UWAGA!

Ekogroszek - ceny to nie wszystko. Sprawdź, za co płacisz, kupując tani opał.

 Ekogroszek - ceny to nie wszystko. Sprawdź, za co płacisz, kupując tani opał.

Ekogroszek jest paliwem coraz chętniej wybieranych przez Polaków. Wygoda użytkowania, zgodność z wymogami stawianymi przez Unię Europejską i ekologiczny skład skutecznie przekonują do niego coraz większą ilość nabywców.

Ponieważ koszty ogrzewania stanowią znaczącą pozycję w domowym budżecie, wiele osób poszukuje na tym tle oszczędności. Kierowanie się wyłącznie ceną ekogroszku może jednak w rezultacie kosztować Cię więcej, niż gdybyś dokładnie przemyślał swój zakup.

 

Niskie ceny ekogroszku wynikać mogą z jego słabej jakości.

Wyobraź sobie następującą sytuację. Jedziesz autem. Po kilkudziesięciu kilometrach jazdy zauważasz, że kontrolka rezerwy paliwa świeci się już od dłuższego czasu. Mętnie przypominasz sobie, że już kilka dni temu trzeba było uzupełnić bak. Nagle na poboczu zauważasz prosty stragan wypełniony nieoznakowanymi, plastikowymi butelkami. Stoisko ozdabia wielki napis “Kup tanie paliwo od lokalnego sprzedawcy!”. 

Co robisz? Kupujesz? Bazujesz na wątpliwej reklamie i zapewnieniach, że w pojemnikach znajduje się “wacha” najlepszej jakości? Przy odrobinie zdrowego rozsądku zdecydujesz się pewnie pojechać kawałek dalej, do najbliższej stacji benzynowej. Nie będziesz ryzykować zniszczenia swojego pojazdu, które mogłoby skończyć się naprawą kosztującą nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Kupując ekogroszek luzem zachowujesz się jak kierowca, który skorzystałby z opisanej wyżej okazji. Jeśli sprzedawca nie daje Ci wglądu do wymaganych prawem certyfikatów, nie masz żadnej możliwości sprawdzić, jaki jest skład zakupionego opału. Szczególnie, że sposób przechowywania ekogroszku i jego opakowanie mogą znacząco wpłynąć na to, czy zachowa on swoje właściwości znamionowe.

 

Cena ekogroszku workowanego jest wyższa, ale masz pewność, że kupujesz pełnowartościowy produkt.

Certyfikaty dotyczące zgodności parametrów ekogroszku z oznaczeniami na opakowaniu wydaje w Polsce Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. Jednak kiedy zapoznasz się z certyfikatem ekogroszku, cennik w dalszym ciągu traktuj wyłącznie jako jedno z wielu źródeł informacji. Cenę ekogroszku możesz brać pod uwagę dopiero wtedy, kiedy upewnisz się, że nie stanowi on zagrożenia dla Twojej instalacji grzewczej. 

Cieszący się najwyższym zaufaniem klientów dystrybutorzy ekogroszku, tacy jak Taniopal.pl, pakują opał wyłącznie w specjalnie w tym celu zaprojektowane worki foliowe z systemem mikrowentylacji. W odróżnieniu od worków jutowych świetnie zabezpieczają one ekogroszek przed wilgocią i procesem wietrzenia. Chronią też otoczenie przed pyłem węglowym, który mógłby zostawić trudne do wyczyszczenia ślady.

 

Jeśli rzeczywiście chcesz być eko, groszek węglowy kupuj dopiero po zapoznaniu się z jego właściwościami.

Za powstaniem ekogroszku stoi konkretna potrzeba. Globalne ocieplenie doprowadziło do wielu zatrważających zjawisk pogodowych, których ludzkość nie może dłużej ignorować. Konieczność ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery doprowadziła do wynalezienia opału, który ma niską zawartość siarki, nie przekraczającą 0,6%. Kupując ekogroszek nie tylko dbasz więc o czyste powietrze w swoim otoczeniu, ale i zabezpieczasz swój piec lub kocioł przed zniszczeniem. Siarka może bowiem osadzać się na metalowych elementach systemu grzewczego i doprowadzić do ich korozji.

Ekogroszek powinien także charakteryzować się niską spiekalnością, wynoszącą nie więcej niż 20 RI. W innym przypadku tworzące się złogi mogą uszkodzić mechanizm kotła. Dodatkowo są one trudne do usunięcia, co zwiększa nakład pracy, jaką musimy włożyć w utrzymanie w budynku odpowiedniej temperatury.

O dobrej jakości ekogroszku świadczy także niska zawartość popiołu (mniejszą niż 10%). Jako popiół traktuje się wszystkie substancje niepalne zawarte w ekogroszku. Podczas spalania ekogroszku zawierającego niewielką ilość popiołu wytwarza się więc mniej spalin. Systemy grzewcze, w których się nim pali, rzadziej wymagają też czyszczenia.

Dla przykładu Ekogroszek Lis, Ekogroszek Niedźwiedź i Ekogroszek Orzeł dostępne na stronie taniopal.pl zawierają w swoim składzie nie więcej niż 5,27% popiołu i 0,21% siarki, a ich spiekalność wynosi zaledwie 12 RI. Charakteryzują się także wysoką kalorycznością, wynoszącą 24-28 MJ/kg. Co więcej, nie zawierają nadziarna, czyli kawałków o wymiarach większych niż 25 mm, co sprawia, że spokojnie można ich używać w kotłach z podajnikiem. Z uwagi na wysoką jakość są to jedne z najchętniej wybieranych ekogroszków w Polsce.

 

--- artykuł promocyjny ---

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie