UWAGA!

Jak działa recepta online?

 Jak działa recepta online?

Zastanawiasz się jak rozwiązać problem, kiedy nie możesz wyjść z domu, a potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub recepty online. Przeczytaj poniższy artykuł, aby przekonać się jak proste jest to rozwiązanie oraz jakie kroki trzeba spełnić, aby tego dokonać.

Czy można uzyskać receptę online bez osobistej wizyty u lekarza?

Od 2019 roku, dzięki rozwojowi telemedycyny możliwe jest wystawienie recepty online bez konieczności wizyty u lekarza. Taka recepta online to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą wyjść z domu, a potrzebują konkretnego leku na swoją dolegliwość. 

 

Lekarz online jak to działa?

Rezerwacja na wizytę lekarską online nie jest trudna. Najpierw należy wysłać formularza, który dotyczy stanu zdrowia a lekarz oceni, czy nie ma przeciwwskazań i może wystać receptę online. Pacjent otrzymuje ją bardzo szybko na maila. Co ważne e-Recepta przesłana do pacjenta nie różni się żadnymi kwestiami od tej dostawanej stacjonarnie. Każda apteka może bez problemów zrealizować receptę. Cała konsultacja online wraz z możliwością wystawienia recepty kosztuje 89 złotych. 

 

Czy recepta online jest legalna? 

Recepta online jest konsultacją lekarską tyle, że w formie online. W jej trakcie certyfikowany lekarz wystawia pacjentowi potrzebną receptę. Wszystko odbywa się za pomocą telemedycyny i w 100% jest to zgodne z prawem. Wszystkie procedury odbywają się w systemie e-Recept. Został on wprowadzony do użytku w styczniu 2019 roku. Recepta jest ważna przez okres 30 dni z kilkoma wyjątkami:

- recepta na antybiotyk jest ważna przez 7 dni, 

-recepta na preparaty immunologiczne ma datę ważności 120 dni.

 

Co ważne lekarz wystawiający receptę może dodać adnotację, aby była ona ważna przez rok. Aby wykupić receptę należy podać numer pesel oraz 4-cyfrowy kod z e-Recepty. Dzięki temu farmaceuta może w prosty sposób znaleźć potrzebną receptę i sprzedać leki pacjentowi. 

 

Czy można otrzymać tabletkę "dzień po" na receptę?

Antykoncepcję hormonalną od dłuższego czasu można otrzymać wyłącznie na receptę. Od lipca 2017 również antykoncepcja awaryjna tzw. tabletka „po”, jest dostępna wyłącznie na receptę. Taka sytuacja jest jednak problematyczna dla osób, które chcą zażyć pigułkę „dzień po” jak najszybciej. Działa ona bowiem najbardziej skutecznie podana do 24 godzin po stosunku. W tym przypadku porada online może być kluczowa. Inną kwestią może być przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną. Przypadkiem może być np.zbyt późne umówienie się do lekarza. W przypadku wizyty online recepta online zostanie wystawiona do 3 godzin. 

 

Jakie są zalety recepty online?

 

Do głównych zalet otrzymania recepty za pośrednictwem internetu zalicza się:

- szybkość - gdy wywiad zdrowotny nie wykazuje żadnych przeciwwskazań, receptę można otrzymać już w przeciągu 3 godzin, 

- bezpieczeństwo - dzięki wygenerowaniu recepty przez internet, wszystkie napisy i wskazania są czytelne,

- wygodę - nie ma potrzeby wychodzenia z domu, potrzebny jest wyłącznie komputer z dostępem do internetu oraz adres email,

- oszczędność - konsultacja medyczna na stronie zdalnej przychodni jest dużo tańsza niż wizyta w gabinecie, to szczególnie ważne, gdy zabraknie nam nagle jakiegoś preparatu. 

Podsumowując recepty są wielkim ułatwieniem dla pacjentów. Nie jest potrzebne żadne konto, aby otrzymać receptę. Można również założyć tzw. Konto Pacjenta, dzięki którymi można przykładowo dostać dodatkowe powiadomienia email lub sms.

 

Czy korzystaliście kiedykolwiek z tzw. e-Recepty? Jakie macie doświadczenia z tym związane?

 

--- artykuł promocyjny ---

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie