UWAGA!

Czy kłucie w klatce piersiowej może być od stresu?

 Czy kłucie w klatce piersiowej może być od stresu?

Kłucie czy ucisk w klatce piersiowej to objawy o niejednoznacznej etiologii. Często bywają związane z problemami sercowymi i trawiennymi, choć powoduje je również stres. Wpływa on bowiem na wiele procesów biochemicznych w organizmie, zakłócając prawidłową pracę narządów.

Stres a kłucie w klatce piersiowej

Stres, czyli stan napięcie psychicznego, oznacza relację adaptacyjną organizmu pomiędzy jego możliwościami psychofizycznymi a wymagającą odpowiedzi sytuacją zagrożenia. Zachwianie homeostazy powoduje wiele czynników. Stres oddziałuje na organizm. Może mieć charakter stymulujący, czyli mobilizujący do podejmowania prób przywrócenia równowagi, np. poprzez konstruktywne rozwiązanie problemu. Czasem jednak niekorzystnie wpływa na zdrowie i objawia się dolegliwościami somatycznymi takimi jak skoki ciśnienia, nudności, ból głowy, przyspieszony oddech i akcja serca, nadmierne pocenie się, brak apetytu, kurcze żołądka czy duszności. Kłucie w klatce piersiowej a stres to zatem często spotykana zależność.

Ten nieprzyjemny stan stanowi naturalną odpowiedź organizmu po zadziałaniu stresora, który wywołuje tzw. reakcje walki i ucieczki. Za ich powstanie odpowiada pobudzenie nadnerczy i wzmożone wydzielanie przez nie adrenaliny oraz noradrenaliny. Szczególnie niebezpieczny bywa chroniczny, czyli przewlekły stres. Im dłużej się utrzymuje, tym większe jest ryzyko wystąpienia powikłań zdrowotnych, w tym chorób krążeniowo–sercowych, np. nadciśnienia tętniczego krwi, a nawet zawału serca oraz problemów trawiennych takich jak zaparcia i wrzody żołądka czy problemów natury psychicznej.

 

Jak leczyć kłucie w klatce piersiowej od stresu?

Dolegliwości somatyczne pojawiające się w wyniku niekorzystnego oddziaływania stresu łagodzi się przede wszystkim za pomocą psychoterapii. Spotkania ze specjalistą mogą mieć charakter interwencji kryzysowych, czyli porad wspierających walkę ze stresem, dzięki którym objawy fizyczne mogą stać się mniej dokuczliwe lub też nawracać z mniejszą częstotliwością.

Chora osoba uczy się różnych metod radzenia sobie ze stresem. Wśród powszechnie praktykowanych są m.in. aromaterapia, muzykoterapia i arteterapia. Rodzaje technik relaksacyjnych są ustalane indywidualnie, ale wszystkie mają wspólny cel, czyli osiągnięcie stanu ogólnego odprężenia i świadoma kontrola własnego umysłu. Wiele elementów metod redukcji stresu można wykorzystywać także doraźnie w stanach zdenerwowania. Zdarza się jednak, że dolegliwości w klatce piersiowej są konsekwencją chorób takich jak depresja czy nerwica. Wówczas niezbędna może okazać się regularna psychoterapia obejmująca bardziej zaawansowane metody pracy przy współpracy z lekarzami innej specjalności, np. psychiatry, który uzupełni leczenie problemu o odpowiednie farmaceutyki.

Materiał 129025

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie