UWAGA!

Badanie wzroku - na czym polega, jak często przeprowadzać

 Badanie wzroku - na czym polega, jak często przeprowadzać

Badanie oczu za pomocą tablic okulistycznych to stary, sprawdzony sposób służący do diagnozy wad wzroku, praktykowany przez lekarzy w swoich gabinetach do dziś. Metoda należy do bezinwazyjnych i bezbolesnych i polega na odczytywaniu z wyznaczonej odległości różnej wielkości cyfr i liter. Jak przebiega badanie i kto jest jego wynalazcą? Ten artykuł jest właśnie o tym.

Historia powstania pierwszych tablic

Pomysłodawcą tablic do badania wzroku jest holenderski okulista Hermann Snellen, który w 1862 roku po raz pierwszy przetestował swój wynalazek na pacjentach. Na tablicy umieścił różnej wielkości logotypy pozwalające określić ostrość widzenia z oddali i bliska. Doktor wynalazca wyznaczył również normy, pozwalające uznać, czy dany wynik jest prawidłowy.

Do dzisiaj logotypy opracowane przez Snellena są powszechnie używane w różnych dziedzinach życia. Spotkać możemy je m.in. na znakach drogowych, czy tablicach reklamowych, gdzie wielkość znaków jest doskonale dopasowana do odległości, z której powinny być widoczne.

 

Na czym polega badanie?

Tablice do badania wzroku pozwala ocenić jakość widzenia z bliska i dali oraz rozpoznać wadę wzroku. Podczas diagnozy pacjent odczytuje różnej wielkości znaki, często pozbawione ciągu logicznego Największe logotypy znajdują się u góry planszy, a najmniejsze na jej dolnej części. W celu sprawdzenia ostrości widzenia z daleka badany proszony jest o ustawienie się w odległości 5-6 metrów od tablicy, zakrycie najpierw jednego oka, a następnie odczytanie znaków zaczynając od pierwszego do ostatniego rzędu, skończywszy na znaku, który jest w stanie odczytać bezbłędnie. Całość powtarzania jest następnie na drugie oko. Normą, która oznacza, że wzrok jest prawidłowy jest wynik 20/20. W przypadku stwierdzenia wad specjalista powtarza badanie dobierając dla pacjenta soczewki próbne i specjalne oprawki, aż do uzyskania ostrości widzenia. Podczas wizyty kontrolnej lekarz często stosuje komputerowe badanie wzroku pozwalające szczegółowo określić pole widzenia, a także wykryć wady układu wzrokowego, takie jak odwarstwienie siatkówki. Pełne badanie optometryczne pozwala na ustalenie ostrości wzroku i sprawdzane jak wzrok reaguje na bodźce świetlne. Kompleksowe badanie umożliwia dobór soczewek kontaktowych do wymagań wzrokowych oczu.

 

Gdzie sprawdzą się tablice okulistyczne?

Badanie wzroku za pomocą tablic to tania, sprawdzona metoda pozwalająca określić wady i nieprawidłowości w narządzie widzenia. Tablice obecne są w każdym gabinecie lekarza okulisty i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić. Specjaliści są zgodni co do skuteczności badania wzroku za pomocą metody Snellena i nie widzą potrzeby rezygnacji z niej. Tablice okulistyczne świetnie sprawdzą się w dyżurce szkolnej pielęgniarki, prywatnych gabinetach lekarskich, czy na ostrych dyżurach. Regularne badania wzroku pozwalają wykryć wszelkie niepokojące objawy i uniknąć poważnych chorób oczu.

 

Oferujemy szeroki asortyment różnego rodzaju tablic do badania wzroku, przeznaczonych diagnozy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie