UWAGA!

Jak rozpoznać udar mózgu u podopiecznego?

 Jak rozpoznać udar mózgu u podopiecznego?

Z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia udaru. W związku z tym opiekunka osoby starszej może w czasie swojej pracy zetknąć się z tą niebezpieczną przypadłością u podopiecznego. Szybkie rozpoznanie i reakcja dają szansę na lepszy powrót do sprawności.

Opieka nad osobami starszymi- czym jest udar mózgu i jak reagować w przypadku jego wystąpienia?

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawia następującą definicję: "(...) zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym pojawieniem się ogniskowych lub globalnych zaburzeń czynności mózgowia, które jeżeli nie doprowadzą wcześniej do zgonu – utrzymują się dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa”.

 

Udary dzieli się na:

- niedokrwienne - spowodowane przez zakrzep lub zator żyły w mózgu, a co za tym idzie niedotlenienie.

- krwotoczne, które potocznie nazywane są wylewami.

 

W medycynie wyróżnia się trzy postaci udaru:

- przejściowy atak niedokrwienny mózgu-objawy trwają najczęściej od kilku minut do kilku godzin, chociaż maksymalnie mogą sięgać dwudziestu czterech godzin.

- odwracalne niedokrwienie mózgu-czas trwania objawów to więcej niż doba, ale nie więcej niż 21 dni.

- dokonany udar niedokrwienny- w tym przypadku funkcje mózgu zostają trwale zaburzone.

 

Udary mózgu są trzecią najczęstszą przyczyną zgonu, zaraz po chorobach serca i nowotworach. Opiekunki osób starszych doskonale wiedzą, że niepełnosprawność wywołana udarem jest bardzo uciążliwa dla chorego i znacząco przeszkadza w życiu społecznym.

 

Jakie są objawy udaru mózgu? Sprawując opiekę nad osobą starszą warto wiedzieć, jak szybko rozpoznać ten problem. Stworzono krótką listę, której kolejne punkty zaczynają się na odpowiednie litery, tworząc słowo "udar".

- Usta wykrzywione,

- Dłoń opadnięta,

- Artykulacja utrudniona,

- Rozmazane widzenie

 

Warto zapamiętać powyższą listę. Kiedy te symptomy u seniora występują, opiekunka powinna dla pewności przeprowadzić krótkie "badanie" i wydać następujące polecenia:

- proszę uśmiechnąć się - podniesie się jedna połowa ust, co świadczy o porażeniu drugiej części twarzy podopiecznego.

- proszę podnieść ręce nad głowę - jeżeli tylko jedna ręka może wykonać gest, to znak, że drugą dotknął niedowład.

- Proszę powtórzyć po mnie zdanie - mowa będzie niewyraźna, albo wręcz wysławianie się będzie całkowicie niemożliwe.

 

Częstymi objawami udaru mózgu są także:

- silny, nagły ból głowy,

- zaburzenia lub utrata przytomności,

- zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów.

 

Spostrzeżenie powyższych objawów to znak, że opiekunka osoby starszej powinna niezwłocznie wezwać pomoc. Nie wolno podawać żadnych leków samodzielnie, ani czekać z wezwaniem służb medycznych.

 

Przed przyjazdem karetki pogotowia należy udzielić pierwszej pomocy: przytomnego seniora ułożyć w komfortowej pozycji. Jeżeli jednak doszło do utraty przytomności, koniecznie jest zastosowanie pozycji bezpiecznej. W przypadku utraty przytomności niezbędne jest także rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zanim nadjedzie ambulans, opiekunka powinna przygotować dokumentację medyczną seniora i - o ile to możliwe - ustalić godzinę, o której pojawiły się pierwsze objawy.

 

Zapobieganie i pomoc po udarze u osób starszych.

Pojawia się pytanie, czy opiekunka osób starszych może pomóc seniorowi w niedopuszczeniu do udaru mózgu? Otóż okazuje się, że tak. Warto stosować się do kilku poniższych zasad:

 

- Prawidłowe odżywianie- polecana jest dieta śródziemnomorska: sporo warzyw i owoców, a jednocześnie mniej mięsa i niezdrowych tłuszczów.

- Kontrolowanie ciśnienia krwi- u wielu osób starszych występuje nadciśnienie, w związku z czym powinny być one odpowiednio leczone, a samo ciśnienie sprawdzane co najmniej raz dziennie.

- Kontrolowanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi- cukrzyca jest częstym powodem udarów. Jednak leczona znacznie obniża ryzyko jego wystąpienia. Odpowiedni poziom cukru idzie w parze z dobrymi wynikami cholesterolu oraz odpowiednim ciśnieniem krwi.

- Ruch - w miarę możliwości i ogólnego dobrego stanu zdrowia podopiecznego, opieka nad osobą starszą powinna również polegać na zapewnieniu zdrowej dawki ruchu. Wskazane są na przykład spacery.

- Utrzymywanie prawidłowej wagi ciała - nadwaga jest przyczyną nieprawidłowego poziomu trójglicerydów oraz tzw. dobrego cholesterolu; to prowadzi do zaburzeń krążenia, które z kolei są powodem udaru.

 

Często opiekunki osób starszych stają przed niełatwym zadaniem, jakim jest zadbanie o seniora, który już ma za sobą przebyty udar. Co robić żeby usprawnić podopiecznego i podnieść jego jakość życia?

 

Zalecany jest stały kontakt z lekarzem prowadzącym, w celu prawidłowego prowadzenia leczenia i kontroli jego efektów. Ważne jest pilnowanie zażywania odpowiednich leków, podawanie ich o właściwych porach i w poprawnych dawkach.

 

Osoby po udarze potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich jak jedzenie, ubieranie się, a także mycie. Nieocenionym wsparciem będzie więc działanie opiekunki, która dołoży starań, by zajęcia te przebiegły w sposób właściwy. Jeżeli u podopiecznego występuje nadwaga, lekarz może ułożyć specjalną dietę, przestrzegania której pilnuje właśnie opiekunka.

 

Istotne jest także wykonywanie wraz z seniorem ćwiczeń, które zaleci fizjoterapeuta. Domowa rehabilitacja ma niebagatelne znaczenie w utrzymaniu podopiecznego w sprawności.

 

Przy problemach z mówieniem niezbędna może być porada logopedy. Rolą opiekunki jest wówczas systematyczne wykonywanie z podopiecznym ćwiczeń mowy. Dobra relacja z seniorem sprzyja motywacji do podejmowania działań mających na celu poprawę komunikacji. Warto więc być miłą i otwartą, by osoba nad którą sprawiamy pieczę chętniej wkładała wysiłek w zadania logopedyczne.

 

Po przebytym udarze nie zawsze jest możliwy powrót do pełnej sprawności. Opiekunki powinny o tym pamiętać i wykazywać się cierpliwością, a przy tym nie tracić optymizmu i wspierać seniora również emocjonalnie. Jak w każdej sytuacji, tak i tutaj pozytywne nastawienie stanowi dużą część sukcesu.

 

ATERIMA MED - sprawdź aktualne oferty pracy w opiece osób starszych

Materiał 125644
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie