UWAGA!

Kredyt hipoteczny - warunki i wnioskowanie

 Kredyt hipoteczny - warunki i wnioskowanie

Okazuje się, że kredyt hipoteczny to nadal jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań w bankach. Oferują je zresztą praktycznie wszystkie komercyjne instytucje bankowe, które funkcjonują na terenie naszego kraju. Co to jest kredyt hipoteczny, jak się o niego ubiegać i jakie warunki stawiają banki? Kompendium wiedzy w tym zakresie przedstawiamy poniżej.

Kredyt hipoteczny to wyjątkowy produkt bankowy, którego najlepszą ofertę znajdziesz na Totalmoney.pl. Udzielany jest na dużą wartość i długi czas, a wszystko dlatego, że jest to kredyt celowy. Zaciąga się go w celu nabycia nieruchomości. To kredyt na mieszkanie z rynku pierwotnego, wtórnego albo działkę budowlaną czy innego rodzaju nieruchomość z księgą wieczystą. Ponieważ w przypadku tego zobowiązania istnieje duże ryzyko kredytowe, same banki wyznaczają specyficzne warunki jego udzielania. O kredyt hipoteczny może starać się jedynie wąskie grono potencjalnych klientów, ale trzeba zaznaczyć, że polskie społeczeństwo coraz bardziej się wzbogaca i coraz większa liczba mieszkańców naszego kraju uzyskuje decyzję pozytywną w zakresie zaciągania kredytu na wybraną nieruchomość. Tego typu finansowe wsparcie nadal jest jednym z najpopularniejszych, jeśli weźmiemy pod uwagę potrzebę zdobycia dodatkowych środków w celu nabycia własnych "czterech kątów".

 

Jakie warunki trzeba spełniać, aby dostać kredyt hipoteczny?

Jeśli ktoś zastanawia się, jakie warunki na kredyt hipoteczny należy spełnić, trzeba zaznaczyć, że priorytetem jest w tym przypadku odpowiednia zdolność kredytowa. Liczy się więc zaświadczenie o zarobkach, forma zatrudnienia, ale też za każdym razem generowany jest raport BIK, dzięki któremu możliwa staje się ocena historii kredytowej. Jeśli potencjalny klient banku posiada nieuregulowane zobowiązania kredytowe albo w przeszłości nie spłacał ich w wyznaczonym terminie, raczej nie ma szans na kredyt hipoteczny. Pod uwagę brana jest też wartość samej nieruchomości i jej rodzaj.

Należy także uwzględnić, że liczą się koszty, jakie każdego miesiąca ponosi kredytobiorca. Fakt wysokich zarobków nie będzie miał znaczenia, jeśli zobowiązania pochłaniają ich znaczną część. Bank musi mieć pewność, że jego klient będzie w stanie w długim okresie regulować comiesięczne raty bez utraty płynności finansowej.

 

Wyjątkowe zasady, jakie wprowadza bank, udzielając kredyt hipoteczny

Cechą charakterystyczną kredytów hipotecznych jest wkład własny. Ten wynosi dzisiaj co najmniej 20% wartości zaciąganego zobowiązania. Dzięki temu instytucja bankowa minimalizuje ryzyko kredytowe, jakim obarczony jest kredyt hipoteczny. Warunki związane z koniecznością wniesienia wkładu własnego są obowiązkowe dla każdego klienta, natomiast mogą przebiegać w różnej formie. Wkład własny może być wniesiony w postaci gotówki, ale takim zabezpieczeniem mogą być też produkty inwestycyjne, oszczędności, rachunki IKE czy IKZE albo inna nieruchomość, która jest własnością kredytobiorcy. Pamiętajmy również, że wkład własny nie jest jedynym kosztem. W przypadku kredytu hipotecznego najczęściej konieczne jest

też wykupienie dodatkowego ubezpieczenia oraz zapłaty wysokiej prowizji za udzielenie i uruchomienie kredytu.

 

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny

Samo wnioskowanie o kredyt hipoteczny nie różni się od ubiegania o każdy inny rodzaj zobowiązania kredytowego. Potencjalny kredytobiorca musi złożyć odpowiednio wypełniony wniosek w siedzibie instytucji bankowej - w tym przypadku banki raczej rzadko udostępniają formę ubiegania się o taki kredyt za pośrednictwem internetu. Wszystko dlatego, że sam wniosek nie wystarczy, by otrzymać kredyt hipoteczny. Warunki otrzymania ujmują także konieczność spełnienia dodatkowych kryteriów, w tym tych, które mają znaczenie dla zdolności kredytowej. Tylko w pełni wiarygodni i wypłacalni klienci mogą liczyć na kredyt hipoteczny.

Co ważne, w przypadku tego zobowiązania, klient najczęściej korzysta z usług doradcy kredytowego i to ten specjalista spełnia wszelkie formalności. To również przede wszystkim on przedstawia różne możliwości kredytowe, wybierając produkt "szyty na miarę" indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości spłaty.

 

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Ponieważ każdy bank realizuje własną politykę kredytową i każdy kredyt hipoteczny jest inny i charakteryzuje się mniej bądź bardziej korzystnymi warunkami współpracy z instytucją bankową, w pierwszej kolejności zawsze warto zweryfikować dane zawarte w rankingu kredytów hipotecznych. To zestawienia, które uwzględniają priorytetowe czynniki, jakie mają znaczenie dla opłacalności tego zobowiązania. Pod uwagę warto brać oprocentowanie i wysokość comiesięcznej raty, ale również całkowite koszty i poszczególne ograniczenia, w tym warunki wcześniejszej spłaty, możliwość odroczenia płatności i konieczność wykupu ubezpieczenia nieruchomości z cesją. Dopiero wtedy udaje się wybrać kredyt hipoteczny dopasowany do potrzeb konkretnego kredytobiorcy.

 

--- artykuł promocyjny ---

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie