łojek (90.).

ZKS Olimpia: Wiśniewski - Miller, Tyburski, Kurowski, Berdzik, Łojek, Bałdyga (Łukaszewski 83.), Szucki (Perwenis 85.), Szopiński (Parszuto 70.), Chwoszcz, Wojtas.
     Żółta kartka: Szucki.

Mlexer Elbląg: Mariusz Malinowski - Jażwiec, Piasta (Heida 71.), Ceglewski (Sobierajski 46.), Rydelek, Łukasz Malinowski (Kukliński 53.), Trochowski, Sznajder (Fedak 58.), Czyżak, Sienkiewicz, Włodarczyk.
     Żółta kartka: Rydelek.

Pozostałe wyniki 16 kolejki A-klasy: LZS Lubomino/Wilczkowo - Pomowiec Gronowo Elbląskie 3:2, GLKS Miłakowo - Victoria Rychliki 3:1, No 1 Frombork/Braniewo - Czarni Małdyty 1:2, Unia Susz - Piast Wilczęta 1:1, Agat Jegłownik - Granica Zagaje 1:1.