UWAGA!

Ekologia jest modna, moda niekoniecznie ekologiczna

 Elbląg, Ekologia jest modna, moda niekoniecznie ekologiczna
Fot. Mikołaj Sobczak

Second heart - to projekt Oli, Mai, Laury i Eweliny, które uczestniczą w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Co konkretnie robią walcząc z modowym konsumpcjonizmem? Laura i Ewelina opowiedziały nam o tym podczas wizyty w redakcji.

- Nasz projekt ma na celu uświadamianie społeczeństwa na temat fast fashion i konsumpcjonizmu. Organizujemy różne wydarzenia i prelekcje dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, na których omawiamy zagrożenia z tym związane - podkreślają dziewczyny. Dotarły z informacjami już do ponad 500 uczniów w Elblągu, zorganizowały Targi Staroci, a to dopiero początek.

Jakie zagrożenia niesie modowy konsumpcjonizm?

  Elbląg, W swoich mediach społecznościowych dziewczyny przygotowują inforgrafiki. Źródło: Facebook Second Heart
W swoich mediach społecznościowych dziewczyny przygotowują inforgrafiki. Źródło: Facebook Second Heart

- Fast fashion to toksyczny trend, który pojawił się na świecie, polegający na tym, że ludzie kupują ubrania w dużych ilościach, często niskiej jakości, wciąż pojawiają się nowe kolekcje takich ubrań w związku z szybko zmieniającymi się trendami. Ludzie noszą je przez kilka tygodni, a potem wyrzucają je i kupują kolejne i kolejne... - mówi Ewelina.

A dlaczego to taki wielki problem? Dziewczyny szybko wyjaśniają:

- Takie ubrania często są np. z poliestru, taka masowa produkcja źle wpływa na środowisko. Dodatkowo dla planety szkodliwa jest produkcja barwników, zatruwanie wód przez fabryki itd. - tłumaczy Laura. - Często takie ubrania produkują ludzie pracujący po kilkanaście godzin w fabrykach, w trudnych warunkach, za bardzo niskie wynagrodzenie, niejednokrotnie to kobiety i dzieci. Np. kobiety w Bangladeszu za taką pracę dostają 30 centów za godzinę...

Do czego więc zachęcają autorki projektu?

- Do zastanawiania się, czy kolejne ubrania są nam potrzebne, do korzystania z second handów, z aplikacji jak Vinted i tym podobnych - mówi Laura.

W ramach Zwolnionych z Teorii powstaje wiele różnorodnych projektów. Dlaczego akurat fast fashion?

- Od początku wiedziałyśmy, że chcemy zrobić projekt o ekologii. Fast fashion przyszło nam na myśl przy okazji jednego ze spotkań. – odpowiada Ewelina. Dodaje, że z koleżankami żyje w sposób, do jakiego sama zachęca. - Często grupowo chodzimy na zakupy do lumpeksów. Naprawdę da się znaleźć fajne ciuchy w niskiej cenie! - przekonuje.

Autorki projektu prowadzą media społecznościowe, m. in. Facebooka oraz Instagrama inicjatywy, planują też m. in. zrealizowanie kolejnych warsztatów poświęconych fast fashion w II LO.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nam wciskaja ekologię, a firmy mają przyzwolenie na produkowanie mini woreczków/opakowan/etc z plastiku. Zredukować plastik do absolutnego minimum.
 • To w ramach tych czterech kompletów ubrań rocznie na niewolnika ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  3
  WróżMarian(2023-02-24)
 • Czekam na komentarz, który zabrania bogatym latac prywatnymi samolotami. Klimat się ociepla przez CO2? Puknijcie się w głowę! Jak dodasz CO2 do akwarium to roślinki rosną jak szalone, a rybki są bardziej zywe. Ogarnijcie się ludzie! Trochę edukacji czym jest CO2!
 • Klimat się ociepla... Jak WUJ! Zaraz palmy wyrosną w lasach... tak gorąco!
 • Najlepszy jest napis na pudełkach od papierosów, że opakowanie wykonane z recyklingu. Te opakowanie jest zafoliowane i potem jeszcze raz owinięte folią w wagonach. Korpo nigdy nie było i nie będzie eko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  2
  Piesek_Leszek(2023-02-24)
 • Wystarczy popatrzeć jak wygląda przestrzeń wokół nas. Chodnikami nie da się przejść bez robienia slalomów między psimi odchodami (ul. Słoneczna to już cała dosłownie pływa w gawnie), wszędzie walają się pety (każdy palacz niszczy środowisko przez rozpylanie trucizny i zaśmiecanie trawników niedopałkami), puszki po piwie i flaszki po wódce (polacy to naród alkoholików), a podczas spacerów do Bażantarni poza tonami śmieci i wszystkiego, co wymienione wyżej, trzeba co chwilę uważać na samochody, bo oni MUSZĄ wjechać do lasu, mimo że jest ogromny parking przed dawnym linoparkiem, ale jaśnie państwo wjeżdża SUVem w dieslu do lasu, żeby potruchtać 30minut. Wstyd mi za tych wszystkich egoistycznych degeneratów i głupków.
 • Cieszy mnie wrażliwość młodych osób. Super dziewczyny.
 • kogo dotyczy problem ? głównie kobiet, dziekuje
 • @Wstyd - bo bycie eko - polega na tym by wjechać jak najdalej w las pstryknąć fotkę najlepiej by nie było widać auta i śmieci, a czasem nawet i z autem w tle i wrzucić na instagrama z jakimś eko (ale nie... )... logicznym podpisem. Po czym wsiąść do auta i wyczyścić sobie popielniczkę z petów na środek lasu.
 • @Wstyd - od kilku lat przejscie dla pieszych przy skrzyzowaniu kosciuszki piechoty ozeszkowejh przed wiezowcem sluzy jako wjazd na chodnik gdzie parkuja auta mimo ze nie powinny, straz miejska nic z tym nie robi, ludzie pala smiecpi w piecahc straz nic z tym nie robi bo operatora drona nie ma bo to bo tamto, syf kila i mogila
 • widać czyny nie idą za słowami ! a ubrania dziewczyn nie są w 100% ze sztucznego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  sztuczne(2023-02-24)
 • Coś ty za szkołę kończył, strach pomyśleć. Kaliski Uniwersytet Literacki ?
Reklama