UWAGA!

Drabiny magazynowe – sposób na efektywną i bezpieczną pracę

 Drabiny magazynowe – sposób na efektywną i bezpieczną pracę

Drabiny magazynowe, podesty magazynowe czy schody magazynowe to elementy wyposażenia każdego większego lub mniejszego magazynu lub też innego składu materiałów, bez których trudno wyobrazić sobie bezpieczną i efektywną pracę. Jednak to nie wszystko. Odpowiednio dobrane drabiny regałowe pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

1.      Drabina magazynowa – jaka najlepsza?

2.      Drabina magazynowa jezdna, czyli sposób na wygodę.

3.      Rodzaje drabin do regałów.

 

Załadunek towaru na półki magazynowe, podobnie jak ich wyładowanie, wymagają dobrego opracowania logistyki, a także przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Często takie prace muszą się też odbywać w dość dużym tempie. Dlatego ważne jest, aby potrzebne do tego schody magazynowe, drabiny magazynowe jezdne czy podest magazynowy były wygodne w użytkowaniu. Co to oznacza? Żeby nie zajmowały dużo miejsca, łatwo się je przemieszczało, a ich użycie nie wymagało za dużo siły (zwłaszcza że praca na magazynie to także paca kobiet). Poza tym bardzo ważne (a nawet najważniejsze) jest to, żeby drabina regałowa była bezpieczna w użytkowaniu. Oznacza to, że musi ona mieć wszelkie atesty. Dlatego też drabina magazynowa przejezdna BHP jest jednym z najczęściej wybieranych modeli. Aby dostosować wyposażenie magazynu do jego powierzchni oraz wygody pracowników, warto przyjrzeć się różnym ofertom. Ważne jednak, żeby drabina do magazynu była od sprawdzonego producenta i zakupiona w cieszącym się dobrą renomą punkcie.

 

Drabina magazynowa jaka najlepsza?

Praca w magazynie to często praca na wysokości, dlatego niezbędnym elementem jego wyposażenia są drabiny do regałów. To dzięki nim możliwa jest bezpieczna praca. Drabiny magazynowe zapewniają także odpowiednie i optymalne wykorzystanie przestrzeni – a to właśnie jest jeden z głównych problemów, jeśli chodzi o powierzchnie magazynowe. Drabina regałowa sprawdzi się więc na pewno w takich magazynach, w których są przechowywane przedmioty drobne, gdzie nie jest możliwe wykorzystanie wózków widłowych. To, jaka drabina będzie odpowiednia w danym pomieszczeniu, przede wszystkim zależy od gabarytów miejsca. Drabiny magazynowe jezdne czy podesty magazynowe to idealne rozwiązanie zwłaszcza w pomieszczeniach dużych, gdzie jest wiele wysokich regałów. Natomiast zwykłe rozstawne czy dostawne drabiny do regałów czy też różnej wysokości niezajmujące dużo miejsca, prostej konstrukcji i łatwe do przenoszenia schody magazynowe znakomicie spełnią swoje funkcje w pomieszczeniach mniejszych z trochę niższymi regałami.

 

Jeśli chodzi o konstrukcje każdej drabiny, niezależnie od tego, czy jest to drabina na kołach czy prostej budowy drabina dostawna, to przeważnie oparte są one na stalowych kątownikach i rurach. Materiały sprawdzonych producentów odznaczają się oczywiście najwyższą jakością – to warunki konieczne ze względu na bezpieczeństwo i długi czas użytkowania.

 

 

Drabina magazynowa jezdna, czyli sposób na wygodę

Drabiny magazynowe przejezdne BHP  są najczęściej wybieranymi drabinami do magazynów o większych powierzchniach. W takich magazynach przeważnie mieści się wiele regałów,  dlatego przestawianie podestów magazynowych czy drabin do regałów musi być łatwe i bezpieczne. A przede wszystkim nie może wymagać zbyt dużego wysiłku. Dlatego też w takim przypadku najlepiej się sprawdzą drabiny na kołach i takie też podesty magazynowe. Solidna konstrukcja i jednocześnie łatwe przemieszczanie takich sprzętów to ich główne atuty. Zarówno podesty, jak i drabiny magazynowe mogą być różnej wysokości, mieć różną liczbę stopni czy też schodków, a w przypadku podestów magazynowych – platformy robocze o różnej wielkości. Ważnym elementem są także poręcze zapewniające bezpieczeństwo przy wchodzeniu i ułatwiające je. Drabiny magazynowe przejezdne BHP mają też antypoślizgowe powierzchnie, co jest niezwykle ważne ze względów bezpieczeństwa zwłaszcza przy pracy na wysokościach.

 

Podesty czy drabiny na kółkach mogą mieć kółka, które same się blokują przy odpowiednim obciążeniu albo takie, które są wyposażone w hamulce. Drabiny do magazynu mogą mieć trzy lub cztery koła – przeważnie zaopatrzone w lite gumowe opony. Niektóre z podestów magazynowych mają platformy robocze wyposażone w bramkę, która umożliwia bezpieczne przemieszczenie się na przykład na kolejny podest.

 

Rodzaje drabin do regałów

Jak już wcześniej wspomniano, rodzajów drabin do regałów jest bardzo dużo. Istnieją:

- drabiny tradycyjne i najprostsze w konstrukcji – rozstawne lub wolnostojące,

- drabiny przegubowe – ich konstrukcja umożliwia dowolne rozkładanie, dzięki czemu można uzyskać odpowiedni kształt drabiny i odpowiednią jej długość,

- drabiny magazynowe jezdne – zaopatrzone w kółka, poręcze, często też platformę roboczą.

 

Niewątpliwie te ostatnie należą do najbardziej profesjonalnych i mają najwięcej opcji wykorzystania. Takie drabiny do regałów mogą mieć elektryczny podest ładunkowy, co niewątpliwie jest rozwiązaniem bardzo wygodnym.

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na drabiny magazynowe, podesty magazynowe czy schody magazynowe ważne, żebyśmy wybrali sprzęt najlepszej jakości. Od tego zależy przecież wydajność i bezpieczeństwo pracy.

 


       --- artykuł promocyjny ---

 

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie