UWAGA!

Teraz ja - Szturm Koenigsberga i Elbinga?

 
Elbląg, Szturm Koenigsberga i Elbinga?
fot. nadesłana

Jak ostatnio doniosła Elbląska Telewizja, po otwarciu ruchu bezwizowego z enklawą kaliningradzką, nastąpiło znaczne zainteresowanie uzyskaniem uprawnień do uzyskania stosownych dokumentów. Według tej informacji, już kilka tysięcy naszych sąsiadów uzyskało uprawnienia do wjazdu do Polski przez nasz region.

Finalnie ok. 700 tys. mieszkańców strefy kaliningradzkiej chce wjechać przez Elbląg i Olsztyn do Polski. Po stronie polskiej czas oczekiwania wynosi około dwóch miesięcy.
       Jeśli dobrze pamiętam, to przez lata Elbląg przez lata miał duże oczekiwania w zakresie gości z tego swoistego "Hong Kongu Rosji"...
       Boję się, że te nasze "pobożne życzenia" mogą się nie spełnić.
       Powstaje wobec tego pytania? Czy Elbląg przygotowany jest do ewentualnego "najazdu" kaliningradzkich sąsiadów i czy my elblążanie wiemy cokolwiek na temat atrakcji turystyczno-poznawczych jakie są teraz dostępne po ułatwieniu przekroczenia granicy z Rosją. Wydaje mi się, że nie.
       Nasze władze jeżdżą po antypodach świata, w celu uzyskania kontaktów współpracy gospodarczej... nic. Ale nadal, poza nic nikomu nie mówiącymi reklamami "Malowniczy Elbląg", nie ma informacji o atrakcjach naszego miasta i regionu, jak byśmy nie dostrzegali szansy, która jest zaledwie 40 km za naszą granicą. A mamy: firmy produkcyjne, piękną Starówkę, narciarstwo na Górze Chrobrego, Bażantarnię, tanie dyskonty itp. Po tamtej stronie są piękne miejscowości nadmorskie: Bałtijsk, Swietłogorsk, Zielonogradsk i oczywiście Kaliningrad, miasto niezwykle ciekawe, podobne do Elbląga. Te informacje powinny być powszechnie dostępne w Elblągu.
       Jeżeli Elbląg nie wykorzysta swojego geograficznego położenia w nawiązaniu do nowych uwarunkowań, jakie powstały w ruchu przygranicznym, to wykorzysta to Olsztyn i Gdańsk.
       Myślę, że jest to ostatni dzwonek, aby władze i lokalnie przedsiębiorcy Elblążanie określili się, czy są przygotowani na "szturm Kaliningrada i Elbinga"...czy nie.
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 146
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
1.0 2 7

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A czy w Elblążku można gdzieś załatwić pozwoleństwo na przekroczenie granicy. Mamy jakieś pośrednictwo chociażby. Nie bardzo mi się chce jechać do Gdańska a może pojechałbym sobie z paczką i rodznką na Sylwestra bo w Emblągu pewnie znowu kicha. Przecież tam niekoniecznie musimy jeździć po wachę faje i gorzałę.
 • Nie do końca zgodzę się z atakiem na UM ,że nic się nie robi w kierunku promocji naszego miasta i okolic.Oczywiście jesteśmy dopiero w fazie początkującej,ale pierwszy krok został postawiony i otwarte zostało przedstawicielstwo miasta w Kaliningradzie. Każdy z przedsiębiorców ma okazje do zaproponowania swojej dziedziny,branży .Przedstawiona została branża turystyczna,walory Elbląga i okolic wszystko dostępne i w języku rosyjskim.Wiem ,że to nie załatwi wszystkiego ,ale chociaż tyle na początek.Jestem przekonana,że wspólnymi siłami powoli odzyskamy dawny rynek wschodni z korzyścią ekonomiczną dla miasta i mieszkańców.Trochę wiary i wsparcia władz miasta :) . Polecam klaster-elblaskaturystyka.pl
 • Żadne klajstry czy inne media lub pseudo organizacje w przypadku Elbląga są nieżywe, ponieważ nie istniejemy w świadomości ludzkiej po obu stronach granicy i nic tu nie pomoże zaklinanie rzeczywistości. Elbląg jest miastem nijakim, choć posiada wiele walorów (jak widać kompletnie nie czytelnych dla decydentów i klastrów) i przeogromny potencjał bogatych w wszelakie atrakcje okolic. Jednakowoż od wielu dziesiątków lat miasto to zjada swój ogon odcinając kupony z potencjału kultury materialnej. Proszę pokazać mi, choć jedną całościową bazę danych (internetową - obejmującą cały Elbląg i jego okolice) o walorach i ofercie wszelakich usług rekreacyjno, hotelowo, turystycznych - udokumentowaną należną dokumentacją mapową jak i fotograficzną - bo o filmowej już nie wspomnę. W jakim celu Rosjanin ma odwiedzać Elbląg? Wystarczy zadać to pytanie im właśnie a klajstry same się sklajstrują - bo to proste jak budowa cepa. Ale chyba nie dla wszystkich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2012-10-01)
 • Finaliści MŚ 2018 zagrają w Moskwie, Sankt Petersburgu, Niżnym Nowgorodzie, Kazaniu, Samarze, Soczi, Jekaterynburgu, Rostowie nad Donem, Wołgogradzie, Sarańsku i Kaliningradzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Gioconda(2012-10-01)
 • fajnie niech najezdzaja kaliningrad tez jest ok
 • Pytanie czy Elbląg jest przygotowany na "najazd" jest niewłaściwe. Sądzę, że pytanie powinno brzmieć: dlaczego Elbląg nie jest przygotowany? Albo jeszcze dosadniej: dlaczego Elbląg nie jest w stanie teraz przygotować się ? Dopiero odpowiedzi / trudne, o ile prawdziwe/ uświadomią nam rzeczywistość. Wtedy dopiero może się udać stworzenie podstaw prawnych, organizacyjnych i finansowych do rozwiązania tematu. Mam przeczucie, że pięć lat to za mało, żeby coś z tym "fantem" zrobić.
 • "koeningsberg", "elbing"- faszyzmowi niemieckiemu stop. Aborygena wysłać do pgr-u na prostowanie skrzywień germanofobicznych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  aborin-drek(2012-10-13)
Reklama