UWAGA!

ZSZ 1 zawsze numerem 1

1 września 1946 r. w budynku przy ul. Pocztowej 2 zabrzmiał pierwszy dzwonek. Obwieszczał on nie tylko początek nowego roku, ale i początek nowej szkoły w Elblągu. Wówczas była to Publiczna Szkoła Dokształcająca, która po latach wciąż wypuszcza nowe pokolenia specjalistów – dziś jako Zespół Szkół Zawodowych nr 1. Zobacz współczesne i historyczne zdjęcia szkoły.

Przeprowadzkę mamy w DNA

Jedynka w nazwie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 nie jest przypadkowa. To najstarsza szkoła zawodowa w Elblągu. Pierwszy dzwonek zabrzmiał 1 września 1946 r. w budynku przy ul. Pocztowej 2. Tak rozpoczęła się historia Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 – wówczas Publicznej Szkoły Dokształcającej. Placówka przeznaczona była dla młodzieży pracującej, która uczyła się w czterech kierunkach: mechanicznym, elektrycznym, handlowym i ogólnozawodowym. Tuż po wojnie, szkoła prowadziła tzw. „wstępne” dla uczniów, którzy z różnych względów nie skończyli podstawówki. Pewną ciekawostką jest fakt, że w pierwszym roczniku najmłodszy uczeń miał 14 lat, najstarszy... 27.

Przy ul. Pocztowej szkoła funkcjonowała tylko rok. Potem była przeprowadzka na ul. Królewiecką 104 (dzisiejsza siedziba policji), dwa lata później... kolejna przeprowadzka, tym razem na ul. Blacharską 10 (dzisiejsza siedziba seminarium duchownego). Koniec przeprowadzek? W żadnym razie. Zimą, na przełomie 1964/65 roku gdańskie kuratorium wydaje decyzję o przeprowadzce szkoły do budynku przy ul. Zamkowej 16a – wcześniej była tam szkoła zamechowska. I wydawać by się mogło, że przy Zamkowej ZSZ nr 1 znajdzie swój dom. Ale przeprowadzki są wpisane w jej DNA. Od dwóch lat uczniowie ZSZ nr 1 uczą się w tzw. „zielonej szkole” przy ul. Robotniczej 173.

 

Kształcimy tych, którzy są potrzebni

- Przez całą swoją historię szkoła uczyła takich zawodów, jakie były potrzebne w Elblągu. Cały czas monitorujemy rynek pracy w naszym mieście i do niego dostosowujemy ofertę kształcenia – mówi Beata Tuzimek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu.

W ZSZ nr 1 uczyli się przyszli maszyniści turbin parowych, ślusarze (rozmaitych specjalności), tokarze, frezerzy, mechanicy samochodowi, blacharze, monterzy, stolarze. Tak wymieniać można długo – w szkolnym archiwum niepełna lista liczy 33 zawody. Absolwenci ZSZ nr 1 znajdowali pracę w elbląskich ( i nie tylko) zakładach pracy. Obecnie w skład zespołu wchodzi technikum oraz branżowa szkoła I stopnia. W technikum można się uczyć na dwóch kierunkach: technik pojazdów samochodowych oraz technik – odlewnik. W szkole branżowej uczniowie mogą zdobywać następujące zawody: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, lakiernik samochodowy, blacharz samochodowy, elektryk, kierowca – mechanik, operator obrabiarek skrawających.

- W przyszłym roku szkolnym rozpoczniemy kształcenie w dwóch nowych zawodach w Szkole Branżowej: modelarz odlewniczy oraz operator maszyn i urządzeń odlewniczych – informuje Beata Tuzimek.

Zespół Szkół Zawodowych nr 1 współpracuje z ponad 40 przedsiębiorstwami z Elbląga, w których uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe. Uczniowie, jako młodociani pracownicy, otrzymują wynagrodzenie oraz zaczynają budować staż pracy. Aby ukończyć szkołę, uczniowie muszą przystąpić do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

 

 

Patrzymy w przyszłość

Zespół Szkół Zawodowych wziął udział w miejskich projektach unijnych na kwotę blisko 10 milionów złotych. Pieniądze zostały wykorzystane m.in. na stworzenie pracowni szkolnych: ruchu drogowego, pojazdów samochodowych oraz rysunku technicznego. W wyposażeniu tychże pracowni jest m.in. drukarka 3D, modele silników, układów elektronicznych i elektrycznych pojazdów samochodów, fantom oraz komputery dla każdego ucznia. Warto też wspomnieć o projekcie „Lepszy w zawodzie”, który umożliwia uczniom odbywanie płatnych praktyk w dziewięciu elbląskich przedsiębiorstwach. Praktyki skierowane są do uczniów, którzy w ramach projektu ukończyli certyfikowane kursy m.in. spawania, prawa jazdy, klimatyzacji samochodowej.

 

Zapraszamy

Więcej informacji o szkole na stronie internetowej. W przyszłym roku Zespół Szkół Zawodowych nr 1 będzie obchodził 75 rocznicę istnienia. Jednym z planowanych wydarzeń obchodów będzie uroczystość nadania szkole imienia Sybiraków. Tego samego patrona miało Gimnazjum nr 2, które wcześniej mieściło się w „zielonej szkole” - budynku obecnie zajmowanym przez ZSZ nr 1.

 

ZSZ nr 1 w liczbach:

5 – siedzib Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu

7 – nazw Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu

11 – kierunków kształcenia w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu

40 – przedsiębiorców, z którymi współpracuje Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu

74 – lat istnienia Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu

 

Od 1946 r. szkoła nosiła różne nazwy:

- Publiczna Szkoła Dokształcająca (od 1946 r.)

- Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa (od 1947 r.)

- Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa Nr 1 (od 1949 r.)

- Zasadnicza Szkoła Metalowo - Elektryczna (od 1950 r.)

- Zasadnicza Szkoła Elektryczno – Energetyczna (od. 1953 r.)

- Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 (od. 1959 r.)

- Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 (od 1995 r.)

 

--- artykuł promocyjny ----

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie